Search
Close this search box.
Projekt Aging » Odkrywamy » AI w służbie zdrowia. Test krwi wykaże jak szybko starzeją się narządy wewnętrzne u danej osoby

AI w służbie zdrowia. Test krwi wykaże jak szybko starzeją się narządy wewnętrzne u danej osoby

AI w służbie zdrowia
Starzenie się jest naturalnym procesem, ale czy istnieje sposób, aby zidentyfikować, które z naszych narządów starzeją się szybciej niż inne? Naukowcy ze Stanford University dokonali przełomowego odkrycia, wykorzystując sztuczną inteligencję do analizy krwi. Badania te mogą nie tylko pomóc w wczesnej diagnostyce, ale także otwierają drogę do nowoczesnych form interwencji i profilaktyki.

Odkrycie: analiza krwi a starzenie się narządów

Zespół badawczy skoncentrował się na analizie krwi ponad 5,5 tysiąca ochotników, odkrywając, że co piąta zdrowa osoba po pięćdziesiątce doświadcza przyspieszonego starzenia się przynajmniej jednego narządu, natomiast w przypadku od jednej do dwóch osób na 100, może tyczyć się kilku z nich. Za pomocą sztucznej inteligencji naukowcy analizowali krążące z krwią białka, co pozwoliło precyzyjnie określić stan różnych organów.

Potencjalne ryzyko dla zdrowia: przyspieszone starzenie się, a choroby

Badanie objęło 11 kluczowych narządów, układów i tkanek (mózg, serce, nerki, płuca, wątrobę, mięśnie, trzustkę, układ trawienny, krwionośny, immunologiczny oraz tkankę tłuszczową). Okazało się, że 18,4 proc. osób po 50. roku życia ma przynajmniej jeden narząd starzejący się znacznie szybciej niż pozostałe. To odkrycie wiąże się zwiększonym ryzykiem pojawienia się w ciągu 15 lat chorób związanych z tym organem, takich jak niewydolność serca czy choroba Alzheimera.

Dwa szybko starzejące się narządy, a ryzyko zgonu

Osoby z przyspieszonym starzeniem się serca były 2,5 razy bardziej narażone na niewydolność serca, co podkreśla powiązanie między szybkim starzeniem się narządu, a konkretnym zagrożeniem zdrowotnym. Nawet jedno przyspieszone starzenie się narządu, większe o jedno odchylenie standardowe od średniej, zwiększało ryzyko zgonu o 15 do 60 proc. (zależnie od narządu).

Natomiast dwa szybko starzejące się narządy, dotyczyły tylko 1 badanego na 60. Osoby te miały jednak aż 6,5 razy wyższe ryzyko zgonu od tych, których narządy starzały się w normalnym tempie.

Sztuczna inteligencja jako narzędzie diagnostyczne

Prof. Tony Wyss-Coray, autor publikacji na łamach Nature, podkreśla, że sztuczna inteligencja pozwala na oszacowanie biologicznego wieku konkretnego narządu u pozornie zdrowej osoby. To z kolei umożliwia wczesne rozpoznanie ryzyka chorób związanych z danym organem i wprowadzenie odpowiednich interwencji.

Nowe horyzonty profilaktyki i opieki zdrowotnej

Profesor Wyss-Coray podkreśla, że jeśli uda się powtórzyć te wyniki na większej próbie osób (50 lub 100 tys. badanych), możliwe będzie monitorowanie poszczególnych narządów osób wyglądających na zdrowe. To z kolei może umożliwić wykrywanie przyspieszonego starzenia się organów i udzielanie pomocy ludziom, zanim zachorują.

Badania z Stanford University otwierają nowe możliwości w dziedzinie profilaktyki i opieki zdrowotnej. Wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy krwi może zrewolucjonizować podejście do zdrowego starzenia się, umożliwiając wcześniejsze interwencje i spersonalizowaną opiekę.

Źródła:

  • Nature https://www.nature.com/articles/s41586-023-06802-1
  • PAP https://www.pap.pl/aktualnosci/mozna-juz-sprawdzic-ktory-narzad-najszybciej-sie-starzeje-0
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne rankingi
Dołącz do nas