Projekt Aging » O tym mówimy » Styl ageless – moda nie pyta o wiek?

Styl ageless – moda nie pyta o wiek?

Styl ageless - moda nie pyta o wiek?
Moda to bardzo pojemne pojęcie, na które wiele osób zwraca sporą uwagę (niektórzy z tego żyją), a dla innych nie ma szczególnego znaczenia. Słyszałyście zapewne niejednokrotnie, że ktoś ubrał się (lub nie) stosownie do wieku. Co to właściwie znaczy? Czy moda ma za zadanie klasyfikować ludzi w zależności od ich dojrzałości? Okazuje się, że coraz popularniejszy w tym kontekście staje się styl ageless. Na czym polega i czy ma szansę zadomowić się w polskiej rzeczywistości?

Komu wypada, a komu już nie? O konwenansach w modzie

Pamiętacie zapewne, jak w dzieciństwie kojarzyłyście garderobę mamy, babci czy cioć z zestawem ściśle określonych elementów, często bardzo do siebie podobnych. Oczywiście główną przyczyną była wówczas ograniczona w stosunku do czasów obecnych oferta rynku odzieżowego. Nie zmienia to jednak faktu, że pewne zestawy ubrań, butów, a także style uczesania zarezerwowane były zwykle dla osób “w pewnym wieku”.

Z czego jednak wynika takie podejście? Z tradycji? “Bo tak już jest”? Kanony mody od lat definiowane były przez status społeczny i same go definiowały. Nieodzownie wiązało się to także z grupami wiekowymi, do których przypisywano określone elementy garderoby. Szczególnie dotykało to oczywiście kobiety, którym dyktowano do których urodzin mogą nosić spódnice o ustalonej długości, kiedy przychodzi czas na zakrywanie dekoltu, czy ścięcie włosów i poddanie ich nieśmiertelnej “trwałej”. Pamiętacie to, prawda?

Silne zakorzenienie konwenansów w modzie niestety do dziś pokutuje komentarzami typu “Jak ona się ubrała? W tym wieku to już nie wypada”. Na szczęście ostatnie lata w przemyśle modowym coraz śmielej wychodzą naprzeciw potrzebom ludzi w średnim wieku. Żyjemy dłużej, chcemy od życia więcej. Dlaczego zatem odmawiać sobie założenia ulubionej sukienki, czy butów, które w umysłach INNYCH ludzi zarezerwowane są dla 20-latków?

Styl ageless – co to takiego?

Dziś z lekkim zażenowaniem wspominam nastoletnią siebie, która zastanawiała się, czy w wieku 40 lat będzie mogła nosić swoje ukochane sneakersy, czy będzie to już tylko czas na buty “trumniaki”. Teraz już wiem, że w modzie liczy się styl, a nie wiek i na kanwie tych wyrażeń powstał termin “styl ageless”. Jest to przekonanie, że w przeciwieństwie do ubranek dziecięcych klasyfikowanych według wieku i tym samym rozmiaru, dorośli ludzie mogą zakładać to, na co mają aktualnie ochotę 🙂

Styl ageless znosi ograniczenia, które obecnie funkcjonują najczęściej już tylko w naszych umysłach. Brytyjska instagramerka i osobista stylistka Claire Hall (Instagram: @clubforty.claire) doskonale zobrazowała to na przykładzie jednego z komentarzy, który znalazła po swoim zdjęciem prezentującym casualową stylizację. W wolnym tłumaczeniu użytkownik stwierdza: “Te jeansy są okropne i przeznaczone dla 22-latków, którzy nie przejmują się tym, że wyglądają niedorzecznie, bo wiesz, młodość”.

Styl ageless - przykład 1
Fot. @clubforty.claire

Komentarz zainspirował Claire do stworzenia wpisu, w którym zachęca swoich obserwatorów do rozmowy na temat tego skąd wywodzą się samoograniczenia, jakie narzucają sobie ludzie w kontekście wieku. Skąd pomysł, że jeansy zarezerwowane są dla 20-latków? Czy takie przekonania wynikają z dzieciństwa, doświadczeń z przeszłości, a może z opinii równieśników – zastanawia się Claire w dalszej części wpisu.

Temat jest o tyle ciekawy, że coraz szerzej komentowany w mediach społecznościowych, czy prasie o tematyce lifestylowej. I tak jak wiele osób zastanawia się jak w ogóle można narzucać 40-letniej kobiecie, co powinna na siebie wkładać, tak wciąż na ulicy, czy internecie można się spotkać z mało pochlebnymi, wyśmiewającymi komentarzami. Czy nie są one jednak najczęściej wynikiem kompleksów lub braku odwagi ze strony komentujących? Czy – jak zastanawia się Claire – nie są strachem w przebraniu? 😉

Ageless w modzie ulicznej i na wybiegach

Media społecznościowe, w szczególności Instagram dały dużo przestrzeni zmieniającym się potrzebom i kierunkom w modzie. Na przestrzeni ostatniej dekady coraz śmielej zdobywają uwagę publiczną influencerzy i twórcy contentu w średnim wieku. W myśl zasady, że obecnie pięćdziesiątka to nowa trzydziestka, ludzie o ugruntowanej pozycji życiowej chętnie pokazują w sieci swoje sposoby na spędzanie czasu, samorealizację, czy właśnie zabawę modą.

Inspirującymi przykładami takich twórczyń są wspomniana już Claire Hall, Regina Burton (@burtonregina), czy australijska styliska Sally MacKinnon (@styledbysally). Komponują one świetne, niekiedy również odważne (pojęcie względne) stylizacje, które wykorzystują różne modowe elementy bez ograniczeń. Ażurowe body po czterdziestce? Dlaczego nie? Wzorzysty kombinezon z krótkimi nogawkami? Jak najbardziej! Jeansy i ramoneska? Zawsze i wszędzie.

Styl ageless - przykłady
Fot. @clubforty.claire; @burtonregina; @styledbysally

Profesjonalny świat mody poszedł o krok dalej w podejściu ageless do ubioru i innych elementów tworzących wizerunek. Coraz więcej marek luksusowych decyduje się bowiem nie tylko na zatrudnianie modelek i modeli w średnim, ale także dojrzałym wieku. Dość wspomnieć o marce Celine, która w 2015 roku zatrudniła do swojej kampanii 80-letnią wówczas Joan Didion, czy o firmie Bottega Venetta, która na swój wybieg zaprosiła 73-letnią Lauren Hutton. Rodzimym przykładem może być tu głośna kampania aktorki i modelki Heleny Norowicz dla Bohoboco.

“Styl” słowem kluczowym w podejściu ageless

Moda z zasady jest konstruktem niezależnym od wieku. Dlaczego? Ponieważ w dobrym stylu, jak również złym można się ubrać niezależnie od tego, ile mamy lat. Z pewnością przeszukując pamięć z łatwością znajdziemy przykłady “wpadek modowych” znanych osób. Niestety często nie są to tylko wpadki, a powtarzalne wybory w zakresie garderoby i dodatków. Zazwyczaj etap ten kończy się wraz ze spotkaniem profesjonalnego stylisty 😉

Własny, dobry styl, w którym będziemy czuć się i wyglądać świetnie można oczywiście wypracować samodzielnie. Kluczem jest tu nie tyle wybieranie konkretnych elementów garderoby, ile ich umiejętne łączenie. Tu znów z pomocą przychodzą media społecznościowe, które są niemal niewyczerpalną skarbnicą inspiracji podających gotowe “przepisy” na ciekawe stylizacje. Poprzednie pokolenia stawiały na to, by wkraczając w określony wiek nie wyróżniać się zanadto. Teraz mamy ogromne możliwości, by wyrażać siebie i cieszyć się modą bez względu na wiek.

Redaktorka mody i autorka bloga “That’s Not My Age” (ang. to nie mój wiek) Alyson Walsh powiedziała w 2017 roku słowa, które każdy człowiek zastanawiający się nad tym, co mu wypada w kwestii ubioru, powinien wziąć sobie do serca:

Mam 53 lata i po prostu chcę wyglądać zdrowo, stylowo i nowocześnie, a nie młodziej. I chcę mieć znaczenie, nawet z moimi zmarszczkami. Jesteśmy ważnymi wzorami do naśladowania dla młodych dziewczyn. […] Wreszcie niektóre marki zaczynają ze mną rozmawiać, ale zajęło im dużo czasu, zanim zrozumiały naszą siłę.

Źródła:

 • https://www.instagram.com/clubforty.claire/
 • https://www.instagram.com/burtonregina/
 • https://www.instagram.com/styledbysally/
 • https://kobietamag.pl/wypada-czy-nie-wypada-liczy-sie-styl-a-nie-wiek-styl-ageless-czyli-moda-nie-ma-wieku/
 • https://thatsnotmyage.com/
2 Komentarze
 1. Serdecznie dziękuję za poruszenie tematu stylu ageless! Ten artykuł to prawdziwe odświeżenie w moim podejściu do mody. Wielokrotnie słyszałam opinie, że w moim wieku niektóre ubrania czy stylizacje są już dla mnie „nieodpowiednie”. Dzięki Wam przypomniałam sobie, że w ubiorze nie liczy się wiek, a styl i sposób, w jaki się z nim utożsamiamy. Styl ageless to potężne przesłanie, które uwalnia nas od niepotrzebnych ograniczeń i stereotypów. Cieszę się, że są miejsca i osoby, które promują tak pozytywne i inspirujące podejście do mody. Dzięki za inspirację i pokazanie, że styl nie zna granic wiekowych!

  1. Droga Beato,

   dziękuję serdecznie za Twój komentarz i ciepłe słowa! Bardzo mnie cieszy, że artykuł o stylu ageless spotkał się z Twoim uznaniem i że przyniósł Ci inspirację. Moim celem było właśnie pokazanie, że moda i styl nie mają wieku, a każdy z nas może wyrażać siebie przez ubiór niezależnie od liczby przeżytych lat. Styl ageless to wyzwanie stereotypom i zaproszenie do eksploracji osobistego stylu bez ograniczeń. Twoje doświadczenia i refleksje są niezwykle cenne i inspirujące, pokazują, że moda jest dla każdego i może być źródłem radości oraz sposobem na wyrażenie siebie.

   Z miłością,
   Marta Kazimierska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas