Z tego artykułu dowiesz się:
ToggleW jaki sposób zachodzi starzenie?
Badacze skupili się na ruchomych fragmentach DNA, tzw. „elementach transpozycyjnych” (TE), które, jak się okazuje, odgrywają kluczową rolę w procesie starzenia się organizmu. Wyodrębnili specyficzny proces, nazywany szlakiem Piwi-piRNA, który kontroluje TE, zapewniając wgląd w sposób, w jaki zachodzi starzenie.
Zwłaszcza obserwacje dotyczące tego szlaku w komórkach, które nie ulegają starzeniu, takich jak komórki nowotworowe oraz u meduzy Turritopsis dohrnii, znana ze swojej „nieśmiertelności”, przyniosły znaczące rezultaty. Manipulując szlakiem Piwi-piRNA u nicieni Caenorhabditis elegans, zauważono znaczące wydłużenie ich życia, co stanowiło potwierdzenie wcześniejszych badań przeprowadzonych przez dr Storma i dr Vellaia.
Zmniejszając aktywność niektórych TE, badacze zaobserwowali wyraźne spowolnienie procesu starzenia się. Interesujące są również zmiany zachodzące w DNA starzejących się organizmów, szczególnie w obszarach TE. Ta modyfikacja, znana jako metylacja adeniny N6 DNA, wzrastała wraz z wiekiem, wpływając na aktywność TE. Dr Vellai zaznaczył, że ta modyfikacja może stanowić precyzyjny zegar biologiczny do określania wieku na podstawie DNA.
Badania naukowców opublikowane zostały w sierpniu w „Nature Communications”.
Czeka nas długie życie?
Nie wiem jak Wy, ale ja zawsze ekscytuję się takimi doniesieniami 😀. To może być prawdziwa rewolucja, która istotnie wpłynie na długość ludzkiego życia. O jakich liczbach tu mówimy? Wszystko zależy od badań i odkryć – część naukowców twierdzi, że ludzie spokojnie mogą dożyć 115 lat, część, że maksymalna długość życia to 150 lat, ale są też badacze, którzy wskazują górne granice na 200, a nawet 500 lat! Niestety jesteśmy na początku tej naukowej drogi i na konkrety przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Źródło:
- https://ttk.elte.hu/en/content/groundbreaking-research-reveals-potential-methods-to-stop-aging.t.6981
- https://www.nature.com/articles/s41467-023-40957-9
- https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/nauka/niesmiertelnosci-nie-osiagniemy-ale-mozemy-zyc-200-a-nawet-500-lat/xhp9wbf