Z tego artykułu dowiesz się:
ToggleRóżnice regionalne i przyczyny wzrostu
Autorzy badań prognozują, że największy wzrost długości życia nastąpi w krajach, gdzie obecnie średnia długość życia jest najniższa. Dzięki temu różnice między różnymi regionami geograficznymi będą się zmniejszać, co przyczyni się do bardziej wyrównanego wskaźnika długości życia na całym świecie. Wzrost ten będzie napędzany głównie przez środki zdrowia publicznego, skierowane na zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym, COVID-19, innym chorobom zakaźnym, problemom okołoporodowym oraz poprzez edukację żywieniową.
Przesunięcie obciążenia zdrowotnego
Badanie przeprowadzone na 204 krajach i regionach wskazuje, że w ciągu następnego pokolenia dojdzie do jeszcze silniejszego przesunięcia obciążenia zdrowotnego z chorób zakaźnych na choroby niezakaźne, takie jak:
- choroby układu krążenia,
- nowotwory,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- cukrzyca.
Jednocześnie wzrośnie narażenie na czynniki ryzyka takie jak otyłość, nieodpowiednia dieta, wysokie ciśnienie krwi i palenie tytoniu.
- Zobacz również: Zdrowa dieta – co jeść aby czuć się dobrze?
Utracone lata życia a lata z niepełnosprawnością
W miarę jak obciążenie chorobami przesuwa się w kierunku schorzeń niezakaźnych, tzw. utracone lata życia zmieniają się na lata przeżyte z niepełnosprawnością. Specjaliści prognozują, że coraz więcej osób będzie żyło dłużej, ale przy większej liczbie lat spędzonych w złym stanie zdrowia. Średnia długość życia na świecie ma wzrosnąć z 73,6 lat w 2022 roku do 78,1 lat w 2050 roku, jednak oczekiwana długość życia w dobrym zdrowiu wzrośnie jedynie o 2,6 roku: z 64,8 lat w 2022 roku do 67,4 lat w 2050 roku.
Wyrównanie różnic między regionami
Dr Chris Murray z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, jeden z autorów badania, podkreśla, że różnice pomiędzy różnymi regionami geograficznymi będą się zmniejszać, z największym wzrostem przewidywanym w Afryce Subsaharyjskiej. Pomimo że nierówności w zdrowiu między regionami o najwyższych i najniższych dochodach nadal będą istnieć, to jednak będą mniejsze. Dr Murray dodaje również, że największą szansą na spowolnienie globalnego obciążenia chorobami są interwencje polityczne mające na celu zapobieganie behawioralnym i metabolicznym czynnikom ryzyka oraz ich łagodzenie.
Scenariusze poprawy zdrowia publicznego
Wyniki badania Global Burden of Disease Study 2021 wskazują, że łączna liczba lat utraconych z powodu złego stanu zdrowia i przedwczesnej śmierci, wynikająca z metabolicznych czynników ryzyka, wzrosła tylko od 2000 r. aż o 50 proc. Autorzy badania przeanalizowali także alternatywne scenariusze, umożliwiające porównanie potencjalnych skutków zdrowotnych różnych interwencji w zakresie zdrowia publicznego.
Najkorzystniejszy wpływ na długość życia ludzi oraz ich długoletnią sprawność ma scenariusz, w którym największą uwagę skupia się na poprawie ryzyka behawioralnego i metabolicznego. Zaraz za nim pod względem korzyści plasują się scenariusze związane z bezpieczeństwem środowiskowym oraz poprawą żywienia dzieci i programów szczepień.
Jak podsumowuje Dr Murray:
Przed nami stoi ogromna szansa, aby wpłynąć na przyszłość zdrowia na świecie poprzez wyprzedzenie rosnących czynników ryzyka metabolicznego i dietetycznego, szczególnie tych związanych ze stylem życia, jakimi są np. wysoki poziom cukru we krwi, wysoki wskaźnik masy ciała i wysokie ciśnienie krwi.
Globalna oczekiwana długość życia wzrośnie w najbliższych dekadach, co jest wynikiem zarówno postępów medycyny, jak i działań w zakresie zdrowia publicznego. Wzrost ten przyniesie jednak wyzwania związane z rosnącą liczbą lat spędzonych w złym stanie zdrowia. Kluczowe będą działania na rzecz zapobiegania i łagodzenia czynników ryzyka, aby poprawić jakość życia ludzi na całym świecie.
- Może Cię również zainteresować: Pokolenie Z starzeje się szybciej niż “millenialsi” – dlaczego?
Źródła:
- https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(24)00685-8/fulltext
- https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C102809%2Cdo-2025-r-oczekiwana-dlugosc-zycia-na-swiecie-wzrosnie-o-niemal-5-lat.html