Search
Close this search box.
Projekt Aging » Odkrywamy » Dofinansowanie do rowerów elektrycznych „Mój rower elektryczny”

Dofinansowanie do rowerów elektrycznych „Mój rower elektryczny”

Dofinansowanie do rowerów elektrycznych "Mój rower elektryczny"
Czy kiedykolwiek marzyłyście o rowerze, który pozwoliłby Wam pokonywać długie dystanse bez zmęczenia, jednocześnie dbając o środowisko? Być może już niedługo będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu na zakup rowerów elektrycznych „Mój rower elektryczny”. To doskonała okazja, aby zainwestować w zdrowie, aktywność fizyczną i ekologię, a przy tym skorzystać z atrakcyjnych dopłat.

Co wiadomo o dofinansowaniu “Mój rower elektryczny”?

Program „Mój rower elektryczny” jest jednym z najnowszych projektów, mających na celu wspieranie zrównoważonego transportu w Polsce. Finansowany ze środków unijnych, przewiduje dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych i wózków rowerowych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) planuje przeznaczyć na ten cel aż 300 milionów złotych z Funduszu Modernizacyjnego. Program ma za zadanie promować alternatywne, niskoemisyjne środki transportu.

Jakie są cele programu “Mój rower elektryczny”?

Głównym celem programu jest zwiększenie liczby rowerów elektrycznych na polskich drogach, co w efekcie ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Dzięki programowi przewiduje się zakup co najmniej 46 667 nowych rowerów elektrycznych. Zredukowanie emisji CO2 ma wynosić przynajmniej 83 139 Mg/rok. Ponadto program zakłada ograniczenie emisji pyłów PM10 o co najmniej 0,393 Mg/rok oraz redukcję tlenków azotu o 283,24 Mg/rok.

Ile dofinansowania do roweru elektrycznego?

Jeśli rozważacie zakup roweru elektrycznego, program „Mój rower elektryczny” może pokryć nawet do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jeden pojazd. W przypadku rowerów transportowych – cargo i wózków rowerowych, maksymalna dopłata wynosi 9 tysięcy złotych. Ważne jest, aby pamiętać, że dofinansowanie dotyczy wyłącznie nowych rowerów, zakupionych za własne środki, bez wsparcia leasingu.

Dla kogo dofinansowanie z “Mój rower elektryczny”?

Program „Mój rower elektryczny” jest skierowany do szerokiego grona odbiorców. Skorzystać z niego mogą zarówno osoby prywatne, jak i instytucje publiczne oraz przedsiębiorcy prowadzący określone działalności gospodarcze:

  • Osoby fizyczne – indywidualne osoby planujące zakup roweru elektrycznego dla celów prywatnych.
  • Samorządy – jednostki samorządu terytorialnego, które chcą wykorzystać rowery elektryczne np. do realizacji lokalnych usług publicznych.
  • Przedsiębiorcy – firmy działające w określonych branżach, które mogą ubiegać się o dofinansowanie. Wymagane jest posiadanie odpowiedniego kodu PKD:
    • PKD 49.41.Z – transport drogowy towarów – przedsiębiorstwa zajmujące się przewozem towarów na drogach publicznych.
    • PKD 53.10.Z – działalność pocztowa objęta obowiązkiem świadczenia usług powszechnych – firmy działające jako operatorzy publiczni.
    • PKD 53.20.Z – pozostała działalność pocztowa i kurierska – przedsiębiorstwa zajmujące się dostarczaniem przesyłek oraz usługami kurierskimi.
    • PKD 77.21.Z – wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego – firmy oferujące wynajem sprzętu sportowego, w tym rowerów.

Jak widzicie, program został zaprojektowany tak, aby wspierać różne grupy społeczne i zawodowe, pomagając w przejściu na ekologiczne środki transportu. Jeśli należycie do którejś z wymienionych kategorii, warto rozważyć złożenie wniosku o dofinansowanie na zakup roweru elektrycznego, kiedy nabór zostanie otwarty 🙂

Wymagania w stosunku do roweru elektrycznego

Aby zakwalifikować się do programu „Mój rower elektryczny”, Wasz pojazd będzie musiał spełniać kilka kluczowych kryteriów:

  • Nowy pojazd – rower musi być fabrycznie nowy, nigdy wcześniej nieużywany.
  • Napęd wspomagany elektrycznie – pojazd powinien być poruszany głównie siłą mięśni, ale wyposażony w pomocniczy napęd elektryczny.
  • Moc silnika – silnik elektryczny nie może mieć mocy wyższej niż 250 W, a jego moc powinna spaść do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.
  • Oznakowanie – rower musi być odpowiednio oznakowany (naklejka) oraz zarejestrowany na policji, co ma zapewnić identyfikowalność pojazdu.
  • Akumulator – pojazd musi być wyposażony w akumulator litowo-jonowy lub podobny, o pojemności co najmniej 10Ah.
  • Minimalny zasięg – rower musi mieć minimalny zasięg jazdy ze wspomaganiem wynoszący 50 km.
  • Producent z UE – dofinansowanie przysługuje tylko tym pojazdom, które zostały wyprodukowane przez firmy z krajów Unii Europejskiej.
  • Okres trwałości – okres trwałości wynosi 2 lata, który jest liczony od daty zakończenia realizacji inwestycji, w tym przypadku zakupu pojazdu.

Definicja roweru elektrycznego wskazana jest w art. 2 pkt 47a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602).

Od kiedy dopłaty do rowerów elektrycznych?

Pierwotnie dopłaty w ramach programu miały objąć rowery elektryczne zakupione już od 30 czerwca 2024 roku. Okres, w którym będzie można składać wnioski o dofinansowanie, był przewidziany na lata 2025-2029 lub do momentu wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. Wnioski mają być przyjmowane w trybie ciągłym, a środki wydatkowane do 31.12.2029 roku. Niestety dzisiaj nie wiadomo dokładnie, jakie będą konkretne terminy. Dlaczego? O tym poniżej.

Co dzisiaj wiadomo o programie “Mój rower elektryczny”?

W lipcu 2024 roku odbyły się społeczne konsultacje dotyczące programu, podczas których zgłoszono ponad 500 uwag i propozycji zmian. Program wzbudza spore emocje, szczególnie ze względu na obawy dotyczące potencjalnych podwyżek cen rowerów elektrycznych.

Z ostatnich doniesień wynika, że być może “Mój rower elektryczny” najpóźniej ruszy w I kwartale 2025 roku, będzie to możliwe, jeśli dopłata zostanie pozytywnie zweryfikowany przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Na chwilę obecną nie znamy ostatecznego kształtu programu, więc być może teraz jest ten czas, żeby kupić rower elektryczny, zanim jeszcze ceny nie poszły w górę. Na naszej stronie znajdziecie ranking najlepszych damskich rowerów elektrycznych, który pomoże Wam wybrać idealny model spełniający wszystkie wymagania programu „Mój rower elektryczny”.

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/funduszmodernizacyjny/moj-rower-elektryczny
  • https://www.gov.pl/web/klimat/konsultacje-programu-doplat-do-rowerow-elektrycznych
  • https://moto.pl/MotoPL/7,179131,31221279,polacy-rzucili-sie-konsultowac-program-moj-rower-elektryczny.html
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas