Projekt Aging » Odkrywamy » Jesteś najemcą mieszkania? Uważaj, możesz starzeć się szybciej!

Jesteś najemcą mieszkania? Uważaj, możesz starzeć się szybciej!

Jesteś najemcą mieszkania? Uważaj, możesz starzeć się szybciej!
Badania przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu Essex i Uniwersytetu Adelaide rzucają nowe światło na wpływ warunków mieszkaniowych na nasz organizm. Okazuje się, że życie w wynajmowanych prywatnie domach ma zaskakujące skutki – może przyspieszać proces starzenia się biologicznego!

Z tego artykułu dowiesz się:

Najem prywatny a szybsze starzenie się

Starzenie się biologiczne jest procesem, w którym funkcjonowanie tkanek i komórek organizmu spada, niezależnie od rzeczywistego wieku. Wpływ na to może mieć wiele czynników. Według przeprowadzonych badań określone warunki mieszkaniowe mogą skutkować przyspieszonym procesem starzenia się organizmu.

Zespoły badawcze z Uniwersytetu Essex i Uniwersytetu Adelaide wykorzystały dane dotyczące mieszkań i metylacji DNA z UK Household Longitudinal Study, powiązane z wcześniejszymi odpowiedziami z badań British Household Panel Survey (BHPS). Przeanalizowano informacje dotyczących długości najmu, typu budynku, wsparcia finansowego dla najemców, kosztów mieszkaniowych, zaległości w płatnościach oraz ekspozycji na zanieczyszczenia środowiskowe, aby znaleźć powiązania z procesem starzenia się komórek.

Specjaliści zauważyli, że najemcy prywatni, osoby zalegające z płatnościami czynszu czy ekspozycją na zanieczyszczenia w domu wykazywały oznaki przyspieszonego starzenia się biologicznego. Co jest bardzo ciekawe i dosyć zaskakujące, badanie wykazało, że te czynniki mogą mieć większy wpływ na proces starzenia się niż inne, jak na przykład bycie byłym palaczem czy doświadczenie bezrobocia. Warto jeszcze wspomnieć, że osoby mieszkające w mieszkaniach socjalnych zdają się radzić sobie lepiej – ważną rolę mogą odgrywać tu niższe koszty oraz bezpieczeństwo.

Chociaż badania wskazują na związki między warunkami mieszkaniowymi a procesem starzenia się, istnieje potrzeba dalszych badań, aby lepiej zrozumieć mechanizmy, które stoją za tym zjawiskiem. To ważne, aby ustalić, jak te czynniki wpływają na nasz organizm, co może mieć istotne konsekwencje dla zdrowia publicznego.

Badanie zostało opublikowane w „Journal of Epidemiology and Community Health”.

Źródła:
https://www.bbc.com/news/uk-england-essex-67067759
https://www.adelaide.edu.au/newsroom/news/list/2023/10/12/private-renting-is-making-you-age-faster

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas