Z tego artykułu dowiesz się:
ToggleMniej jemy, to dłużej żyjemy!
Podstawą do tych przełomowych wniosków była analiza epigenetyczna, koncentrująca się na metylacji DNA – procesie mającym kluczowe znaczenie dla zrozumienia zmian zachodzących w organizmie wraz z upływem czasu. Badanie opierało się na danych z projektu CALERIE (Comprehensive Assessment of Long-term Effects of Reducing Intake of Energy), który oceniał skutki ograniczenia kaloryczności diety w grupie osób młodych i w średnim wieku. Chociaż cel badania zakładał redukcję kalorii o 25%, uczestnicy w rzeczywistości osiągnęli średnią redukcję na poziomie 12%.
Z analizy wyników wyróżnia się ciekawy fakt, że wśród uczestników badania CALERIE średnie tempo starzenia spowolniło o 2-3% w przeciągu dwóch lat. Co warto jeszcze podkreślić, ci, którzy zdołali ograniczyć spożycie kalorii o 20%, odnotowali jeszcze bardziej znaczące spowolnienie tempa starzenia. To wskazuje na potencjalną skalowalność efektów dietetycznych interwencji w kontekście procesu starzenia.
Mimo pozytywnych wniosków, autorzy badania podkreślają również jego ograniczenia. DNAm to tylko jeden z wielu wskaźników starzenia, a zrozumienie pełnego wpływu ograniczenia kalorii wymaga dalszych, bardziej szczegółowych badań, zwłaszcza w kontekście różnych procesów molekularnych i chorób związanych z wiekiem. Dodatkowo dwuletni okres obserwacji w projekcie CALERIE nie wystarcza, by definitywnie stwierdzić, czy obserwowane zmiany przekładają się na rzeczywiste korzyści zdrowotne i przedłużone życie.
- Zobacz koniecznie: Redukcja kalorii niweluje oznaki starzenia!
Powyższe badanie stanowi przełom w zrozumieniu, jak zmiany w stylu życia, zwłaszcza w diecie, mogą wpływać na biologiczne aspekty starzenia. Odkrycia te otwierają nowe ścieżki dla badań nad długowiecznością i zdrowym starzeniem się, sugerując, że nasze wybory żywieniowe mogą mieć bezpośredni wpływ na jakość i długość naszego życia.
Źródło:
- https://www.nia.nih.gov/news/cutting-calories-may-slow-pace-aging-healthy-adults