Projekt Aging » O tym mówimy » Starzenie się mózgu – objawy. Co je przyspiesza?

Starzenie się mózgu – objawy. Co je przyspiesza?

Starzenie się mózgu - objawy. Co je przyspiesza?
Na naszym blogu do starzenia podchodzimy kompleksowo – to nie tylko mniej elastyczna i jędrna skóra, to także szereg procesów zachodzących w naszym organizmie. Chcemy je Wam wszystkie przedstawić, tak abyście nie tylko miały ich świadomość, ale też, abyście w sposób zdrowy i mądry mogły wesprzeć organizm w kolejnych latach. Dlatego też dzisiaj zachęcam Was do lektury o starzeniu się mózgu. Jakie są objawy i co je przyspiesza?

Starzenie się mózgu – kiedy się zaczyna?

Może to być dla niektórych z Was zaskoczenie, ale starzenie mózgu zaczyna się stosunkowo szybko. Oczywiście mówimy tutaj o tzw. “successful aging” (starzenie fizjologiczne, pomyślne), czyli takie, któremu nie towarzyszą żadne choroby i nie jest przedwczesne.

Mózg intensywnie rozwija się przez pierwsze 20 lat życia i to właśnie ok. 20. roku życia osiąga maksymalną masę – kobiety wynosi 1225 g, a mężczyzny 1375 g. Mniej więcej po 25. roku życia zaczynają się pojawiać pierwsze objawy starzenia się mózgu. Według badań to od tego wieku zaczyna zmniejszać się ilość istoty szarej.

Około 30. roku życia swój szczyt osiąga ilość istoty białej i w kolejnych już latach ilość zaczyna spadać. Według niektórych badań to w tym czasie mogą pojawić się też pierwsze problemy z pamięcią (tzw. pamięć robocza).

Po 35. roku życia dochodzi do stopniowego spadku neuronów (komórek nerwowych) – szacuje się, że dziennie może ubywać ich nawet 10 tys.! Brzmi strasznie, ale po pierwsze w mózgu mamy 1012 (bilion) neuronów i 1015 (biliard) połączeń synaptycznych, po drugie mózg cały czas jest zdolny do tworzenia dużej ilości nowych połączeń. Oznacza to, że na początku tych ubytków raczej nie odczujecie.

Powolne zmniejszanie się mózgu zaczyna się po 40. roku życia i przyspiesza ono po 70. roku życia – mózg 65-latka może być mniejszy nawet o 10% od mózgu 50-latka.

Czy wiecie, że… starzejący się mózg kobiet bardziej narażony jest na Alzheimera, a mężczyzn na Parkinsona.

Jakie są pierwsze objawy starzenia mózgu?

Chociaż pierwsze objawy starzenia mózg wykazuje już po 25. roku życia, to nie odczujemy ich w życiu codziennym. W pierwszych latach procesy, jeśli nie są związane z chorobą, mają charakter stopniowy, a ubytki np. w neuronach nie wpływają istotnie na pracę mózgu i nasze funkcjonowanie. Takie nieco bardziej uchwytne problemy możemy mieć po 35. roku życia – to wtedy mogą pojawić się problemy z tzw. pamięcią roboczą (operacyjną). Jak się one objawiają? Najczęściej mamy kłopoty z zapamiętaniem czyjegoś adresu zamieszkania czy numeru telefonu. Nie są to zatem zbyt uciążliwe rzeczy w życiu codziennym.

Z bardziej uchwytnymi objawami starzenia się mózgu mamy do czynienia po 45. roku życia, kiedy spadają nasze zdolności poznawcze (dzięki nim m.in. zdobywamy wiedzę, odczuwamy emocje). W kolejnych latach (po 50-tce) mogą do tego dojść kłopoty z równowagą, koordynacją czy ze znalezieniem odpowiednich słów.

Co przyspiesza starzenie mózgu?

Wszystko w naszym organizmie albo możemy przyspieszyć albo spowolnić i wiele zależy od nas samych. Podobnie jest z podkręceniem tempa starzenia mózgu. Jeśli nie chcecie mieć szybciej problemów z funkcjami poznawczymi czy koncentracją, to koniecznie zapoznajcie się z poniższymi “przyspieszaczami”:

 • Brak lub niedobór snu – sen odgrywa kluczową rolę w regeneracji mózgu, badania wykazują, że jedna bezsenna noc może postarzyć mózg o 1-2 lata.
 • Alkohol – regularne spożywanie powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu np. prowadzi do zaniku kory mózgowej (odpowiedzialna za m.in. pamięć), uszkadza komórki nerwowe (powoduje problemy np. z pamięcią roboczą).
 • Niewłaściwa dieta – sięganie po wysoko przetworzone jedzenie oraz produkty ubogie w kwasy omega-3, magnez, witaminę D i B12 sprzyjają pogarszaniu się pamięci oraz powodują choroby neurodegeneracyjne (Alzheimer, Parkinson).
 • Stres – długotrwały może prowadzić do m.in.: obumierania obszarów hipokampu, który odpowiedzialny jest za pamięć; ubytków w korze przedczołowej odpowiadającej za funkcje poznawcze.
 • Brak aktywizacji mózgu – jeśli nie wykonujemy czynności angażujących mózg takich jak np. czytanie, granie w gry planszowe, rozwiązywanie krzyżówek czy uczenie się nowego języka, to nasza sprawność umysłowa stopniowo spada.
 • Brak aktywności fizycznej – brak ruchu źle wpływa na dotlenienie mózgu oraz słabiej dostarczane są składniki odżywcze. Dodatkowo siedzący tryb życia wpływa negatywnie na zdolność komórek do tworzenia nowych połączeń.
 • Brak kontaktów międzyludzkich – samotność również przyspiesza starzenie się mózgu. Badania wykazują, że mózgi osób, które doświadczyły izolacji społecznej w wieku dorosłym, są starsze o 1,73 roku. Dodatkowo zwiększa się ryzyko demencji o 57%.

Starzenie mózgu jest nieuniknione i zaczyna się już po 25. roku życia, jednak najbardziej znaczące procesy i te “odczuwalne” zachodzą parę dekad później. Warto tu pamiętać, że mamy spory wpływ na tempo zmian, dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat dbać o swój mózg. Dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się sprawnością intelektualną oraz fizyczną.

Źródła:

 • https://akademiarodziny.wzp.pl/vt-article/oznaki-starzenia-sie-mozgu/
 • https://biuletyn.nowaera.pl/2015/12/pg/biologia/artykul.pdf
 • https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-neurologiczne,jak-mozg-zmienia-sie-z-wiekiem–kurczy-sie-juz-po-czterdziestce,artykul,34884797.html
 • http://neuropsychologia.org/starzenie-sie-osrodkowego-ukladu-nerwowego
 • https://www.youtube.com/watch?v=cgKmaPH1o7k
 • https://alkoholizm-leczenie.eu/wplyw-alkoholu-na-mozg
 • https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/chroniczny-stres-zmienia-strukture-mozgu-mozna-jednak-z-tym-walczyc/rmv2pr7
 • https://portal.abczdrowie.pl/stres-wyniszcza-organizm-i-przyspiesza-starzenie-sie-ukladu-odpornosciowego-konsekwencje-widac-golym-okiem
 • https://wyborcza.pl/7,75400,30110778,izolacja-spoleczna-w-okresie-doroslosci-przyspiesza-starzenie.html
 • https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,tak-przyspieszasz-starzenie-sie-wlasnego-mozgu–neurolog–szesc-najgorszych-rzeczy,artykul,26049925.html
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas