Projekt Aging » Odkrywamy » Wyższy wiek biologiczny zwiększa ryzyko demencji i udaru

Wyższy wiek biologiczny zwiększa ryzyko demencji i udaru

Wyższy wiek biologiczny zwiększa ryzyko demencji i udaru
Na łamach naszego serwisu wspominałyśmy już, jak ważną rolę w procesie starzenia pełni wiek biologiczny. Najnowsze odkrycia naukowe wskazują na wyjątkowe powiązanie między wiekiem biologicznym a ryzykiem chorób neurologicznych, takich jak demencja i udar mózgu. Badania, które objęły duży zbiór dorosłych Brytyjczyków, rzucają nowe światło na tę kwestię. Być może to właśnie starzenie biologiczne ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia neurologicznego w przyszłości.

Badania nad wiekiem biologicznym a chorobami neurologicznymi

Naukowcy podczas trwania badań przeanalizowali 18 różnych biomarkerów zebranych w latach 2006-2010 od ponad 325 000 dorosłych uczestników w średnim i starszym wieku. Ciśnienie krwi, poziom glukozy i cholesterolu, a także inne wskaźniki zdrowia, zostały poddane ocenie. Następnie przez kolejne dziewięć lat naukowcy obserwowali uczestników, badając związek pomiędzy zaawansowanym wiekiem biologicznym a ryzykiem chorób neurologicznych.

Wyniki okazały się być bardzo ciekawe. Osoby z wyższym wiekiem biologicznym na początku badania wykazywały większe ryzyko rozwoju demencji i udaru mózgu w kolejnej dekadzie życia. Co należy tu podkreślić – uwzględniono również różnice genetyczne, płci, dochodów i stylu życia. Jak to wyszło w praktyce? Dla łatwiejszego zrozumienia – weźmy dwóch 60-latków z badania, gdzie jeden z nich miał wiek biologiczny na poziomie 65 lat, a drugi pozostawał w granicach swojego wieku. Okazało się, że ten z wyższym wiekiem biologicznym był bardziej narażony na demencję o 20%, a na udar mózgu o aż 40%!

Co istotne, badanie wykazało słabsze powiązania w przypadku innych schorzeń neurologicznych, takich jak stwardnienie zanikowe boczne. Zaskakujące jest także to, że choć palenie zwykle przyspiesza proces starzenia (o czym wielokrotnie na naszym blogu wspominałyśmy), to w przypadku choroby Parkinsona odgrywa rolę ochronną.

Co dalej z badaniami?

Odkrycia te sugerują, że spowolnienie procesu starzenia biologicznego może być kluczowe dla prewencji chorób przewlekłych w późniejszym życiu. Nawet obecnie badania zaczynają wskazywać na to, że zmiany w stylu życia, takie jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu czy suplementacja, mogą wpłynąć na odwrócenie lub spowolnienie tego procesu.

Naukowcy w najbliższym czasie będą skupiać się na powtarzalności tych wyników w innych grupach wiekowych i na poszukiwaniu związków między genetyką, starzeniem biologicznym a innymi schorzeniami (cukrzyca, choroby serca). Mimo że obecnie demencja jest nieuleczalna, to wczesne jej wykrycie daje szansę, by dokonać w życiu zmian, które mogą opóźnić jej postęp.

Wyniki badań ukazały się w „Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry”.

A Wy, jeśli chcecie wiedzieć, jak zdrowo się starzeć, to koniecznie zaglądajcie do naszego serwisu 🙂

Źródło:

  • https://theconversation.com/your-biological-age-predicts-dementia-and-stroke-regardless-of-your-actual-age-new-study-215611
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas