Search
Close this search box.
Projekt Aging » Odkrywamy » Braki w uzębieniu a kurczenie się mózgu. Nowe odkrycia

Braki w uzębieniu a kurczenie się mózgu. Nowe odkrycia

braki w uzębieniu a kurczenie się mózgu

Okazuje się, że stan naszego uzębienia może mieć znacznie głębszy wpływ na zdrowie mózgu, niż byśmy mogli przypuszczać. Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Tohoku University w Sendai, w Japonii, wskazują na związek między brakami w uzębieniu a kurczeniem się mózgu, co otwiera nowe perspektywy dla opieki stomatologicznej jako kluczowego czynnika wpływającego na ogólne zdrowie.

Braki w uzębieniu mogą wpływać na kurczenie się mózgu, alarmują naukowcy z Tohoku University


Właściwa opieka nad zębami zyskuje na znaczeniu, gdyż istnieje związek między utratą zębów, a utratą objętości mózgu – donosi pismo Neurology. Naukowcy z Tohoku University w Sendai, Japonia, przeprowadzili badanie, które wykazało istotny związek między chorobami dziąseł i utratą zębów, a kurczeniem się hipokampu, obszaru mózgu odpowiedzialnego za funkcje pamięciowe i orientację przestrzenną.

Stany zapalne przyzębia i ich wpływ na mózg

Badanie wykazało, że stany zapalne tkanek przyzębia, które prowadzą do chorób dziąseł i utraty zębów, są dość powszechne. Ocena potencjalnego związku między tymi stanami, a demencją jest kluczowa. Dr. Satoshi Yamaguchi, główny autor badania, stwierdził:

Nasze badanie wykazało, że wymienione stany mogą wpływać na zdrowie obszaru mózgu, który kontroluje myślenie i pamięć, co daje ludziom kolejny powód, aby lepiej dbać o zęby.

Badanie i wyniki

Badanie obejmowało 172 osoby w średnim wieku 67 lat, które na początku eksperymentu nie miały problemów z pamięcią. Uczestnicy zostali poddani badaniom stomatologicznym, testom psychologicznym oraz skanom mózgu na początku badania i po czterech latach obserwacji.

Naukowcy dokładnie przeanalizowali liczbę zębów i stan dziąseł każdej osoby. Wyniki były zaskakujące – liczba zębów i nasilenie choroby dziąseł były istotnie związane ze zmianami w lewym hipokampie mózgu. U osób z łagodną chorobą dziąseł mniejsza liczba zębów wiązała się z szybszym kurczeniem się objętości tej części mózgu. To samo dotyczyło ludzi z zaawansowaną chorobą dziąseł; nawet jeśli mieli więcej zębów niż osoby z wcześniej wspomnianej grupy, ich hipokamp wyraźnie się skurczył.

Badacze wyliczyli, że u osób z łagodną chorobą dziąseł utrata jednego zęba była równoważna starzeniu się mózgu o jeden rok, a u osób z ciężką chorobą dziąseł utrata jednego zęba przyspieszała ten proces o 1,3 roku.

Wnioski z przeprowadzonego badania

Wyniki badania podkreślają, jak istotne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej. Kontrolowanie stanu dziąseł i utrzymanie pełnego uzębienia jest kluczowe nie tylko dla estetyki, ale także dla zdrowia mózgu. Regularne wizyty u dentysty mogą pomóc w kontrolowaniu chorób dziąseł i chronić mózg przez długie lata. To odkrycie wyraźnie dowodzi, że zdrowe zęby mogą przynieść korzyści nie tylko jeśli chodzi o aspekty czysto wizualne, ale także w przypadku naszej pamięci i zdolności poznawczym.

Źródło:

  • https://www.termedia.pl/neurologia/Zly-stan-zebow-zwiazany-ze-spadkiem-objetosci-mozgu,52265.html
  • https://www.infodent24.pl/scientdentpost/braki-w-uzebieniu-powiazane-z-kurczeniem-sie-mozgu-dowody-naukowe,123234.html
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne rankingi
Dołącz do nas