Projekt Aging » O tym mówimy » Dlaczego czas płynie dla nas szybciej, gdy jesteśmy starsze?

Dlaczego czas płynie dla nas szybciej, gdy jesteśmy starsze?

Dlaczego czas płynie dla nas szybciej, gdy jesteśmy starsze?
“Daleko jeszcze?”, “Kiedy to się skończy?”, “Dwa dni to cała wieczność!” Te pytania i stwierdzenia z pewnością słyszał każdy, kto miał do czynienia z dziećmi lub pamięta siebie z dawnych lat. Czego one dowodzą? Tego, że im jesteśmy młodsze, tym czas płynie dla nas subiektywnie wolniej, często niemiłosiernie się dłuży. Zauważyłyście, że wraz z wiekiem zjawisko to ulega odwróceniu? Jak się okazuje, ma to naukowe wyjaśnienie.

Odczuwanie upływu czasu jest subiektywne, ale…

Koncepcji próbujących zdefiniować czas jest naprawdę wiele i w zależności od dziedziny, która pochyla się nad jego zagadnieniem, czas opisywany jest w różny sposób. Abstrahując od definicji wiemy, że ludzkość “ujarzmiła” czas za pomocą kalendarzy i zegarków starając się nadać mu obiektywne ramy. Nie zmienia to jednak faktu, że każda z nas upływ czasu odczuwa subiektywnie w zależności od sytuacji, uwarunkowań psychologicznych, czy wieku.

Zazwyczaj, gdy bardzo na coś czekamy, czas zdaje się dłużyć w nieskończoność. Sytuacja jest tym gorsza, im jesteśmy młodsze. Słyszymy wówczas, że brak nam cierpliwości. Okazuje się jednak, że nie jest to cała prawda. Młody mózg ma bardzo duże zdolności percepcyjne i szybko się nudzi. Osoby starsze natomiast często narzekają, że brak im na wszystko czasu, choć obiektywnie te same czynności kilka, czy kilkanaście lat wcześniej angażowały je zdecydowanie krócej.

Będąc w wieku 36 lat jestem w stanie potwierdzić, że tygodnie mijają mi w mgnieniu oka. Wiem jednak, że na przykład dla 12-latka 7 dni dni będzie zazwyczaj oznaczało całą wieczność (chyba, że chodzi o okres wakacyjny). Co ciekawe, istnieje naukowe wyjaśnienie tych rozbieżności i tylko po części związane jest ono z ilością obowiązków, jakim każdego dnia muszą podołać 36-latek i 12-latek.

Dlaczego brakuje nam czasu? Badacze wyjaśniają

Jeszcze do niedawna to, że czas płynie szybciej w odczuciu starszych ludzi tłumaczono faktem posiadanego przez nich doświadczenia, większych zasobów wiedzy i ograniczonym skupianiem się na otaczających ich zjawiskach w porównaniu choćby do dzieci. One wciąż analizują, poznają, ulegają zaskoczeniom, jednocześnie “katalogując” zdobyte w ten sposób informacje. Ich mózgi szybko gotowe są do przyjmowania kolejnych bodźców, co zazwyczaj skutkuje dłużącym się czasem oczekiwania od zdarzenia do zdarzenia.

Profesor Adrian Bejan z Duke University postanowił usystematyzować dotychczasowe teorie i przeprowadzić badania, które miały odpowiedzieć na pytanie, dlaczego czas płynie dla nas szybciej, gdy jesteśmy starsi. Do jakich wniosków doszedł profesor? W skrócie – czas umyka nam szybciej, bo nasze mózgi działają wolniej. A konkretniej?

  • Szybkość funkcji naszego mózgu zostaje z wiekiem zredukowana wskutek postępującej degradacji jego struktur (mało optymistyczne);
  • Częstotliwość mimowolnych ruchów gałek ocznych spada, co skutkuje niższą przyswajalnością i wolniejszą analizą bodźców z zewnątrz u osób starszych (jeszcze mniej optymistyczne);
  • Młodsze osoby są w stanie przetworzyć więcej informacji w krótszym czasie, co daje im wrażenie wolniej upływającego czasu (powód do zazdrości 😉 ).

Dodatkowo profesor Bejan wytłumaczył, że patrząc z perspektywy człowieka w średnim wieku, dni przeżyte we wczesnej młodości wydają się dłuższe, gdyż wówczas rejestrowałyśmy więcej “obrazów” w krótszym czasie. Co ciekawe (i właściwie logiczne 🙂 ), percepcja postrzegania czasu uzależniona jest od ilości przeżytych lat. Dlatego miesiąc dla kilkulatka trwa znacznie dłużej niż dla 40-latka.

Czas upływa szybciej, wolniej, a tak naprawdę tak samo

Jednym z największych wyzwań dzieciństwa i wczesnej młodości jest znalezienie sobie odpowiednio absorbującego zajęcia w trakcie oczekiwania na ekscytujące wydarzenie. Jednym z największych wyzwań rodziców jest wówczas odpowiadanie na pytania “Nudzi mi się, długo jeszcze?”. Co ciekawe, rzadko rozpływają się oni wówczas nad możliwościami percepcyjnymi mózgów swoich dzieci 😉 Okazuje się zatem, że zadaniu, którego rozwiązanie w naszej ocenie powinno pochłonąć kilka godzin, młodym ludziom udaje się sprostać w dużo krótszym czasie.

Co natomiast mogą zrobić osoby w średnim wieku, które czują się przytłoczone szybkością upływającego czasu? Nie będę tu szczególnie odkrywcza pisząc, że z wiekiem powinnyśmy sprawniej dostosowywać plan dnia do ilości zadań, które musimy wykonać. Warto też zgłębić kilka technik optymalizacji zarządzania swoim czasem, co pozwoli wygospodarować więcej przestrzeni na przyjemności i odpoczynek.

To, że czas płynie dla nas szybciej, gdy jesteśmy starsze ma też swoje plusy. “Krócej” czekamy na wymarzony urlop, koncert, czy spotkanie ze znajomymi 😉 A tak poważnie – najważniejsza jest jakość każdej spędzonej chwili i choć często chciałybyśmy, by świat zwolnił, to pamiętajmy, że obiektywnie doba ma 24 godziny zarówno dla dwulatka, jak i jego dziadka 😉

Źródła:

  • https://geekweek.interia.pl/medycyna/news-naukowcy-odkryli-dlaczego-czas-plynie-dla-nas-szybciej-gdy-j,nId,5543576
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas