Projekt Aging » O tym mówimy » Wiek średni człowieka – wiek ograniczeń czy możliwości?

Wiek średni człowieka – wiek ograniczeń czy możliwości?

Wiek średni człowieka - wiek ograniczeń czy możliwości?
Co właściwie oznacza termin “wiek średni”? Kiedy powinnyśmy zaklasyfikować siebie do tej kategorii i co to dla nas oznacza? Wielu ludzi kojarzy wiek średni człowieka z nudnym okresem życia, obarczonym wypełnianiem prywatnych, zawodowych i ekonomicznych zobowiązań, a także z wkradającą się ze wszystkich kątów rutyną. Czy nie jest jednak tak, że to właśnie wówczas możemy pozwolić sobie na wiele więcej niż na wcześniejszych i przypuszczalnie późniejszych etapach życia?

Czy jestem w średnim wieku?

Niektórym 30, 40 czy 50-latkom zaakceptowanie tego, że zaliczają się do grupy ludzi w średnim wieku przychodzi z łatwością i całkiem naturalnie. Inni natomiast próbują bronić się przed zaszufladkowaniem w tej kategorii. Czy istnieje zatem obiektywne określenie przedziału wiekowego, który charakteryzuje “wiek średni człowieka”?

Stanowisk w tym kontekście jest sporo, jednak za początek tego etapu przyjmuje się często ukończenie 35 lat i 3 miesięcy życia. Okres ten kończy się natomiast w wieku 61 lat i 8 miesięcy. Skąd te dane? Zostały opracowane na podstawie odpowiedzi udzielonych przez polskich ankietowanych i zawarte w raporcie Centrum Badania Opinii Społecznej zatytułowanym “Między młodością a starością”. Oznacza to zatem, że określenie granic wieku średniego człowieka uzależnione jest przede wszystkim…od naszych przekonań w tym kontekście.

Granica świadomości wieku, w jakim znajduje się człowiek zaczęła się w ostatnich latach mocno przesuwać. Badania socjologiczne opublikowane w Wielkiej Brytanii wykazały bowiem, że coraz więcej osób, które ukończyły 50 lat czuje się i myśli o sobie w kategorii ludzi młodych. Zatem sztywne określanie ram dla “średniego wieku” może okazać się obecnie zupełnie bezcelowe 🙂

Wiek średni to nuda, rutyna i wypełnianie zobowiązań?

Z czego wynika negatywne nacechowanie społeczne wieku średniego człowieka? Czy zjawisko to wiąże się jedynie z obawą zbliżania się do szeroko pojętej starości? A może wiek średni kojarzy nam się przede wszystkim z przykrymi obowiązkami, permanentnym stresem i brakiem spontaniczności, jaka towarzyszy młodszym pokoleniom? Okazuje się, że coś może być na rzeczy.

Amerykański psycholog rozwoju człowieka Erik Erikson uważał na przykład, że wiek średni niesie ze sobą przede wszystkim konieczność przedkładania potrzeb innych osób nad własne. Jeżeli człowiek nie do końca odnajduje się w tej roli, a sprowadzenie realizacji swoich celów i ambicji do wspierania innych osób nie przynosi mu satysfakcji, to szybko może on zacząć odczuwać nieustanną frustrację, a nawet odosobnienie.

To właśnie zmiana pełnionych dotychczas ról i konieczność odnajdowania się w kolejnych sprawiają, że wiele osób negatywnie odbiera wkroczenie w “wiek średni”. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że tak samo jak określenie momentów granicznych dla tego etapu w życiu, tak również jego ocena uzależniona jest od naszych indywidualnych opinii i nastawienia.

Co nas ogranicza na półmetku życia?

Choć kolejne słowa mogą zabrzmieć jak przepisane żywcem z podręcznika do coachingu, to nie da się ukryć, że nasze postrzeganie własnej sytuacji i odpowiedni mindset (bardzo modne słowo oznaczające w skrócie “sposób myślenia”) są kluczem do odkrycia możliwości, jakie daje nam bycie w średnim wieku. Czego zatem NIE potrzebujemy, by móc w pełni korzystać z zalet tego etapu w życiu?

 • Rozpamiętywania przeszłości – co było, minęło i nic tego nie zmieni. Warto natomiast wyciągać wnioski i uczyć się na błędach, których popełnianie mogłoby obecnie stanąć na drodze do realizacji planów 😉
 • Lęku przed starzeniem się – wiek średni w zależności od badań obejmuje okres około 25 lat życia. Czy warto ograniczać się przez tak długi czas obawami o konsekwencje nieuniknionego procesu, jakim przecież jest starzenie się?
 • Przekonania, że nasze potrzeby są mniej ważne – zazwyczaj to rodzice wpadają w pułapkę przedkładania potrzeb dzieci ponad własne. Oczywistym jest, że na pewnym etapie życia najmłodszych członków rodziny, absorbują oni większość uwagi pozostałych domowników. Nie oznacza to jednak, że dorośli muszą zapomnieć w konsekwencji o sobie. Trzeba bowiem wiedzieć, że postawa całkowitego poświęcenia i zatracenia się w rodzicielstwie nierzadko rodzi negatywne skutki nie tylko dla rodziców, ale także dla ich dzieci.

Kiedy, jeśli nie teraz? O możliwościach człowieka w średnim wieku

Co zatem sprawia, że wiek średni to najlepszy etap na rozwinięcie skrzydeł i osiągnięcie tego, co wcześniej było niemożliwe, a później może być dużo trudniejsze? Warto pamiętać o tym, że:

 • Większa stabilizacja finansowa (na przykład w porównaniu z tą z czasów studenckich ;)) otwiera nas na życie kulturalne, towarzyskie, daje więcej opcji w wyborze hobby, czy realizowaniu się w każdej dziedzinie, która przynosi nam satysfakcję;
 • Rosnąca samoświadomość życiowych celów często (choć nie zawsze i to też jest w porządku) pozwala przestać zadręczać się pytaniami z cyklu “Kim jestem? Dokąd zmierzam”. Wreszcie można zacząć działać;
 • Komfort, jaki daje rutyna (tak, rutyna) sprawia, że więcej życiowych sytuacji jest dla nas przewidywalnych, a przez to mniej ryzykownych. Jeżeli nie jesteśmy uzależnieni od adrenaliny, to rutyna może okazać się w życiu całkiem przydatna;
 • Przewaga wynikająca z doświadczenia to jedna z tych wartości, których nie można wycenić. Doświadczenie zawodowe pozwala sięgać po więcej na przykład przy zmianie pracy, natomiast doświadczenie życiowe buduje bezpieczną przystań pozbawioną wielu słabych punktów, które znaczyły naszą wczesną młodość;
 • Świadomość ciała i jego ograniczeń to kolejna przewaga wieku średniego człowieka. Poznając swoje organizmy przez lata łatwiej jest nam dobrać odpowiednią dietę, ćwiczenia i pielęgnację, które służą naszym ciałom. Możliwość pełnego wykorzystania ich możliwości, to ważny element satysfakcjonującego życia w nurcie healthy aging.

Wiek średni człowieka to etap, który stawia przed nami wiele wyzwań. To właśnie wyzwania sprawiają jednak, że rośniemy w siłę, rozwijamy się, a samorealizacja staje się naszym udziałem. Teraz jest najlepszy czas na to, aby gromadzone w głowie ograniczenia przekuć w możliwości 🙂

Źródła:

 • https://geekweek.interia.pl/medycyna/news-40-50-czy-60-lat-kiedy-zaczyna-sie-starosc-i-konczy-sie-mlod,nId,6644501
 • https://twojpsycholog.wroclaw.pl/artykuly/kryzys-wieku-sredniego
 • https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2007/K_022_07.PDF
 • https://www.menopauza.pl/kiedy-zaczyna-sie-wiek-sredni/
2 Komentarze
 1. Artykuł porusza ważną kwestię, dotyczącą etapu życia, który często jest otoczony wieloma stereotypami i nieporozumieniami. Uważam, że wiek średni człowieka jest okresem pełnym możliwości, a nie ograniczeń! To czas, kiedy wiele osób posiada już stabilną podstawę życiową, zarówno pod względem zawodowym, jak i osobistym i dzięki temu może znajdować nowe zainteresowania, pasje i umiejętności. Dobrze, że autorka poszła w tę stronę i nie uległa stereotypom 🙂

  1. Dziękuję za Twój komentarz i doceniam Twoje spostrzeżenia na temat wieku średniego człowieka. Cieszę się, że artykuł zainspirował Cię do podzielenia się własnymi przemyśleniami na ten temat. Twoje uwagi dotyczące potencjału do osobistego rozwoju i odkrywania nowych pasji w wieku średnim są bardzo trafne. Celem artykułu było pokazanie, że ten etap życia może być pełen możliwości, a Twoja odpowiedź doskonale to podkreśla. Jeszcze raz dziękuję za zaangażowanie i wnikliwe spostrzeżenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas