Search
Close this search box.
Projekt Aging » Odkrywamy » Dlaczego z wiekiem tracimy na wzroście i jakie ma to konsekwencje?

Dlaczego z wiekiem tracimy na wzroście i jakie ma to konsekwencje?

Dlaczego z wiekiem tracimy na wzroście i jakie ma to konsekwencje?
Z wiekiem nasz wzrost zmniejsza się. To zjawisko, które wpływa na każdego, ale dlaczego tak się dzieje? Naukowcy z Uniwersytetów w Göteborgu i Kopenhadze postanowili zbadać ten temat i opublikowali swoje wnioski w czasopiśmie „BMJ Open”.

Im starsi, tym niżsi – dlaczego?

Strata wzrostu z wiekiem jest spowodowana różnymi czynnikami, w tym zmianami w kręgosłupie, zmniejszeniem gęstości kości oraz zmianami w mięśniach i stawach. Krążki międzykręgowe tracą swoją elastyczność i grubość, co prowadzi do zbliżenia się kręgów. Wpływa na to również utrata masy kostnej, szczególnie w okresie menopauzy u kobiet, co zwiększa ryzyko osteoporozy.

Szwedzcy i duńscy naukowcy przychodzą z odpowiedziami

Jak się okazuje utrata wzrostu może mieć wpływ także na ogólną kondycję, zdrowie i w rezultacie ryzyko śmiertelności w późniejszych okresach życia. W badaniach próbujących ustalić związek pomiędzy wiekiem, a utratą centymetrów we wzroście uczestniczyło 2406 kobiet, zarówno ze Szwecji, jak i Danii.

W Szwecji dane pochodziły z Prospektywnego Badania Populacji Kobiet w Göteborgu (PPSWG), które rozpoczęło się w latach 1968-1969. W Danii analizowano dane z duńskiej części badania MONICA, skupiające się na kobietach z zachodniej Kopenhagi. Badania miały na celu zrozumienie wpływu utraty wysokości na śmiertelność ogólną i specyficzną dla chorób sercowo-naczyniowych.

Podczas początkowego badania oraz ponownej oceny po kilku latach, naukowcy mierzyli wysokość uczestniczek i analizowali zmiany. Odkryli, że przeciętna utrata wysokości w ciągu 11,4 lat wyniosła 0,8 cm. Analizując dane, naukowcy użyli modeli statystycznych, które uwzględniały różne zmienne konfundujące, takie jak wiek, czas pomiędzy pomiarami, waga, palenie, aktywność fizyczna, spożycie alkoholu i wykształcenie.

Wyniki badań wykazały znaczący wzrost ryzyka śmierci z każdym centymetrem utraty wysokości, szczególnie gdy strata przekraczała 2 cm. Ta większa utrata wysokości była związana z o 74% i 80% wyższym ryzykiem śmiertelności ogólnej odpowiednio w Szwecji i Danii. Zbadano także wpływ wieku i innych czynników na te zależności, nie stwierdzając jednak znaczących różnic między grupami wiekowymi. Wyniki te podkreślają znaczenie monitorowania zmian w wysokości ciała jako potencjalnego wskaźnika ogólnego stanu zdrowia i ryzyka śmiertelności w populacji starszych kobiet.

Warto mierzyć swój wzrost także w dorosłości!

Utrata wzrostu z wiekiem to naturalny proces, który może być jednak powiązany z wyższym ryzykiem różnych problemów zdrowotnych, w tym zwiększoną śmiertelnością. Wyniki badań podkreślają znaczenie monitorowania zmian we wzroście jako potencjalnego wskaźnika problemów zdrowotnych w przebiegu procesu starzenia się organizmu.

Źródła:

  • https://bmjopen.bmj.com/content/11/8/e049122
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas