Z tego artykułu dowiesz się:
ToggleZnaczenie dotyku w życiu człowieka
Dotyk to pierwszy zmysł, który rozwija się u noworodków i pozostaje z nami jako najbardziej bezpośrednia forma interakcji ze światem przez całe życie. Naukowcy zwrócili szczególną uwagę na wpływ dotyku na zdrowie w czasach pandemii COVID-19, kiedy dystans społeczny ograniczył nasze możliwości fizycznego kontaktu.
Przegląd badań na temat dotyku
Metaanaliza przeprowadzona przez naukowców z Netherlands Institute for Neuroscience w Amsterdamie, objęła systematyczny przegląd 75 badań oraz wielopoziomową metaanalizę 137 dodatkowych publikacji (dotyczyły one badań opublikowanych do 1 października 2022 roku, które były wyszukane z pomocą, Google Scholar, Web of Science i PubMed).
Badania te były zróżnicowane pod względem dobranych grup (dorośli, dzieci, niemowlęta, zwierzęta), rodzaju i czasu trwania dotyku oraz mierzonych w nim skutków zdrowotnych – od zdrowia psychicznego (depresja, nastrój), po zdrowie fizyczne (sen i ciśnienie krwi). Przy czym w niektórych przypadkach dotyk stosował partner, w innych natomiast nieznajoma osoba.
Wyniki badań
Z przeglądu wynika, że interwencje dotykowe, takie jak masaż czy kangurowanie noworodków, przynoszą szeroki zakres korzyści zdrowotnych. Dotyk pomaga regulować poziom kortyzolu, zwiększać masę ciała u noworodków, łagodzić ból, depresję i stany lękowe u dorosłych. Z kolei porównanie interwencji dotykowych z użyciem przedmiotów lub robotów wykazało podobne korzyści fizyczne, ale mniejsze dla zdrowia psychicznego.
Znaczenie dotyku rodzicielskiego dla noworodków
W przypadku noworodków, w porównaniu z dotykiem personelu medycznego, szczególnie korzystny okazał się dotyk rodziców. Podkreśla to więc wagę bliskości i kontaktu fizycznego między rodzicami, a ich dziećmi w pierwszych tygodniach i miesiącach życia.
Wnioski i przyszłe kierunki badań
Badania te potwierdzają, że dotyk ma fundamentalne znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Autorzy sugerują, że dalsze badania powinny skupić się na identyfikacji czynników, które zwiększają skuteczność takich interwencji dotykowych, aby maksymalizować korzyści zdrowotne z przyszłych terapii.
Ponieważ dotyk odgrywa tak ważną rolę w naszym zdrowiu, ważne jest, abyśmy byli świadomi jego korzyści i stwarzali więcej możliwości dla jego włączenia do codziennego życia, zarówno w kontekście medycznym, jak i osobistym.
Źródło:
- https://www.nature.com/articles/s41562-024-01841-8
- https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C101672%2Cmetaanaliza-dotyk-poprawia-samopoczucie-psychiczne-i-fizyczne.html