Z tego artykułu dowiesz się:
ToggleRola estrogenów i progesteronu w jakości snu
Badanie, przeprowadzone w latach 2010-2012.przez zespół z Uniwersytetu w Bergen, w Norwegii na grupie 774 kobiet w wieku 40-67 lat, dostarczyło cennych informacji na temat związku między poziomem żeńskich hormonów płciowych, a występowaniem objawów obturacyjnego bezdechu sennego i chrapania. Kobiety te wypełniły szczegółowe kwestionariusze dotyczące zdrowia układu oddechowego, czynników zdrowotnych, stylu życia, jakości snu oraz oddały próbki krwi do analizy hormonalnej.
Analiza wyników wykazała, że podwojenie stężenia estrogenu w surowicy krwi wiązało się z 19-procentowym zmniejszeniem ryzyka chrapania. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że podobne zwiększenie poziomu progesteronu przynosiło 9-procentową redukcję prawdopodobieństwa wystąpienia tego problemu.
U kobiet, które natomiast już chrapią, wzrost poziomu estrogenów (17β-estradiolu, estronu i 3-siarczanu estronu) o 17-23% związany był z mniejszym ryzykiem nieregularnego oddechu podczas snu. Z kolei podwojenie poziomu progesteronu u kobiet chrapiących, wiązało się z 12% niższym zagrożeniem przebudzenia z uczuciem dławienia w ciągu roku.
Wnioski i implikacje
Wyniki badań sugerują, że dostosowanie poziomu estrogenów i progesteronu może stanowić skuteczną strategię w łagodzeniu objawów obturacyjnego bezdechu sennego i chrapania u kobiet. Potwierdza to tezę, że hormonalne uwarunkowania odgrywają kluczową rolę w regulacji zdrowia układu oddechowego podczas snu.
Co ważne, badanie to rzuca światło na potrzebę dalszych badań mających na celu zrozumienie dokładnych mechanizmów działania żeńskich hormonów płciowych w kontekście zaburzeń snu. Dla wielu kobiet, szczególnie tych doświadczających negatywnych zmian po menopauzie, może to oznaczać nadzieję na skuteczniejsze metody leczenia.
Znaczenie dla kobiet po menopauzie
Zwiększona częstość występowania obturacyjnego bezdechu sennego u kobiet po menopauzie była obserwowana już wcześniej, teraz mamy jednak dowody sugerujące, że zmiany hormonalne mogą odgrywać w tym procesie ważną rolę. Rozumienie wpływu hormonów na jakość snu pozwoli na rozwijanie holistycznych strategii leczenia, które będą uwzględniać nie tylko objawy, ale i hormonalne podłoże problemu.
Źródła:
- https://www.sciencedaily.com/releases/2022/06/220622141821.htm
- http://www.zdrowie.senior.pl/75,0,Za-bezdech-i-chrapanie-u-kobiet-moga-odpowiadac-hormony,33689.html