Projekt Aging » Odkrywamy » Jedynie takie dbanie o zęby zapewni długowieczność!

Jedynie takie dbanie o zęby zapewni długowieczność!

dbanie o zęby zapewni długowieczność
Odpowiednia higiena jamy ustnej jest kluczowa nie tylko dla utrzymania pięknego uśmiechu, ale również dla naszego ogólnego zdrowia i długowieczności. Jak podkreśla lek. dent. Urszula Jarosz, samodzielne szczotkowanie zębów, choć ważne, to jednak jest niewystarczające, aby skutecznie zadbać o zdrowie naszej jamy ustnej. Współczesna nauka potwierdza, że choroby jamy ustnej mogą znacząco skrócić nasze życie, wpływając na ryzyko rozwoju wielu poważnych schorzeń.

Dbanie o zęby, a ryzyko chorób

Niewłaściwa higiena jamy ustnej może być przyczyną wielu poważnych chorób, wpływając negatywnie nie tylko na stan naszych zębów i dziąseł, ale również na ogólne zdrowie organizmu. Mają również bezpośredni wpływ na długość naszego życia. Badania naukowe wykazują bezpośredni związek między problemami zdrowotnymi jamy ustnej, a zwiększonym ryzykiem rozwoju schorzeń takich jak:

Choroby przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł czy paradontoza, są wywoływane przez bakterie gromadzące się w płytkach nazębnych, które, jeśli nie są regularnie usuwane, mogą prowadzić do stanów zapalnych nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale mogą mieć również wpływ na cały organizm. Bakterie te mogą przedostać się bowiem do krwiobiegu i dotrzeć do innych części ciała, co zwiększa ryzyko zapalenia naczyń krwionośnych i może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy.

Ponadto, istnieje dowód na to, że choroby przyzębia mogą wpływać na kontrolę poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie istotne dla osób cierpiących na cukrzycę. Regularne i dokładne czyszczenie jamy ustnej ,może więc mieć w ich przypadku pozytywny wpływ. Szczególnie, że diabetycy chorujący na paradontozę, mają nawet o 2-3 razy większe ryzyko zgonu z powodu zawału serca, niż osoby chore na cukrzycę bez paradontozy.

Nie można również pominąć związku między chorobami jamy ustnej, a chorobami nerek. Bakterie odpowiedzialne za stan zapalny dziąseł mogą przyczyniać się do niewydolności nerek, co w skrajnych przypadkach może wymagać dializ lub nawet ich przeszczepu.

Polacy nie dbają o zęby, tak jak powinni

Jak się okazuje, tajemnica długiego życia może kryć się w naszej łazience, a dokładniej w rutynie wieczornego mycia i nitkowania zębów. Naukowcy odkryli, że osoby, które pomijają te kroki przed pójściem spać, mogą zwiększyć swoje ryzyko przedwczesnej śmierci o 35%. To jednak nie wszystko – unikanie regularnych wizyt u dentysty może podwoić to ryzyko, zwiększając je aż o 50%!

Te zaskakujące statystyki rzucają nowe światło na znaczenie zdrowia jamy ustnej, pokazując, że dbanie o zęby to coś więcej niż tylko kwestia utrzymania pięknego uśmiechu. To kluczowy element naszego ogólnego zdrowia i samopoczucia, który może mieć wpływ na to, jak długo będziemy żyć.

Regularne mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie to absolutna podstawa, ale to jeszcze nie wszystko, co możemy zrobić dla naszej higieny jamy ustnej. Okazuje się, że tylko połowa Polaków wykorzystuje płyny do płukania ust, a zaledwie ⅓ osób stosuje nić dentystyczną. To pokazuje, że wiele osób może nie wykorzystywać pełnego potencjału w dbaniu o zdrowie swoich zębów i dziąseł.

Higiena jamy ustnej – co jest ważne?

Szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie stanowi podstawę, ale to tylko część codziennej higieny jamy ustnej. Regularne mycie zębów pomaga usunąć płytkę nazębną i zapobiegać próchnicy, ale nie dociera do wszystkich zakamarków naszej jamy ustnej.

Nitkowanie zębów

Nitkowanie zębów powinno stać się nieodłącznym elementem naszej codziennej rutyny. Pozwala ono na usunięcie resztek pokarmów i bakterii z miejsc, do których trudno dotrzeć szczoteczką, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka chorób przyzębia i dziąseł.

Płyny do płukania

Płyny do płukania jamy ustnej to kolejny ważny element profilaktyki. Zawarte w nich składniki antybakteryjne skutecznie walczą ze szkodliwymi bakteriami, zapobiegając stanom zapalnym dziąseł i rozwojowi próchnicy. Ich regularne stosowanie wspiera ogólne zdrowie jamy ustnej i przyczynia się do dłuższego życia.

Regularne wizyty u stomatologa

Nie można też zapominać o regularnych wizytach u stomatologa (przynajmniej raz na rok, a najlepiej raz na pół roku), które są niezbędne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Profesjonalne czyszczenie oraz kontrola stanu zębów i dziąseł pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie potencjalnych problemów, zanim przerodzą się one w poważniejsze schorzenia.

Dbanie o zęby to inwestycja w nasze zdrowie i długowieczność. Jak pokazują badania, odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne nitkowanie, stosowanie płynów do płukania oraz wizyty u stomatologa znacząco zmniejszają ryzyko przedwczesnego zgonu i przyczyniają się do lepszego stanu zdrowia ogólnego. Pamiętajmy, że zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia całego naszego organizmu.

Źródło:

  • https://www.pap.pl/aktualnosci/chcesz-zyc-dluzej-zadbaj-o-swoje-zeby
  • https://www.infodent24.pl/strefapacjentapost/tylko-takie-zeby-zapewnia-dlugowiecznosc,124169.html
  • https://diabetyk24.pl/blog-section/zycie-z-cukrzyca/higiena-jamy-ustnej-u-cukrzykow
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas