Z tego artykułu dowiesz się:
ToggleWpływ stanu przyzębia na zdrowie mózgu
Od dłuższego czasu naukowcy badają związek między zdrowiem jamy ustnej, a funkcjami poznawczymi, ale teraz nowe dowody sugerują, że zły stan zębów może znacznie zwiększać ryzyko demencji, w tym choroby Alzheimera. Badanie przeprowadzone zostały przez naukowców z University of Eastern Finland i opublikowane w Journal of the American Geriatrics Society.
Wynika z nich, że osoby z problemami stomatologicznymi, takimi jak zapalenie przyzębia, brak zębów, utrata kości wyrostka zębodołowego, czy głębokie kieszonki dziąsłowe, są bardziej narażone na pogorszenie funkcji poznawczych i ryzyko demencji. Ponadto, jak wskazują autorzy badania:
Utrata zębów może również niezależnie upośledzać funkcje poznawcze poprzez zmniejszenie stymulacji sensomotorycznej narządu żucia, co powiązano z zanikowymi zmianami w mózgu.
W badaniu wykorzystano wyniki 2 132 badań dotyczących spadku funkcji poznawczych oraz 2 023 badań na temat demencji, przeszukując pięć ogromnych baz danych z całego świata. Wyniki analizy 47 badań wykazały, że stan przyzębia jest istotnie związany zarówno z pogorszeniem funkcji poznawczych, jak i ryzykiem demencji.
Osoby ze złym stanem zdrowia jamy ustnej okazały się być o 23 proc. bardziej narażone na pogorszenie funkcji poznawczych i o 21 proc. bardziej podatne na rozwój choroby Alzheimera.
Nowe spojrzenie na przyczyny choroby Alzheimera
Przyczyny choroby Alzheimera pozostają zagadką dla naukowców. Jednak to badanie sugeruje nowy związek między rozwojem tej choroby, a procesami zapalnymi zachodzącymi w organizmach osób z problemami przyzębia. Jak zaznaczają autorzy badania, zapalenie przyzębia jest szeroko rozpowszechnione i dotyka około 10-15 procent dorosłej populacji na świecie.
Badacze uważają, że ich wyniki mogą rzucić nowe światło na przyczyny choroby Alzheimera, wskazując na potencjalne mechanizmy związane ze stanem przyzębia i funkcjami poznawczymi. Jednakże podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć ten związek i potencjalne środki zapobiegawcze.
Dbajmy o zdrowie jamy ustnej, chrońmy mózg
Badanie to kładzie nowy nacisk na znaczenie opieki stomatologicznej w kontekście zdrowia mózgu. Choć jeszcze wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, to jednak podkreśla ono konieczność monitorowania i zarządzania zdrowiem przyzębia w zapobieganiu demencji. W miarę jak naukowcy odkrywają coraz więcej informacji, ochrona zdrowie jamy ustnej, może okazać się kluczowym elementem w utrzymaniu sprawnego mózgu (sprawdźcie, co jeszcze przyspiesza starzenie się mózgu).
Na choroby otępienne mózgu choruje coraz więcej Polaków
W Polsce, podobnie jak na całym świecie, obserwuje się znaczący wzrost liczby osób cierpiących na choroby otępienne mózgu, w tym Alzheimera. Według danych prezentowanych przez „Nasz Dziennik”, obecnie w Polsce na różne formy otępienia może cierpieć nawet pół miliona osób.
Prognozy dotyczące chorób otępiennych są alarmujące. Globalnie, szacuje się, że liczba osób chorych na demencję może wzrosnąć do 82 milionów do roku 2030. Każdego roku diagnozowanych jest około 10 milionów nowych przypadków, co podkreśla pilną potrzebę znalezienia skutecznych metod diagnozowania i leczenia.
W Polsce, z powodu starzenia się populacji, coraz więcej osób zmaga się z tymi zaburzeniami, co stawia przed systemem opieki zdrowotnej nowe wyzwania. Eksperci podkreślają, że potrzebna jest zmiana modelu opieki nad osobami cierpiącymi na choroby otępienne, aby sprostać rosnącym potrzebom.
Źródła:
- https://agsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jgs.17978
- https://www.poradnikzdrowie.pl/aktualnosci/jesli-nie-dbasz-o-zeby-moze-ci-grozic-choroba-alzheimera-eksperci-potwierdzaja-aa-GsJj-ETZw-oqwN.html
- https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-neurologiczne,coraz-wiecej-polakow-choruje-na-alzheimera–statystyki-sa-alarmujace,artykul,12491997.html/