Projekt Aging » Odkrywamy » Kobiety uzyskują większe korzyści ćwicząc tyle samo co mężczyźni

Kobiety uzyskują większe korzyści ćwicząc tyle samo co mężczyźni

kobiety uzyskują więcej korzyści z ćwiczeń
Każdego dnia nauka dostarcza nam fascynujących dowodów na to, jak różnice między kobietami, a mężczyznami mogą przynosić niespodziewane korzyści. Najnowsze badania opublikowane w Journal of the American College of Cardiology rzucają światło na wpływ aktywności fizycznej na zdrowie kobiet i mężczyzn, odkrywając, że panie mogą czerpać większe korzyści sercowo-naczyniowe, nawet ćwicząc rzadziej niż panowie.

Kobiety odnoszą więcej korzyści z aktywności fizycznej

Naukowcy ze Smidt Heart Institute w Kalifornii przeprowadzili gruntowne porównanie wpływu takich samych „dawek” aktywności fizycznej na obie płcie. Wyniki ich badań wskazują, że kobiety, uprawiające tyle samo sportu co mężczyźni, odnoszą stosunkowo większe korzyści w zakresie redukcji ryzyka śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny oraz śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych.

To przełomowe odkrycie podkreśla znaczenie regularnych ćwiczeń dla kobiet, ukazując, jak istotne jest włączanie ich do codziennej rutyny dla osiągnięcia spektakularnych efektów w profilaktyce groźnych chorób.

Statystyki mówią same za siebie

Badanie oparte na danych zebranych od prawie 412,5 tysiąca dorosłych Amerykanów, z których 55% stanowiły kobiety, ujawnia, że ryzyko śmiertelności wśród wszystkich dorosłych podejmujących regularną aktywność fizyczną było niższe niż u osób nieaktywnych. Co istotne, ryzyko zgonu u kobiet spadło o 24%, podczas gdy u mężczyzn obniżenie to wyniosło tylko 15%. Jak podkreśla kardiolożka dr Martha Gulati, współautorka publikacji:

Statystycznie i historycznie kobiety mniej angażują się w istotną aktywność fizyczną. Piękno naszego badania polega na tym, że pokazujemy im, iż z każdej minuty umiarkowanej lub intensywnej aktywności mogą wyciągnąć dużo więcej niż panowie. To motywująca koncepcja, którą mamy nadzieję, panie wezmą sobie do serca.

Zalecenia dla kobiet – ćwiczenia aerobowe i wzmacniające

Analiza wykazała, że mężczyźni osiągali maksymalne korzyści zdrowotne wykonując ćwiczenia aerobowe przez około 5 godzin tygodniowo, podczas gdy kobiety osiągały te same efekty ćwicząc niecałe 2,5 godziny w tygodniu. Podobne różnice zaobserwowano w treningach wzmacniających, gdzie panie osiągały maksymalne korzyści zaledwie po jednej sesji tygodniowo, w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy potrzebowali ich trzech.

Autorzy badania podkreślają, że ich wyniki mogą stanowić podstawę do opracowania skutecznych zaleceń zdrowotnych, motywując kobiety do większego zaangażowania w regularną aktywność fizyczną. To nie tylko krok naprzód w promowaniu zdrowego stylu życia, ale także w uświadomieniu kobiet, jak wielkie korzyści mogą osiągnąć, inwestując w swoje zdrowie poprzez aktywność fizyczną. Jak podsumowuje wyniki badań dr Cheng:

Regularne ćwiczenia, nawet jeżeli to będzie 20-30 minut dynamicznego treningu dziennie, może dać kobietom więcej, niż im się wydaje.

Źródła:

  • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109723083134?via%3Dihub
  • https://www.rp.pl/zdrowy-styl-zycia/art39903771-tyle-samo-cwiczen-dwa-razy-wiecej-korzysci
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas