Projekt Aging » Wybieramy » Kolagen w tabletkach – ranking. Wybrałyśmy 7 najlepszych!

Kolagen w tabletkach – ranking. Wybrałyśmy 7 najlepszych!

ranking kolagenów w tabletkach
Kolagen w tabletkach to kolejna propozycja dla osób, które chcą wzmocnić swoją skórę, paznokcie i włosy. Podobnie, jak w przypadku odpowiedników w proszku, wybór jest tutaj bardzo szeroki. Na szczęście jest nasz agingowy team i tym razem przygotowałyśmy dla Was ranking kolagenów w tabletkach.

Podstawy do przygotowania rankingu:

1. Co chcemy osiągnąć – poprawa skóry, włosów i paznokci, czyli interesuje nas typ I i III
2. Pochodzenie kolagenu – celujemy w rybi, bo jest najlepiej przyswajalny, a budową najbardziej zbliżony jest do ludzkich aminokwasów
3. Dzienna dawka – według badań najlepsza to 10 000 mg, w przypadku preparatów w tabletkach/kapsułkach najwyższe dawki to ok. 1000-2000 mg
4. Dodatkowe składniki – np. witamina C, kwas hialuronowy
5. Bez ulepszaczy – np. cukier, barwniki, regulatory
6. Bezpieczny produkt pochodzący od sprawdzonego producenta

Ranking kolagenów w tabletkach – 7 najlepszych na rynku!

1. Premium Marine Collagen Lanco Nutritions - 2400 mg

Nasza ocena: 5/5
Nasza opinia:

Premium Marine Collagen to nie tylko jedna z wyższych dawek dziennych kolagenu w kapsułkach (2400 mg), ale to również wysokiej jakości kolagen typu I i III. Suplement bazuje na kolagenie Naticol® 4000, który produkowany jest przez renomowaną, francuską grupę kapitałową Weishardt Group. Skład produktu wzbogacony został o kwas hialuronowy oraz witaminę C. Niewygodne może być jego przyjmowanie – dziennie trzeba spożywać aż 4 kapsułki.


Poznaj pełną specyfikację >>>


Cena: ok. 90-100 zł.


2. MyBestCollaGEN - 2425 mg

Nasza ocena: 4.5/5
Nasza opinia:

MyBestCollaGEN to jeden z lepszych produktów w kapsułkach dostępny w sprzedaży. Jego skład to nie tylko wysokiej jakości kolageny, ale również został on wzbogacony o witaminę C, koenzym Q10 czy kwas hialuronowy. Jak na preparat w kapsułkach charakteryzuje się wysoką dawką kolagenu – dzienna 2425 mg. Za taki produkt przyjdzie nam jednak zapłacić nieco więcej – opakowanie na 24 dni to koszt ok. 160-170 zł, ale dostępny jest on też w subskrypcji za nieco ponad 140 zł. Pewną uciążliwością może być dawkowanie preparatu – dziennie trzeba przyjmować aż 5 kapsułek.


Poznaj pełną specyfikację >>>


Cena: od 160 do 170 zł.


3. Better You Premium Kolagen 120 kaps - 2400 mg

Nasza ocena: 4/5
Nasza opinia:

Better You Premium Kolagen to hydrolizowany kolagen rybi typu I, którego skład zawiera takie substancje jak witaminę C czy MSM (dimetylosulfon – to organiczny związek siarki, który bierze udział m.in. w syntezie aminokwasów; wzmacnia m.in. skórę, paznokcie i włosy). W tym preparacie maksymalna dawka dzienna to 2400 mg kolagenu więc to jeden z mocniejszych produktów w kapsułkach. Początkowo niewygodne może być przyjmowanie – przez pierwsze 2 tygodnie trzeba sięgać po 4 kapsułki dziennie.


Poznaj pełną specyfikację >>>


Cena: ok. 100 zł.


4. Singularis Kolagen Beauty Collactive - 2000 mg

Nasza ocena: 4/5
Nasza opinia:

Singularis Kolagen Beauty Collactive to preparat dobrego producenta, który opiera się na wysokiej jakości kolagenie COLLACTIVE® (94% hydrolizowany morski kolagen, 6% oligopeptydy elastyny), który produkowany jest przez francuską firmę Copalis. Dodatkowo produkt wzbogacony jest o witaminę C. Maksymalna dawka preparatu to 2000 mg i niestety w takim wariancie opakowanie wystarczy na 15 dni. Kłopotliwe może być też przyjmowanie 4 kapsułek dziennie.


Poznaj pełną specyfikację >>>


Cena: ok. 80 zł.


5. Kolagen Aktywne Peptydy Yango - 1116 mg

Nasza ocena: 3.5/5
Nasza opinia:

Kolagen od Yango Aktywne Peptydy to preparat, którego maksymalna dzienna dawka wynosi 1116 mg. Skład produktu to kolagen typu I i III, pochodzący od ryby hodowlanej tilapii złotej – tu duży plus dla producenta za podanie gatunku ryby, co jest nieczęstą praktyką. Dodatkowo w suplemencie znajdziemy witaminę C i co bardzo ważne nie zawiera on sztucznych substancji i wypełniaczy. Problematyczne może być dawkowanie kolagenu – trzeba po niego sięgać dwa razy dziennie po 2 tabletki.


Poznaj pełną specyfikację >>>


Cena: ok. 70 zł.


6. Kolagen morski HealthyWorld® 1170 mg

Nasza ocena: 3/5
Nasza opinia:

Kolagen morski HealthyWorld to hydrolizowany kolagen rybi typu I i III – w przypadku kapsułek większość preparatów to typ I. Na uwagę w tym suplemencie zasługuje wysokiej jakości kolagen PEPTAN® F, który pochodzi z dziko żyjących ryb morskich, poławianych w zrównoważony sposób (certyfikat MSC). Niestety w składzie nie znajdziemy substancji aktywnych, a dzienna dawka zalecana przez producenta to tylko 1170 mg. Sposób suplementacji nie jest uciążliwy – raz dziennie, po kolacji, należy przyjąć dwie kapsułki.


Poznaj pełną specyfikację >>>


Cena: ok. 100 zł.


7. Kolagen morski FutuNatura - 1000 mg

Nasza ocena: 3/5
Nasza opinia:

Kolagen morski FutuNatura to prosty w składzie preparat z jedną substancją aktywną – witaminą C. Niewiele wiadomo o pochodzeniu kolagenu rybiego, ale aby uzyskać dawkę maksymalną, czyli 1000 mg, dziennie musimy spożyć 2 kapsułki. Cena produktu za taką dawkę jest wysoka.


Poznaj pełną specyfikację >>>


Cena: ok. 100 zł.


Szczegółowe informacje o kolagenach do picia z rankingu

Poniżej przygotowałam dla Was szczegółowe informacje o kolagenach. Koniecznie się z nimi zapoznajcie.

Premium Marine Collagen Lanco Nutritions – 2400 mg

Plusy: bardzo dobry skład produktu – kolagen Naticol® 4000, kwas hialuronowy, witamina C; jeden z niewielu preparatów z kolagenem typu I i III.

Minusy: dawka poniżej 10 000 mg dziennie; wysoka cena za taką dawkę kolagenu; zawiera substancje przeciwzbrylające; trzeba przyjmować 4 kapsułki dziennie.

Hydrolizowany kolagen rybi: 2400 mg (4 kapsułki dziennie).

Typ: typ I i III.

Opakowanie: 120 kapsułek.

Dawkowanie: 4 kapsułki dziennie.

Na ile wystarczy opakowanie: 30 dni przy zalecanym dawkowaniu.

Składniki: hydrolizowany kolagen ryb (Naticol® 4000), kwas hialuronowy, witamina C, kapsułka vege, substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych.

MyBestCollaGEN – 2425 mg

Plusy: bardzo dobry skład – m.in. wysokiej jakości kolageny, witamina C i A, kwas hialuronowy, koenzym Q10, biotyna; wiadomo, z jakiej ryby pochodzi kolagen; możliwość subskrypcji produktu w niższej cenie (nieco ponad 140 zł).

Minusy: dawka poniżej 10 000 mg dziennie; wysoka cena za taką dawkę kolagenu – 24 dni kuracji to koszt 160-170 zł; zawiera substancje przeciwzbrylające; trzeba przyjmować aż 5 kapsułek dziennie.

Hydrolizowany kolagen rybi: 2425 mg (5 kapsułek).

Typ: typ I.

Opakowanie: 120 kapsułek.

Dawkowanie: 5 kapsułek dziennie – 2 kapsułki przy śniadaniu, 3 kapsułki przy obiedzie lub kolacji.

Na ile wystarczy opakowanie: 24 dni przy zalecanym dawkowaniu.

Składniki: 4 kolageny morskie (z łososia, NatiColl 4000, HMG Copalis, PEPTAN 2000 LD), ekstrakt z korzenia lukrecji gładkiej, ekstrakt z zielonej herbaty, bogata w astaksantynę oleożywica z alg Haematococcus pluvialis, cynk, witamina C, kwas hialuronowy, ekstrakt ze skrzypu polnego, ekstrakt z korzenia kurkumy, niacyna, koenzym Q10, witamina A, biotyna, jod, substancja glazurująca (hydroksypropylometyloceluloza), substancja przeciwzbrylająca (sole magnezowe kwasów tłuszczowych). Kapsułka jest w otoczce celulozowej.

Better You Premium Kolagen 120 kaps – 2400 mg

Plusy: całkiem dobry skład – preparat wzbogacony o witaminę C, dimetylosulfon; po pierwszych dwóch tygodniach wystarczy brać po 2 kapsułki dziennie.

Minusy: dawka poniżej 10 000 mg dziennie; nie wiadomo, z jakich ryb jest kolagen; wysoka cena za taką dawkę kolagenu; zawiera substancje przeciwzbrylające; przez pierwsze dwa tygodnie trzeba przyjmować 4 kapsułki.

Hydrolizowany kolagen rybi: 1200-2400 mg (2-4 kapsułki).

Typ: typ I.

Opakowanie: 120 kapsułek.

Dawkowanie: rano i wieczorem z posiłkiem – przez pierwsze dwa tygodnie po 4 kapsułki dziennie, a w następnych po 2.

Na ile wystarczy opakowanie: 48 dni przy 4 kapsułkach dziennie przez pierwsze dwa tygodnie i 2 przez resztę tygodni.

Składniki: hydrolizowany kolagen morski typu 1 (rybi), siarczan chondroityny (morski), dimetylosulfon (MSM), ekstrakt z dzikiej róży 4:1, kwas askorbinowy (witamina C), substancja przeciwzbrylająca (mieszanka ekstraktu ryżu), kapsułka roślinna (hydroksypropylometyloceluloza).

Singularis Kolagen Beauty Collactive – 2000 mg

Plusy: dobry skład – wysokiej jakości kolagen COLLACTIVE® oraz witamina C.

Minusy: dawka poniżej 10 000 mg dziennie; wysoka cena za taką dawkę kolagenu; zawiera substancje przeciwzbrylające; trzeba przyjmować 4 kapsułki dziennie; przy maksymalnym dawkowaniu opakowanie wystarcza tylko na 15 dni.

Hydrolizowany kolagen rybi: 1000-2000 mg (2-4 kapsułki dziennie).

Typ: typ I.

Opakowanie: 60 kapsułek.

Dawkowanie: 1-2 kapsułki dwa razy dziennie.

Na ile wystarczy opakowanie: 15 dni przy maksymalnym dawkowaniu.

Składniki: COLLACTIVE® (morski kolagen z ryb, oligopeptydy elastyny), witamina C (kwas L-askorbinowy), składnik otoczki (żelatyna), substancja przeciwzbrylająca (sole magnezowe kwasów tłuszczowych).

Kolagen Aktywne Peptydy Yango – 1116 mg

Plusy: dobry i prosty skład kolagenu; bez substancji przeciwzbrylających; wiadomo, z jakiej ryby pochodzi kolagen; z witaminą C.

Minusy: dawka poniżej 10 000 mg dziennie; kolagen z ryby hodowlanej; cena za miesiąc kuracji; trzeba przyjmować 4 kapsułki dziennie.

Hydrolizowany kolagen rybi: 1116 mg (4 kapsułki).

Typ: typ I i III ze skóry tilapii złocistej.

Opakowanie: 120 kapsułek.

Dawkowanie: po 2 kapsułki dwa razy dziennie.

Na ile wystarczy opakowanie: 30 dni przy zalecanym dawkowaniu.

Składniki: kolagen Aktywne Peptydy (kolagen typu I i III ze skóry Tilapii złotej (Oreochromis aureus)), witamina C (kwas l-askorbinowy), celuloza roślinna (kapsułki).

Kolagen morski HealthyWorld® 1170 mg

Plusy: kolagen typu I i III; prosty skład; z dziko żyjących ryb morskich (ryby pochodzą ze zrównoważonych połowów); wystarczy brać 2 kapsułki dziennie; kuracja wystarcza na 2 miesiące.

Minusy: dawka poniżej 10 000 mg dziennie; brak substancji aktywnych; wysoka cena za taką dawkę kolagenu; zawiera substancje przeciwzbrylające.

Hydrolizowany kolagen rybi: 1170 mg (2 kapsułki).

Typ: typ I i III.

Opakowanie: 120 kapsułek.

Dawkowanie: 2 kapsułki dziennie, godzinę po kolacji.

Na ile wystarczy opakowanie: 60 dni przy zalecanym dawkowaniu.

Składniki: hydrolizowane peptydy kolagenu rybiego PEPTAN® F, stearynian magnezu (substancja przeciwzbrylająca), hydroksypropylometyloceluloza (HPMC; roślinna otoczka kapsułki).

Kolagen morski FutuNatura – 1000 mg

Plusy: prosty skład wzbogacony o witaminę C; dawkowanie to tylko 2 kapsułki dziennie.

Minusy: dawka poniżej 10 000 mg dziennie; nie wiadomo, z jakich ryb jest kolagen; wysoka cena za taką dawkę kolagenu; zawiera substancje przeciwzbrylające.

Hydrolizowany kolagen rybi: 1000 mg (2 kapsułki).

Typ: typ I.

Opakowanie: 90 kapsułek.

Dawkowanie: 2 kapsułki dziennie.

Na ile wystarczy opakowanie: 45 dni przy zalecanym dawkowaniu.

Składniki: hydrolizowany kolagen z ryb (78%), żelatyna i dwutlenek tytanu (otoczka kapsułki i barwnik), kwas askorbinowy (witamina C), sole magnezowe kwasów tłuszczowych i dwutlenek krzemu (środki przeciwzbrylające).

Kolagen w tabletkach – dlaczego nasz ranking?

Znalezienie dobrego kolagenu w tabletkach jest sztuką, o czym przekonałyśmy się, opracowując ten ranking. Tego typu produkty stanowią szeroki asortyment w każdej aptece czy sklepie z suplementami. Zaginęłybyśmy w akcji przygotowywania rankingu kolagenów w tabletkach, gdybyśmy nie przyjęły odpowiedniego klucza poszukiwań, wybrałyśmy produkty, które spełniają takie podstawowe warunki:

 • typ I kolagenu lub typ I i III;
 • są kolagenem rybim;
 • dzienna dawka kolagenu jest wyższa niż 1000 mg.

Opracowując zestawienie, zwróciłyśmy też uwagę na to, czy produkt posiada substancje aktywne, czy pochodzi od sprawdzonego producenta, oraz czy nie jest zbyt ulepszony np. cukrem, konserwantami. Do każdego naszego rankingu podchodzimy bardzo rzetelnie – nie wciskamy Wam nic na siłę, nie polecamy niczego, po co same byśmy nie sięgnęły. Pamiętajcie o tym 😀. Mając na uwadze to wszystko, musimy też się z Wami podzielić trudnościami, które stawały nam na drodze, przy przygotowywaniu rankingu kolagenu w tabletkach.

Jakie przeszkody napotkałyśmy?

Przede wszystkim okazało się, że nasze podstawowe założenie, aby znaleźć kolagen rybi w tabletkach w dawce 10 000 mg, jest niemożliwe. Na rynku w tym wariancie nie ma takich preparatów! W związku z tym obniżałyśmy stopniowo próg i ostatecznie dotarłyśmy do suplementów ok. 2000 mg.

Kolejny problem pojawił się przy specyfikacji produktu. Kilka razy natrafiłam też na dobrze zapowiadający się kolagen, z wysoką dawką dzienną, ale producent nie określił, jaki to typ. Raz na czacie dopytałam o to, i po kilkunastominutowym czasie oczekiwania dostałam informację, że firma nie oznacza typów kolagenu. Bardzo mnie to zdziwiło, bo jest to ważne.

Wybór kolagenów w tabletkach o dawce powyżej 1000 mg okazał się być bardzo okrojony. W aptekach i sklepach królują suplementy w dawkach kilkaset miligramów i są one w bardzo różnych cenach – czasami nieadekwatnie wysokich (zobacz: Cena kolagenu do picia – Czy ten najdroższy jest najlepszy?).

Czy kolagen w tabletkach jest dobry? Czy warto?

Wielokrotnie na łamach naszego blogu wspominałyśmy, że najlepszy i najskuteczniejszy kolagen to ten rybi w dawce 10 000 mg. I jak ma się to do powyższego rankingu, skoro najwyższa dawka wynosi ok. 2400 mg? Odpowiedź jest prosta – po kolagen rybi w tabletkach powinny sięgać młode osoby, maksymalnie do 25-30 roku życia, bo zapotrzebowanie na kolagen nie jest wtedy tak wysokie. Natomiast osoby po 30-stce powinny zainteresować się wyższymi dawkami i właśnie dla nich stworzyłyśmy ranking kolagenów do picia (koniecznie zajrzyjcie!).

Jeśli jesteście osobami przed 30-stką, to warto też Wam sięgać po kolageny w tabletkach ze względu na to, że bardzo często wzbogacone są one o dodatkowe substancje np. witaminę A i C, koenzym Q10 czy kwas hialuronowy. Wszystko to pozytywnie wpłynie nie tylko na stan skóry, ale też paznokci czy włosów.

Co jest największym minusem kolagenów rybich w tabletkach? Oprócz niskich dawek, które sprawdzą się tylko w przypadku młodych osób, to należy tutaj wspomnieć o dawkowaniu. Po większość suplementów musimy sięgać dwa razy dziennie, co łącznie może prowadzić do spożywania 4-5 tabletek na dobę. Oczywiście wymaga to też dużej regularności, a w młodym wieku bywa to wyzwaniem (znam z autopsji :P).

Jeśli jesteście osobami przed 30-stką i chcecie rozpocząć suplementowanie kolagenu, to nasz ranking kolagenów w tabletkach może być dla Was dobrym drogowskazem.

Pamiętajcie, że nawet najlepszy kolagen w tabletce nie zastąpi zdrowego stylu życia, dobrej diety, odpowiedniej długości snu czy aktywności fizycznej.
4 Komentarzy
 1. Ja mam 28 lat i najlepszy aktualnie dla mnie najlepszym kolagenem w tabletkach jest ten z drugi pozycji waszego rankingu – My best collagen. Cenię go za skład i dodatkowe składniki, które wspierają nie tylko moją urodę, ale i zdrowie. Prawdą jednak jest to, że na efekty trzeba czekać, u mnie pierwsze efekty były po kilku tygodniach. A dodam, że mam dobrą dietę i uprawiam regularne ćwiczenia 😀

  1. Sylvia, cieszę się, że znalazłaś swój idealny produkt w naszym rankingu kolagenów w tabletkach. Wybór MyBestCollaGEN, szczególnie dla kobiety w Twoim wieku, wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem, na pewno pomoże to innym Czytelniczkom w dokonaniu świadomego wyboru.

   Z miłością,
   Agnieszka Fodrowska

 2. Zastanawiam się nad wypróbowaniem kolagenu po przeczytaniu tego rankingu kolagenu w kapsułkach. Wartość dodaną stanowi dla mnie obecność dodatkowych składników wspierających wchłanianie kolagenu. Martwią mnie jedynie te dawki kolagenu, bo czytałam u Was że kobieta koło 40 lat powinna przyjmować 10000mg czy jeśli tu nie ma takich dawek to lepiej powinnam sięgnąć po kolagen do picia?

  1. Monia, dziękuję za komentarz i za podniesione obawy. Rzeczywiście, w przypadku suplementacji kolagenu istotna jest nie tyle forma jego przyjmowania, ile przede wszystkim odpowiednia dawka. Zalecana dawka kolagenu może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i celów suplementacji. Co do zasady, kolagen w kapsułkach może oferować wygodę i precyzję dawkowania, niestety dawki są dosyć niskie. Jeśli jesteś kobietą koło 40-stki i zależy Ci na poprawie skóry, włosów i paznokci, to najlepszą dawką będzie dla Ciebie 10 000 mg kolagenu rybiego.

   Jeśli masz inną potrzebę, to warto, abyś skonsultowała się z dietetykiem lub lekarzem, który może pomóc dostosować dawkowanie do Twoich indywidualnych potrzeb i celów zdrowotnych.

   Z miłością,
   Agnieszka Fodrowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas