Projekt Aging » Odkrywamy » Lek na nadciśnienie hamuje starzenie? Obiecujące wyniki badań

Lek na nadciśnienie hamuje starzenie? Obiecujące wyniki badań

Lek na nadciśnienie hamuje starzenie? Obiecujące wyniki badań
Odkrycie, które może zmienić nasze postrzeganie starzenia się: lek na nadciśnienie jako potencjalny środek przeciwstarzeniowy. Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham donoszą o fascynujących wynikach badań nad rilmenidyną, lekiem przeciwnadciśnieniowym, który może opóźniać proces starzenia się organizmu.

Badania nad rilmenidyną

Naukowe spojrzenie na starzenie się ulega zmianie dzięki nowym badaniom dotyczącym rilmenidyny. Ten lek na nadciśnienie, znany od lat, może mieć nieoczekiwane korzyści przeciwstarzeniowe.

Naukowcy zauważyli, że rilmenidyna naśladuje efekty ograniczenia spożycia kalorii, co jest znane ze spowalniania procesów starzenia. Badania przeprowadzone na modelach zwierzęcych, takich jak nicienie i myszy, pokazały, że rilmenidyna wydłuża żywotność i poprawia wskaźniki zdrowia. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Aging Cell w styczniu 2023 roku.

Dalsze kroki i bezpieczeństwo

Mimo że wyniki są obiecujące, konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić te efekty u ludzi. Rilmenidyna jest już stosowana w leczeniu nadciśnienia, co daje nadzieję na jej bezpieczne wykorzystanie w przyszłości. Profesor João Pedro Magalhães, profesor biogerontologii molekularnej, Uniwersytetu w Birmingham mówi:

W obliczu globalnego starzenia się społeczeństwa korzyści, nawet jeśli niewielkie, wynikające z opóźnienia starzenia się, są ogromne. Zmiana przeznaczenia leków zdolnych wydłużyć życie i zdrowie ma ogromny niewykorzystany potencjał w translacyjnej geronauce. Po raz pierwszy udało nam się wykazać na zwierzętach, że rilmenidyna może wydłużać życie. Obecnie chcemy zbadać, czy rilmenidyna może mieć inne zastosowania kliniczne.

To odkrycie otwiera nowe perspektywy w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej. Możliwość wykorzystania istniejącego leku do opóźniania procesów starzenia jest ekscytująca, ale wymaga dalszych, szczegółowych badań.

Badanie, finansowane przez Szwajcarską Narodową Fundację Nauki, Radę ds. Badań nad Biotechnologią i Naukami Biologicznymi oraz LongeCity, przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu, Harvard Medical School i ETH Zürich.

Źródła:

  • https://www.birmingham.ac.uk/news/2023/latest-research-finds-hypertension-drug-could-be-repurposed-to-delay-ageing
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/acel.13774
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas