Projekt Aging » Odkrywamy » Mózgi ozdrowieńców po Covid-19 mogą starzeć się szybciej!

Mózgi ozdrowieńców po Covid-19 mogą starzeć się szybciej!

Mózgi ozdrowieńców po Covid-19 mogą starzeć się szybciej!
Badania naukowe coraz częściej wskazują, że infekcja COVID-19 może przyspieszać procesy starzenia się mózgu, co jest szczególnie widoczne u osób, które przebyły ciężką formę tej choroby. Zespół naukowców z Harvard Medical School wykazał, że w mózgach osób zmarłych na Covid-19 obserwuje się zmiany w ekspresji genów podobne do tych, które występują u osób w podeszłym wieku. To sugeruje, że stan zapalny wywołany przez Covid-19 może przyczyniać się do efektów starzenia podobnych do tych obserwowanych u osób starszych​.

Zmiany w procesach Poznawczych po Covid-19

Ponadto badania wskazują, że do 30% ozdrowieńców doświadcza „mgły mózgowej”, obejmującej takie symptomy jak utrata pamięci, problemy z koncentracją czy trudności w formułowaniu myśli​​. Naukowcy z Houston Methodist zauważyli, że COVID-19 może prowadzić do mikrokrwotoków w głębokich rejonach mózgu, co może skutkować długotrwałymi konsekwencjami neurologicznymi, w tym predyspozycją do nieodwracalnych chorób neurodegeneracyjnych​​ i przedwczesnego starzenia się mózgu.

Możliwości odwrócenia skutków

Mimo niepokojących wyników, istnieje również nadzieja, że dzięki neuroplastyczności, mózg może z czasem częściowo regenerować się, minimalizując niektóre z tych negatywnych skutków. Badania nad mechanizmami, które prowadzą do tych zmian, mogą umożliwić opracowanie nowych terapii, które niwelowałyby spadek funkcji poznawczych u pacjentów po COVID-19​. Ponadto naukowcy podkreślają znaczenie odpowiedniego monitorowania neurologicznego ozdrowieńców w celu wczesnego wykrywania i potencjalnego leczenia długoterminowych skutków neuropsychiatrycznych i neurodegeneracyjnych​​.

Polski głos w sprawie badań nad IQ po Covid-19

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska omawiała za pośrednictwem platformy X między innymi związek pomiędzy zachorowaniem na Covid-19 a późniejszymi zmianami w IQ ozdrowieńców. Napisała:

Istnieją badania porównujące osoby, które chorowały na COVID-19, z osobami, które nie chorowały. Wszystkie poddano testom poznawczym, aby zmierzyć ich zdolność do przetwarzania informacji i określić IQ. Istnieją bardzo wyraźne różnice w ilorazie inteligencji osób zakażonych SARS-CoV-2 w porównaniu z osobami, które nie chorowały. Nawet łagodna infekcja może spowodować utratę IQ o około trzy punkty.

Zalecane jest zatem prowadzenie dalszych badań oraz intensywne obserwacje pacjentów po przebyciu COVID-19, aby lepiej zrozumieć skutki tej choroby na zdrowie neurologiczne i opracować skuteczne strategie interwencyjne.

Źródła:

  • https://news.harvard.edu/gazette/story/2022/12/severe-covid-19-linked-with-brain-aging-says-study/
  • https://www.houstonmethodist.org/leading-medicine-blog/articles/2022/oct/study-covid-19-can-accelerate-brain-aging-lead-to-irreversible-neurological-conditions/
  • https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2024.03.05.24303816v1
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/covid-19/przedwczesne-starzenie-sie-mozgu-ubytek-iq-profesorka-wirusologii-ostrzega-ozdrowiencow-aa-Udsu-bQ25-k2Ri.html
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas