Projekt Aging » Odkrywamy » Pierwsza miesiączka a ryzyko demencji. Jest związek!

Pierwsza miesiączka a ryzyko demencji. Jest związek!

Pierwsza miesiączka a ryzyko demencji. Jest związek!
Niedawne badania ujawniły zaskakującą korelację między wiekiem pierwszej miesiączki u kobiet a ryzykiem wystąpienia demencji w późniejszym życiu. Badanie, oparte na danych z UK Biobank, obejmowało 273 240 kobiet bez wcześniejszej diagnozy demencji, śledząc ich zdrowie przez medianę 11,8 lat. Wyniki te rzucają nowe światło na wpływ czynników reprodukcyjnych na zdrowie mózgu u kobiet.

Wpływ wieku pierwszej miesiączki na demencję

Analiza wykazała, że kobiety, które rozpoczęły miesiączkowanie przed 12. rokiem życia oraz te, które zaczęły po 14. roku życia, wykazywały zwiększone ryzyko rozwoju demencji w porównaniu z kobietami, których pierwsza miesiączka nastąpiła w wieku 13 lat. Wiek pierwszej miesiączki wydaje się mieć złożony wpływ na ryzyko demencji, sugerując, że zarówno bardzo wczesne, jak i późne wystąpienie pierwszej miesiączki mogą zwiększać ryzyko.

Inne czynniki reprodukcyjne

Badanie uwzględniało również inne czynniki reprodukcyjne, takie jak ciąża, liczba dzieci, wiek pierwszego porodu, aborcje, menopauza oraz użycie pigułek antykoncepcyjnych. Okazało się, że kobiety, które były w ciąży, miały niższe ryzyko demencji. Podobnie, użycie pigułek antykoncepcyjnych było związane z mniejszym ryzykiem. Z kolei wcześniejsza menopauza (przed 47. rokiem życia) oraz zabiegi takie jak histerektomia i ooforektomia były związane z wyższym ryzykiem demencji.

Wnioski na przyszłość

Odkrycia te podkreślają znaczenie długoterminowych badań dotyczących wpływu czynników reprodukcyjnych na zdrowie i starzenie się mózgu u kobiet. Wyniki mogą pomóc w identyfikacji kobiet o wysokim ryzyku rozwoju demencji, co z kolei może przyczynić się do opracowania potencjalnych środków zapobiegawczych i terapii. Należy jednak pamiętać, że badanie może mieć ograniczenia, takie jak potencjalne błędy wynikające z samoopisowych danych dotyczących czynników reprodukcyjnych oraz ograniczona reprezentatywność populacji UK Biobank.

Podsumowując, te przełomowe odkrycia otwierają nowe perspektywy na zrozumienie związków między historią reprodukcyjną a zdrowiem mózgu u kobiet, podkreślając potrzebę dalszych badań w tej dziedzinie.

Źródła:

  • https://www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220405143521.htm
  • https://neurosciencenews.com/female-hormones-dementia-20315/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas