Search
Close this search box.
Projekt Aging » Odkrywamy » Polacy coraz bliżej wynalezienia szczepionki na miażdżycę!

Polacy coraz bliżej wynalezienia szczepionki na miażdżycę!

szczepionka na miażdżycę
Miażdżyca, główna przyczyna zawałów serca i udarów mózgu, stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego. Polscy naukowcy są jednak bliscy przełomu w walce z tą chorobą – szczepionki przeciw miażdżycy.

Rola cholesterolu LDL w kontekście miażdżycy

Cholesterol LDL, znany jako „zły” cholesterol, odgrywa kluczową rolę w rozwoju miażdżycy, stanu związanego z tworzeniem się płytek miażdżycowych w tętnicach. Kiedy poziom LDL jest wysoki, cholesterol może gromadzić się w ścianach tętnic, prowadząc do ich zwężenia i zwiększania ryzyka poważnych problemów zdrowotnych, w tym zawału serca i udaru mózgu. Miażdżyca rozwija się stopniowo i często bezobjawowo, dlatego kontrola poziomu LDL jest ważna w profilaktyce.

Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów w Polsce

Rozwój chorób sercowo-naczyniowych w Polsce jest zjawiskiem alarmującym, stanowiąc główną przyczynę zgonów w kraju. Z danych GUS wynika, że odpowiadają one za 46 proc. przypadków śmiertelnych. Tylko w 2022 roku z powodu chorób układu krążenia zmarło ok. 450 tysięcy osób (jest to również główna przyczyna śmierci u Polek), ale jeszcze w latach 90. było to ponad 50 proc. Pod tym względem stawia nas to na zbliżonym poziomie do innych krajów europejskich. W Polsce jednak, nadal dużym problemem jest wysoka zachorowalność na choroby układu krążenia, wskaźnik ten jest wyższy o 50 proc. większa niż na Zachodzie.

Choroby sercowo-naczyniowe, to złożony problem zdrowotny, który obejmuje różnorodne schorzenia, takie jak choroba wieńcowa, zawał serca, czy udar mózgu. Do ich rozwoju przyczyniają się takie czynniki ryzyka, jak:

  • niezdrowa dieta;
  • rodzinne obciążenie chorobami serca;
  • palenie tytoniu;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • podwyższony poziom cholesterolu;
  • upośledzona tolerancja glukozy;
  • nadwaga i otyłość;
  • czynniki psychologiczne (depresja, nadmierny stres);
  • zaawansowany wiek;
  • brak aktywności fizycznej (Poznaj: 10 korzyści, dla których warto ruszyć się z kanapy).

Szczepionka na miażdżycę coraz bliżej!

Polscy naukowcy są jednak bliscy przełomu w walce z tą chorobą, którym może okazać się tak długo wyczekiwana szczepionka na miażdżycę. Profesor Maciej Banach, lider badań nad szczepionką i specjalista w dziedzinie kardiologii i lipidologii (przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego i sekretarz generalny Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego), podkreślał niedawno w rozmowie z WP abc, że:

Badania wkraczają w decydującą fazę i jeśli potwierdzą się wyniki, które uzyskaliśmy w badaniach eksperymentalnych na zwierzętach, a zakładamy, że tak będzie, w ciągu kilku najbliższych lat szczepionka trafi na rynek.

Również w styczniu kierujący badaniami prof. Maciej Banach napisał na platformie X:

Ten projekt jeszcze na pewno potrwa kilka lat, a właśnie mocno startujemy z projektem obrazowym rozpoznawania bardzo wczesnej miażdżycy w naczyniach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji AI, czego jeszcze nikt na świecie nie robił, i co pozwoli na rozpoczęcie optymalnego postępowania farmakologicznego i niefarmakologicznego (zmiana stylu życia) w możliwie idealnym momencie.

Maciej Banach X
Źródło: Maciej Banach, x.com (Twitter)

Jak działa szczepionka przeciw miażdżycy?

Szczepionka przeciw miażdżycy, opracowywana przez zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pod kierunkiem prof. Macieja Banacha, działa poprzez hamowanie białka PCSK9, które odgrywa kluczową rolę w metabolizmie cholesterolu LDL.

Szczepionka zawiera nanoliposomy i egzotoksyny tężcowe, które razem wywołują odpowiedź immunologiczną. Po ok. 3-4 tygodniach po jej podaniu, organizm uczy się przeciwdziałać osadzaniu się blaszki miażdżycowej w tętnicach. Ta innowacyjna metoda ma na celu długotrwałe obniżenie poziomu „złego” cholesterolu i zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym.

Jeśli badania potwierdzą skuteczność szczepionki, będzie to niezwykłe osiągnięcie w dziedzinie medycyny. Takie innowacje mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia ryzyka poważnych chorób sercowo-naczyniowych, co ma duże znaczenie dla zdrowia publicznego.

Źródła:

  • https://link.springer.com/article/10.1007/s11883-023-01186-z
  • https://portal.abczdrowie.pl/polacy-szykuja-bron-na-miazdzyce-moze-zapobiec-tysiacom-zgonow
  • https://politykazdrowotna.com/artykul/szczepionka-przeciw-miazdzycy/1212875
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kardiologia/choroby-ukladu-krazenia-przyczyny-objawy-profilaktyka-aa-EiAe-qjmM-j4ji.html
  • https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Kardiologia/Zgrzyta-w-polskiej-kardiologii-Jestesmy-krajem-wysokiego-ryzyka-sercowo-naczyniowego,231361,1014.html
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne rankingi
Dołącz do nas