Z tego artykułu dowiesz się:
ToggleCzym jest psychodermatologia?
Jeśli pierwszy raz słyszycie ten termin, to wypada, go nieco rozwinąć. Psychodermatologia bada relacje między umysłem a skórą, zwracając uwagę na wpływ stanu emocjonalnego na zdrowie skóry. To interdyscyplinarne podejście łączy w sobie elementy dermatologii, medycyny estetycznej, psychologii i psychiatrii. Skóra jest jednym z największych narządów naszego ciała, a jej stan jest ściśle związany z naszymi emocjami, stresem czy nawet depresją. Psychodermatologia nie tylko koncentruje się na leczeniu objawów skórnych, ale również na poprawie stanu psychicznego pacjentów.
Istotną rolę odgrywa tutaj dermatolog, który nie tylko przeprowadza wywiad z pacjentem, ale również identyfikuje przyczyny chorób skórnych i jeśli mają one podłoże psychiczne, to kieruje pacjenta do dodatkowych specjalistów np. psychiatry.
Jakie są cele psychodermatologii?
Podstawowe cele psychodermatologii to:
- ocena wpływu emocjonalnego na stan skóry pacjenta;
- pomaganie pacjentowi w rozwiązywaniu emocjonalnych problemów;
- zmniejszanie ryzyka związanego z emocjonalnymi problemami;
- wspieranie pacjenta w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie w przypadku ponownego wystąpienia problemów.
Jakie jest zastosowanie psychodermatologii?
Badania wykazały, że skóra, nasze emocje i nasz umysł są nierozerwalnie ze sobą związane. Nawet 30-40% pacjentów dermatologicznych może mieć problemy ze skórą wynikające ze stanu emocjonalnego. I właśnie w tego typu przypadkach na pomoc przychodzi psychodermatologia. Stres, depresja czy lęki mogą wywoływać i zaostrzać niepożądane zmiany o podłożu psychosomatycznym, najczęściej są to m.in.:
- trądzik,
- łuszczyca,
- egzema,
- atopowe zapalenie skóry,
- pokrzywka,
- trądzik różowaty.
Terapie skoncentrowane na redukcji stresu i poprawie stanu psychicznego pacjenta często prowadzą do złagodzenia objawów skórnych. Badania wykazały także, że leczenie farmakologiczne problemów skórnych może okazać się bardziej skuteczne, gdy wspierane jest terapią behawioralną czy terapią poznawczo-behawioralną. To oczywiście daje nowe możliwości w skutecznym leczeniu stanów skórnych, które dotychczas wydawały się trudne do opanowania.
Jak może wyglądać leczenie psychodermatologiczne?
W tym miejscu nie będę wspominać o leczeniu dermatologicznym, chcę Wam bardziej pokazać wersję od strony psychicznej. Co obejmuje aspekty psyche? Najczęściej są to:
- Psychoterapia – jednym z głównych narzędzi psychodermatologii jest psychoterapia, która może pomóc w identyfikowaniu i rozwiązaniu problemów emocjonalnych wpływających na zdrowie skóry.
- Techniki relaksacyjne – wprowadzenie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy głębokie oddychanie, może wspomóc pacjentów w zarządzaniu stresem, co z kolei pozytywnie wpłynie na stan ich skóry.
Warto też pamiętać, że istotną rolę w psychodermatologii odgrywa edukacja pacjentów. Pomaga im zrozumieć, jak ich stan psychiczny może wpływać na skórę, co zachęca do proaktywnego zarządzania zdrowiem.
Jak psychodermatologia pomaga pacjentom?
Psychodermatologia wspiera trzy rodzaje pacjentów. Pierwszy typ to osoby, u których wystąpiły skórne zaburzenia psychosomatyczne. Dzięki temu, że terapia nie tylko koncentruje się na leczeniu skóry, ale również na poprawie samopoczucia psychicznego, to leczenie pacjentów daje lepsze rezultaty.
Drugą grupę stanowią osoby doświadczające wtórnych zaburzeń psychicznych – widoczne problemy skórne obniżają ich samopoczucie i samoocenę. Może to prowadzić do wystąpienia m.in. depresji, nerwic, zaburzeń lękowych, czy prowadzić do nadużywania alkoholu. Psychodermatologia oferuje wsparcie psychiczne, które jest równie istotne jak terapia medyczna. Pacjenci, którzy korzystają z kompleksowej opieki psychodermatologicznej, często doświadczają szybszego i trwalszego poprawienia stanu skóry.
Trzecią grupą pacjentów są osoby, których pierwotne schorzenie psychiczne doprowadziło do wystąpienia zmian na skórze np. zaburzenie dysmorfofobii ciała (BDD), lub trichotillomania (zaburzenie prowadzące do wyrywania włosów).
Psychodermatologia a starzenie się skóry
Psychodermatologia w kontekście starzenia się skóry również nie ogranicza się jedynie do zewnętrznych symptomów, ale analizuje wpływ stanu emocjonalnego i psychicznego na fizyczny stan skóry.
Stany emocjonalne, takie jak np. stres, nie tylko mogą nasilać istniejące problemy skórne, ale także wpływają na procesy starzenia się skóry. Według badań stres wywołuje uwalnianie hormonów, takich jak kortyzol, który może prowadzić do przyspieszonego starzenia się skóry poprzez uszkadzanie kolagenu i elastyny. Integrując opiekę dermatologiczną z terapią psychologiczną, psychodermatologia może zmniejszyć skutki stresu na procesy starzenia się skóry.
Dlaczego warto skorzystać z psychodermatologii?
Psychodermatologia otwiera drzwi do nowych i efektywniejszych sposobów leczenia. Zamiast skupiać się jedynie na eliminowaniu objawów fizycznych, koncentruje się na znalezieniu przyczyny problemu. To podejście pozwala na kompleksową opiekę, która nie tylko łagodzi objawy, ale również poprawia jakość życia pacjentów.
Holistyczne podejście do zdrowia
Psychodermatologia oferuje holistyczne podejście, które integruje aspekty psychiczne i fizyczne. Poprzez uwzględnienie zdrowia psychicznego w leczeniu problemów skórnych, pacjenci mogą doświadczyć bardziej kompleksowej opieki, która przekłada się na poprawę ogólnego stanu zdrowia.
Identyfikacja przyczyn
Jedną z kluczowych zalet psychodermatologii jest zdolność do identyfikacji przyczyn problemów skórnych. Zamiast jedynie łagodzić objawy, psychodermatologia dąży do znalezienia korzeni problemu, co może prowadzić do bardziej skutecznego leczenia.
Wsparcie psychiczne
Wsparcie emocjonalne i psychologiczne jest niezwykle ważne dla osób z problemami skórnymi. Psychodermatologia oferuje nie tylko terapię medyczną, ale również pomoc psychiczną, co może istotnie poprawić jakość życia pacjentów.
Psychodermatologia moim okiem
Na naszym blogu zawsze wspieramy i promujemy szerokie podejście do problemów zdrowia, którego stan odgrywa kluczową rolę w procesach starzenia. Uważam, że psychodermatologia jest bardzo ciekawym kierunkiem, który wpłynie na sposób leczenia schorzeń skórnych. Zintegrowane podejście, może poprawić nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. A to oczywiście znajdzie swoje odzwierciedlenie w tempie i przebiegu procesu starzenia się nie tylko skóry, ale całego organizmu.
- Zobacz też: Kosmetologia holistyczna – co to? Czy ma sens?
Źródła:
- https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/psychodermatologia/
- https://mindhealth.pl/blog/psychodermatologia-choroby-skory-o-podlozu-psychicznym
- https://www.britishskinfoundation.org.uk/what-is-psychodermatology-with-dr-anjali-mahto
- https://www.psychotherapy.net/blog/title/psychodermatology-understanding-the-mental-health-component-of-skin-conditions