Projekt Aging » Odkrywamy » Starzenie się jajników przyspieszają metale ciężkie

Starzenie się jajników przyspieszają metale ciężkie

starzenie się jajników przyspieszają metale ciężkie
W miarę rozwoju cywilizacji i zwiększania się zanieczyszczenia środowiska, istotne stało się zrozumienie wpływu toksycznych metali ciężkich na zdrowie człowieka. W szczególności, kobiety w wieku dojrzałym mogą być narażone na unikalne ryzyka związane z ekspozycją na te substancje. Badania przeprowadzone przez profesora Sung Kyun Parka z University of Michigan wskazują, że narażenie na toksyczne metale ciężkie może przyspieszać proces starzenia się jajników u kobiet.

Okres menopauzalny u kobiet

Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety, charakteryzującym się stopniowym wygaszaniem funkcji jajników. W tym okresie dochodzi do zmniejszonej produkcji hormonów płciowych (głównie estrogenu i progesteronu), co prowadzi do zakończenia miesiączkowania i możliwości zajścia w ciążę.

Menopauza zazwyczaj występuje u kobiet ok. 50. roku życia, jednak pierwsze jej objawy mogą pojawić się kilka lat wcześniej (okres menopauzalny może zacząć się już ok. 44. roku życia) i utrzymywać się jeszcze kilka lat po zaprzestaniu miesiączkowania. Proces ten jest częścią kolejnego etapu starzenia się organizmu i ewolucji reprodukcyjnej. Okres menopauzalny może być związany z różnymi objawami fizycznymi i emocjonalnymi, takimi jak:

  • wahania nastroju;
  • kołatanie serca;
  • bóle i zawroty głowy;
  • problemy ze snem;
  • nocne poty;
  • zimne dreszcze.

Wpływ metali ciężkich na starzenie się jajników

Jak wynika z najnowszych badań opisanych w The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, u kobiet narażonych na działanie toksycznych metali ciężkich może wystąpić wcześniejsze starzenie się jajników. Jak wskazuje autor badania – Sung Kyun Parka z University of Michigan:

Powszechne narażenie na toksyczne metale ciężkie może mieć duży wpływ na problemy zdrowotne związane z wcześniejszym starzeniem się jajników u kobiet w średnim wieku, takie jak uderzenia gorąca, osteoporoza, większe ryzyko chorób serca i pogorszenie funkcji poznawczych.

Należy tu podkreślić, że metale ciężkie, takie jak arsen, kadm, rtęć i ołów, są powszechnie obecne w naszym środowisku, znajdują się bowiem w wodzie pitnej, powietrzu i żywności.

Zmniejszona rezerwa jajnikowa

Badanie Parka ujawniło związek między narażeniem na metale ciężkie, a niższym poziomem antyoksydantów oraz niższą rezerwą jajnikową:

Nasze badanie powiązało narażenie na metale ciężkie z niższym poziomem antyoksydantów. Badanie AMH (ocena rezerwy jajnikowej) mówi nam mniej więcej, ile komórek jajowych pozostało w jajnikach kobiety – to jak zegar biologiczny dla jajników, który może wskazywać na ryzyko dla zdrowia w średnim wieku i w późniejszych latach.

Odkrycia te są istotne, gdyż rezerwa jajnikowa jest wskaźnikiem zdrowia reprodukcyjnego, a jej zmniejszenie może wpływać na ryzyko problemów związanych z menopauzą, takich jak osteoporoza czy choroby serca.

Znaczenie badań dla przyszłości

Analiza danych 549 kobiet w średnim wieku przechodzących okres menopauzy, które brały udział w Study of Women’s Health Across the Nation (SWAN), pozwoliła powiązać zawartość metali ciężkich w moczu z szybszym starzeniem się reprodukcyjnym i zmniejszoną rezerwą jajnikową.

Przeanalizowane zostały dane z badań krwi AMH u kobiet, aż do 10 lat przed ostatnią miesiączką. Odkrycie to podkreśla konieczność dalszych badań nad wpływem zanieczyszczeń środowiskowych na zdrowie reprodukcyjne.

Badania te mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia roli substancji chemicznych w środowisku i ich wpływu na zdrowie kobiet. Profesor Sung Kyun Parka Park zaznacza potrzebę badań również wśród młodszej populacji, aby lepiej zrozumieć i przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom.

Źródła:

  • https://academic.oup.com/jcem/advance-article-abstract/doi/10.1210/clinem/dgad756/7582943?redirectedFrom=fulltext&login=false
  • https://pulsmedycyny.pl/nizsza-rezerwa-jajnikowa-u-kobiet-narazonych-na-dzialanie-ciezkich-metali-1206612
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas