Z tego artykułu dowiesz się:
ToggleHipoteza wąskiego gardła długowieczności – o co chodzi?
W okresie dominacji dinozaurów, mniejsze ssaki musiały szybko się rozmnażać, aby przetrwać, co mogło skutkować odrzuceniem genów zapewniających dłuższe życie. Ta presja ewolucyjna mogła wpłynąć na sposób starzenia się ssaków. W przyszłości, lepsze zrozumienie tego procesu może pomóc w walce z chorobami wieku starczego.
João Pedro de Magalhãesa z Uniwersytetu w Birmingham w artykule opublikowanym na łamach BioEssays przekonuje:
Niektóre z najwcześniejszych ssaków były zmuszone żyć na samym dole łańcucha pokarmowego i prawdopodobnie spędziły 100 milionów lat w epoce dinozaurów, ewoluując, aby przetrwać dzięki szybkiej reprodukcji. Ten długi okres presji ewolucyjnej ma, moim zdaniem, wpływ na sposób, w jaki się starzejemy.
Okazuje się zatem, że hipotezę wąskiego gardła długowieczności możemy podsumować w trzech głównych aspektach, które pozwalają lepiej ją zrozumieć i uporządkować wnioski badaczy:
- Ewolucyjna presja – w okresie dominacji dinozaurów, mniejsze ssaki były zmuszone do szybkiego rozmnażania się, co mogło wpłynąć na geny związane z długowiecznością.
- Mechanizm genetyczny – odrzucenie genów zapewniających dłuższe życie mogło być kluczowym czynnikiem w ewolucji ssaków.
- Wpływ na ludzi – ta presja ewolucyjna mogła wpłynąć na sposób starzenia się ssaków, w tym ludzi.
Odrzucenie przez ssaki genów odpowiadających za długie życie celem szybszego rozmnażania się skutkowało wieloma ewolucyjnymi mechanizmami prowadzącymi do selekcji genetycznej. Mikrobiolog João Pedro de Magalhães mówi:
W świecie zwierząt widzimy przykłady naprawdę niezwykłej naprawy i regeneracji. Ta informacja genetyczna byłaby niepotrzebna w przypadku wczesnych ssaków, które miały szczęście i nie skończyły jako pożywienie dla tyranozaura.
Zrozumienie hipotezy wąskiego gardła długowieczności może przyczynić się do lepszego badania procesów starzenia i walki z chorobami związanymi z wiekiem. Przyszłe analizy mogą rzucić więcej światła na tę fascynującą koncepcję.
Źródła:
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/bies.202300098
- https://geekweek.interia.pl/nauka/news-czemu-nie-zyjemy-200-lat-to-moze-byc-wina-dinozaurow,nId,7183448