Projekt Aging » Odkrywamy » Szybkie starzenie się ssaków to wina dinozaurów? Nowa hipoteza!

Szybkie starzenie się ssaków to wina dinozaurów? Nowa hipoteza!

Szybkie starzenie się ssaków to wina dinozaurów? Nowa hipoteza!
Naukowcy, prowadzeni przez João Pedro de Magalhãesa z Uniwersytetu w Birmingham, przedstawili hipotezę, zgodnie z którą długowieczność ssaków, w tym ludzi, mogła zostać ograniczona przez presję ewolucyjną wywieraną przez dinozaury.

Hipoteza wąskiego gardła długowieczności – o co chodzi?

W okresie dominacji dinozaurów, mniejsze ssaki musiały szybko się rozmnażać, aby przetrwać, co mogło skutkować odrzuceniem genów zapewniających dłuższe życie. Ta presja ewolucyjna mogła wpłynąć na sposób starzenia się ssaków. W przyszłości, lepsze zrozumienie tego procesu może pomóc w walce z chorobami wieku starczego.

João Pedro de Magalhãesa z Uniwersytetu w Birmingham w artykule opublikowanym na łamach BioEssays przekonuje:

Niektóre z najwcześniejszych ssaków były zmuszone żyć na samym dole łańcucha pokarmowego i prawdopodobnie spędziły 100 milionów lat w epoce dinozaurów, ewoluując, aby przetrwać dzięki szybkiej reprodukcji. Ten długi okres presji ewolucyjnej ma, moim zdaniem, wpływ na sposób, w jaki się starzejemy.

Okazuje się zatem, że hipotezę wąskiego gardła długowieczności możemy podsumować w trzech głównych aspektach, które pozwalają lepiej ją zrozumieć i uporządkować wnioski badaczy:

  • Ewolucyjna presja – w okresie dominacji dinozaurów, mniejsze ssaki były zmuszone do szybkiego rozmnażania się, co mogło wpłynąć na geny związane z długowiecznością.
  • Mechanizm genetyczny – odrzucenie genów zapewniających dłuższe życie mogło być kluczowym czynnikiem w ewolucji ssaków.
  • Wpływ na ludzi – ta presja ewolucyjna mogła wpłynąć na sposób starzenia się ssaków, w tym ludzi.

Odrzucenie przez ssaki genów odpowiadających za długie życie celem szybszego rozmnażania się skutkowało wieloma ewolucyjnymi mechanizmami prowadzącymi do selekcji genetycznej. Mikrobiolog João Pedro de Magalhães mówi:

W świecie zwierząt widzimy przykłady naprawdę niezwykłej naprawy i regeneracji. Ta informacja genetyczna byłaby niepotrzebna w przypadku wczesnych ssaków, które miały szczęście i nie skończyły jako pożywienie dla tyranozaura.

Zrozumienie hipotezy wąskiego gardła długowieczności może przyczynić się do lepszego badania procesów starzenia i walki z chorobami związanymi z wiekiem. Przyszłe analizy mogą rzucić więcej światła na tę fascynującą koncepcję.

Źródła:

  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/bies.202300098
  • https://geekweek.interia.pl/nauka/news-czemu-nie-zyjemy-200-lat-to-moze-byc-wina-dinozaurow,nId,7183448
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas