Projekt Aging » Odkrywamy » Ten multimilioner wydaje 2 mln dolarów rocznie na walkę o wieczną młodość

Ten multimilioner wydaje 2 mln dolarów rocznie na walkę o wieczną młodość

walka o wieczną młodość
W pogoni za wieczną młodością, Bryan Johnson, ekscentryczny 45-letni multimilioner, wyznacza nowe granice. Jego niekonwencjonalne metody i ogromne inwestycje w zdrowie i długowieczność wzbudzają szerokie kontrowersje. Od transfuzji krwi, poprzez restrykcyjne diety, aż po przyjmowanie ogromnej liczby suplementów – Johnson zdaje się nie znać granic w dążeniu do zatrzymania czasu. Ale czy jego podejście może być prawdziwą receptą na długowieczność?

Inwestycja w wieczną młodość

Bryan Johnson, 46-letni założyciel i dyrektor firmy biotechnologicznej, nie szczędzi środków na eksperymenty, które mają cofnąć biologiczny zegar jego ciała o kilka dziesięcioleci. Jego najbardziej kontrowersyjnymi zabiegami są takie z nich, jak transfuzja krwi od nastoletniego syna i przekazanie swojej krwi 70-letniemu ojcu. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Bryan Johnson Instagram
Źródło: Bryan Johnson (Instagram)

Jak jeszcze Bryan Johnson, chce zatrzymać proces starzenia? Otóż każdego dnia wstaje o 5:00 rano, rozpoczyna swój poranek od zażycia 120 tabletek suplementów, przypisując im szeroki zakres korzyści dla zdrowia, w tym zawartość likopenu, metforminy, kurkumy, cynku oraz niewielkiej dawki litu dla lepszego funkcjonowania mózgu. Jak podaje Bloomberg, jego dieta jest całkowicie wegańska i składa się z połączenia pokarmów stałych oraz miękkich, ograniczając przyjęcie kalorii do 1977 dziennie.

Dodatkowo, mężczyzna codziennie poświęca czas na aktywność fizyczną, w tym na trzy sesje treningów o wysokiej intensywności każdego tygodnia, a co miesiąc poddaje się kompleksowym badaniom zdrowotnym, w tym badaniu krwi, rezonansowi magnetycznemu i kolonoskopii. Jeszcze kilka lat temu w rozmowie z dziennikarzem Bloomberga ekscentryczny multimilioner podkreślał:

Moje postępowanie może wydawać się ekstremalne, ale staram się udowodnić, że zużycie organizmu i rozkład nie są nieuchronne.

Suplementacja jako klucz do długowieczności?

Wśród suplementów, które Johnson ceni najbardziej, znajduje się również chlorella i spermidyna. Te substancje, obecne w naturalnych produktach, jak kiełki pszenicy czy zielona herbata, są badane pod kątem ich potencjalnego wpływu na wydłużenie życia. Johnson idzie jednak o krok dalej, pracując nad własnym suplementem, który ma zawierać mieszankę 26 składników aktywnych, mających wspomóc biologiczną walkę z czasem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Zero (@bryanjohnson_)

Kontrowersje i krytyka działań Johnsona

Chociaż ambicje Johnsona są imponujące, jego metody i produkty spotykają się z krytyką ze strony świata naukowego. Eksperci podkreślają brak solidnych dowodów naukowych potwierdzających skuteczność wielu z zastosowanych przez niego środków. Komentarz naukowca Andrew Steele’a podsumowuje podejście wielu badaczy: lepiej zainwestować w aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę niż w niepotwierdzone suplementy.

Monetyzacja „Blueprint”, a rzeczywista skuteczność

Pojawiają się głosy, że projekt Blueprint, za którym stoi Johnson, może być próbą „monetyzacji” w obszarze długowieczności, bez dostarczenia rzeczywistych korzyści dla zdrowia. Twórcy suplementu muszą zmierzyć się z zarzutami o brak przejrzystości i naukowego poparcia dla swoich działań.

Poszukiwanie eliksiru młodości przez Bryana Johnsona fascynuje i budzi kontrowersje. Jego determinacja i gotowość do eksperymentowania są godne uwagi, jednak podążanie za jego przykładem wymaga ostrożności. Ważne jest, aby pamiętać, że zdrowie i długowieczność to efekt złożonych, wielowymiarowych działań, które powinny być oparte na solidnych dowodach naukowych! Czy projekt Blueprint okaże się przełomem, czy jedynie chwilową sensacją, czas pokaże.

Źródła:

  • https://portal.abczdrowie.pl/2-miliony-dolarow-by-zatrzymac-czas-nowy-pomysl-45-letniego-multimilionera-juz-wzbudza-kontrowersje
  • https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/chce-odwrocic-proces-starzenia-45-latek-rozpoczal-eksperyment-wart-2-mln-dol/ztsdc62
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas