Search
Close this search box.
Projekt Aging » Odkrywamy » Wysokie temperatury wpływają u kobiet w ciąży na zdrowie ich dzieci!

Wysokie temperatury wpływają u kobiet w ciąży na zdrowie ich dzieci!

wysokie temperatury wpływają u kobiet w ciąży na zdrowie ich dzieci
Specjaliści z Republiki Południowej Afryki, Prof. Matthew Chersich oraz Darshnika Pemi Lakhoo z University of the Witwatersrand w Johannesburgu, przeprowadzili gruntowne badania na temat wpływu ekstremalnych temperatur na zdrowie nienarodzonych dzieci. Ich analiza obejmowała 29 badań z ostatnich 100 lat (aż 60 proc. z nich przeprowadzonych zostało w krajach najbardziej uprzemysłowionych znajdujących się na półkuli północnej), co pozwoliło na identyfikację znaczących wniosków dotyczących długoterminowego wpływu tych warunków na zdrowie.

Skutki wysokich temperatur na rozwój prenatalny i życie dorosłe

Jak się okazuje, ekstremalnie wysokie temperatury w czasie ciąży mogą prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych u dzieci, nie tylko w okresie płodowym, ale również już w życiu dorosłym. Z badań wynika bowiem, że narażenie na wysokie temperatury w czasie ciąży zwiększa ryzyko:

  • Poronienia;
  • Przedwczesnego porodu;
  • Wad wrodzonych;
  • Niskiej masy urodzeniowej.

Długoterminowe konsekwencje społeczno-ekonomiczne

Osoby, które doświadczyły ekstremalnych temperatur w łonie matki, często także osiągają niższe wyniki w edukacji i generują niższe dochody w życiu dorosłym. W badaniu przeprowadzonym w USA stwierdzono, że każdy dzień z temperaturą powyżej 32°C w pierwszym trymestrze ciąży, obniża potencjalne roczne zarobki dorosłego dziecka po osiągnięciu 30 lat, średnio o 56 dolarów (pomnożone o każdy dzień występowania takich upałów w tym okresie).

Ponadto, dzieci te są również bardziej narażone na:

  • Choroby serca;
  • Nadciśnienie;
  • Astmę;
  • Zapalenie płuc;
  • Otyłość;
  • Zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia czy zaburzenia łaknienia.

Wpływ wysokich temperatur na długość życia dzieci

Co ciekawe, narażenie matki na upały w czasie ciąży może też przekładać się na krótsze życie dzieci. Jak zaznaczają prof. Matthew Chersich oraz Darshnika Pemi Lakhoo na łamach Science Alert:

Osoby narażone na wysokie temperatury w okresie życia płodowego żyją krócej.

Co ważne, efekt ten jest bardziej zauważalny u kobiet niż u mężczyzn. Wysokie temperatury podczas ciąży mogą być również przyczyną różnych schorzeń u matki, takich jak m.in. stan przedrzucawkowy (preeklampsja), czy cukrzyca ciążowa, co ma bezpośredni wpływ na rozwój dziecka, zwłaszcza jego układ nerwowy. Należy również podkreślić, że przez ekstremalne upały może dojść do przedwczesnego rozwiązania ciąży, co ma negatywny wpływ na organizm dziecka, który nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.

Epigenetyczne skutki wysokich temperatur

Zespół naukowców z Republiki Południowej Afryki zidentyfikował potencjalne epigenetyczne konsekwencje wystawienia na wysokie temperatury podczas ciąży. Odkryli oni, że ekstremalne ciepło może wpływać na aktywność genów płodu, co skutkuje skracaniem telomerów – struktur ochronnych na końcach chromosomów. Zjawisko to ma kluczowe znaczenie, gdyż telomery są wskaźnikiem wieku biologicznego, a ich skrócenie może przyspieszać starzenie oraz skracać potencjalną długość życia.

Potencjalne interwencje i rekomendacje

Eksperci zalecają, aby strategie zdrowotne uwzględniały plany minimalizacji narażenia przyszłych matek na wysokie temperatury. Podkreślają również potrzebę dalszych badań, które pomogą lepiej zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za obserwowane zjawiska i opracować skuteczne metody zapobiegania negatywnym skutkom ekstremalnych temperatur.

Źródła:

  • https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Badania-wysokie-temperatury-wplywaja-u-kobiet-w-ciazy-na-zdrowie-i-pozniejsze-zycie-ich-dziecka,260099,14.html
  • https://www.sciencealert.com/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne rankingi
Dołącz do nas