Projekt Aging » Odkrywamy » Zdaniem naukowców szczęścia można się nauczyć!

Zdaniem naukowców szczęścia można się nauczyć!

szczęścia można się nauczyć
W poszukiwaniu szczęścia ludzie często zwracają się ku różnym metodom i strategiom. Jak się jednak okazuje, naukowcy z University of Bristol przynoszą nam optymistyczną wiadomość: szczęście można się bowiem nauczyć! Jednak jak każda umiejętność, wymaga to ciągłego wysiłku i zaangażowania.

Jak być szczęśliwym? Nauka ma odpowiedź

W 2018 roku na University of Bristol zainaugurowano kurs „Science of Happiness” (nauka o szczęściu), mający na celu edukację studentów w zakresie budowania własnego szczęścia. Kurs opiera się na najnowszych badaniach z dziedziny psychologii pozytywnej i uczy, jak praktyczne zastosowanie tej wiedzy może wpłynąć na zwiększenie poczucia szczęścia.

Trening wdzięczności i inne metody

W ramach kursu studenci uczą się różnorodnych technik mających na celu podniesienie poziomu szczęścia, takich jak trening wdzięczności, pisanie dziennika, pomaganie innym, medytacja, czy kontakt z naturą. To działania, które mają na celu odwrócenie uwagi od skupienia na własnych problemach i skierowanie jej na pozytywne aspekty życia oraz na innych ludzi.

Wyniki badań

Po zakończeniu kursu uczestnicy odnotowali wzrost poziomu szczęścia o 10-15%. Trwałą poprawę zaobserwowano jednak tylko u osób, które zdecydowały się na stałe wprowadzić nabyte umiejętności do swojego codziennego życia. Prof. Bruce Hood, autor projektu, opisanego na łamach magazynu „Higher Education”, podkreśla, że podobnie jak w przypadku zdrowia fizycznego, nieustanna praca nad zdrowiem psychicznym jest kluczem do osiągnięcia trwałego szczęścia:

Nie możemy oczekiwać, że po jednych zajęciach będziemy na zawsze sprawni. Podobnie, jak w przypadku zdrowia fizycznego, musimy nieustannie pracować nad naszym zdrowiem psychicznym. Inaczej poprawa jest tylko czasowa.

Pozytywne podejście do innych

Kurs pokazuje, że bardzo ważnym elementem jest zmiana podejścia do otoczenia i innych ludzi. Praktyki takie jak wdzięczność, spędzanie czasu z przyjaciółmi, czy pomaganie innym, nie tylko odciągają nasze myśli od negatywnego rozpamiętywania, ale również przyczyniają się do budowania głębszych, pozytywnych relacji z innymi.

Inne odkrycia

Dodatkowo, badanie to podkreśla kilka interesujących faktów o szczęściu. Okazuje się bowiem, że rozmowa z obcymi może przynieść więcej radości niż przypuszczamy, media społecznościowe nie zawsze są szkodliwe, a optymizm może wydłużyć życie. Ponadto, samotność negatywnie wpływa na zdrowie, a dawanie prezentów sprawia więcej radości niż ich otrzymywanie.

Projekt „Science of Happiness” na University of Bristol dowodzi, że szczęście nie jest stanem, który osiągamy przypadkowo. To wynik świadomych działań i wyborów, które możemy robić każdego dnia. Aby jednak osiągnąć trwałe efekty, potrzebna jest ciągła praktyka i zaangażowanie.

Źródło:

  • https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C101103%2Cszczescia-mozna-sie-nauczyc.html
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas