Search
Close this search box.
Projekt Aging » Odkrywamy » Codzienne przyjmowanie multiwitamin nie wydłuża życia

Codzienne przyjmowanie multiwitamin nie wydłuża życia

multiwitaminy nie wydłużają życia
W obliczu rosnącej popularności suplementów diety, wielu z nas sięga po multiwitaminy, mając nadzieję na poprawę zdrowia i przedłużenie życia. Jednak najnowsze badania przynoszą zaskakujące wieści – codzienne przyjmowanie multiwitamin nie ma wpływu na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci.

Co mówią badania?

Najnowsze analizy, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie JAMA Network Open, obejmujące prawie 400 tys. osób (zdrowych dorosłych, bez żadnych historii chorób nowotworowych lub innych przewlekłych chorób), przez ponad 20 lat, wykazały, że nie ma związku między regularnym przyjmowaniem suplementów witaminowych, a niższym ryzykiem zgonu.

Co więcej, analiza ta nie wykazała znaczących różnic w śmiertelności z powodu nowotworów, chorób serca czy chorób mózgu wśród osób stosujących multiwitaminy. Co istotne, wyniki badania były dostosowane do takich czynników, jak:

  • rasa i pochodzenie etniczne;
  • wykształcenie;
  • jakość diety.

Dlaczego multiwitaminy nie wydłużają życia?

Oprócz samych wyników, badacze starali się zrozumieć, dlaczego suplementacja witaminowa nie przekłada się na dłuższe życie. Jedną z hipotez jest fakt, że osoby stosujące multiwitaminy często już prowadzą zdrowszy styl życia – jedzą lepiej, więcej się ruszają i ogólnie dbają o swoje zdrowie. Możliwe więc, że zdrowe nawyki życiowe tych osób maskują brak bezpośredniego wpływu witamin na długowieczność.

Tendencja do przyjmowania multiwitaminy w nadziei na poprawę swojego zdrowia jest wyższa wśród osób z wyższym wykształceniem, osób starszych i kobiet.

Alternatywy dla multiwitamin

Specjaliści podkreślają znaczenie zdobywania potrzebnych witamin i minerałów przede wszystkim ze zróżnicowanej diety, bogatej w warzywa i owoce. Takie podejście zapewnia nie tylko niezbędne składniki odżywcze, ale również inne korzystne substancje bioaktywne, których nie dostarczą suplementy.

Uwagi dotyczące bezpieczeństwa suplementacji

Przyjmowanie suplementów witaminowych nie jest wolne od ryzyka. Nadmierna suplementacja może prowadzić do hiperwitaminozy, czyli zatrucia witaminami, które mogą mieć poważne skutki dla zdrowia. Dodatkowo, niektóre witaminy mogą wchodzić w interakcje z lekami, co potencjalnie może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych.

Przyszłe kierunki badań

Niemniej, badacze zaznaczają, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, czy istnieją określone grupy ludzi, które mogłyby skorzystać na suplementacji, na przykład osoby z udokumentowanymi niedoborami.

Mimo iż multiwitaminy mogą być pożyteczne w niektórych przypadkach to, nie powinny być traktowane jako magiczny eliksir długowieczności. Należy pamiętać, że zrównoważona i zdrowa dieta jest najbardziej naturalnym i bezpiecznym sposobem na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Czym są multiwitaminy?

Multiwitaminy, znane również jako kompleksy witaminowe, to suplementy diety zaprojektowane, aby dostarczać szereg witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich głównym celem jest uzupełnienie diety w składniki, które nie są dostarczane w wystarczających ilościach przez codzienne posiłki.

Typowa multiwitamina zawiera szeroką gamę witamin, takich jak witaminy A, C, D, E oraz kompleks witamin B, oraz istotne minerały jak żelazo, cynk, wapń, magnez i selen. Formuła każdej multiwitaminy może różnić się w zależności od marki i przeznaczenia, np. specjalne formuły dla kobiet, mężczyzn, dzieci czy osób starszych, gdzie skład jest dostosowany do specyficznych potrzeb tych grup.

Dlaczego ludzie przyjmują multiwitaminy?

Przyjmowanie multiwitamin jest szczególnie popularne wśród osób, które chcą zabezpieczyć się przed potencjalnymi niedoborami witaminowymi. Często są one rekomendowane osobom na specjalnych dietach, takich jak wegetariańska lub wegańska, gdzie ryzyko niedoborów, na przykład witaminy B12 czy żelaza, może być wyższe. Osoby starsze, które mogą mieć problem z absorpcją niektórych składników odżywczych, także mogą sięgać po multiwitaminy jako formę „ubezpieczenia” zdrowotnego.

Zanim zdecydujesz się na regularne przyjmowanie multiwitamin, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże ocenić, czy w Twoim przypadku suplementacja jest wskazana. Pamiętaj, że dla większości ludzi najlepszym źródłem witamin i minerałów pozostaje dobrze zbilansowana dieta.

Źródła:

  • https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2820369
  • https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/codzienne-przyjmowanie-multiwitamin-nie-wiaze-sie-z-nizszym-ryzykiem-zgonu
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne rankingi
Dołącz do nas