Projekt Aging » O tym mówimy » Jak zatrzymać starzenie? Czy to możliwe?

Jak zatrzymać starzenie? Czy to możliwe?

Jak zatrzymać starzenie? Czy to możliwe?
Młody wygląd do później starości to marzenie wielu osób. Fajnie byłoby zapomnieć o czymś takim jak zmarszczki, pogarszanie się kondycji fizycznej czy pamięci. Pewnie część z Was nie raz zastanawiała się jak zatrzymać starzenie i czy jest to w ogóle możliwe?

Jak zatrzymać starzenie? Czy można?

Nie chcę Was zanudzać, ale wielokrotnie w naszym serwisie czy ja, czy dziewczyny wspominałyśmy, że starzenie jest naturalnym procesem / etapem w życiu każdego człowieka. Oznacza to po prostu tyle, że nie możemy go zatrzymać. Aktualnie nie ma też sposobów, by je wyeliminować z naszego cyklu życia – proces jest nieunikniony.

Jeśli poczułyście się przygnębione, to spieszę tutaj z informacją, że obecnie może i medycyna nie jest w stanie zatrzymać starzenia, ale na całym świecie prowadzone są różne badania. Być może za jakiś czas sytuacja się zmieni, ale może nie mieć takiego wymiaru, jaki właśnie sobie wyobraziłyście (ja pomyślałam o nieśmiertelności 😀).

Naukowcy kontra zatrzymanie starzenia

Dzięki współczesnej medycynie i tak żyjemy dłużej – na świecie jest ponad pół miliona stulatków! Kilkadziesiąt lat temu takiego wieku dożywało niewiele osób. Postęp nauki w ostatnich latach jest niezwykle dynamiczny i wiele wskazuje na to, że długość życia ludzi może niedługo osiągnąć nawet 115 lat! Tylko podstawowym pytaniem jest, w jakiej kondycji dożyjemy tego wieku?

Niektórzy naukowcy szukają odpowiedzi jak opóźnić starzenie, a jeszcze inni jak je zatrzymać, a nawet cofnąć. Doktor Nir Barzilai z American Federation for Ageing Research w przyszłości rozważa trzy możliwe scenariusze:
1. „Dorian Grey” – nazwa pochodzi od fikcyjnej postaci, która nigdy się nie starzała. Ta wersja polega na opóźnianiu starzenia.
2. „The Fountain of Youth” – to według doktora najtrudniejszy scenariusz, który polega na odwracaniu procesów starzenia, czyli starzy ludzie znowu byliby młodzi.
3. „Peter Pan” – ten scenariusz dotyczyłby osób w wieku 20-30 lat i polegałby na wykonywaniu zabiegów i leczenia, które wymazywałyby zmiany związane ze starzeniem. Warto tu podkreślić, że ta wersja mocno hamowałaby starzenie, ale nie otrzymalibyśmy tutaj gwarancji nieśmiertelności.

Brzmi to wszystko dobrze? Są to na razie jedne z licznych możliwości i scenariuszy na przyszłość. Mogą się one sprawdzić, ale nie muszą, nie ma więc co siedzieć z założonymi rękoma i czekać na wyniki badań. Już teraz możecie wziąć sprawy w swoje ręce i bazując na aktualnym stanie wiedzy zacząć opóźniać procesy starzenia z pomocą np. smart aging.

Możemy jedynie opóźnić procesy starzenia

Aktualnie nie da się zatrzymać starzenia, ale w sposób zdrowy i zrównoważony możemy je opóźnić. Potraktujcie tę sekcję jako wprowadzenie do całego cyklu artykułów o opóźnianiu starzenia. Teraz tylko w dużym skrócie przedstawię Wam multum opcji.

Co wpływa na starzenie?

Proces starzenia nie jest do końca poznany przez naukę – naukowcy nadal nie znaleźli odpowiedzi, dlaczego jedne osoby starzeją się szybciej, a inne wolniej. Jednakże bazując na dotychczasowych danych, wiemy, że starzenie zależy od takich czynników jak m.in.:

  • predyspozycje genetyczne,
  • płeć,
  • gospodarka hormonalna,
  • dieta,
  • styl życia,
  • stres,
  • jakość snu,
  • aktywność fizyczna,
  • relacje społeczne.

Na niektóre czynniki nie mamy wypływu, ale część jest zależna tylko od nas. Jak możemy to wykorzystać?

Jak opóźnić procesy starzenia?

Mamy wiele możliwości, by opóźnić procesy starzenia. Najchętniej sięgamy po kremy i zabiegi, ale musimy pamiętać, że ich efektywność zależy od między innymi tych czynników, które wymieniłam powyżej. Źle na tempo starzenia wpływa brak aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne, słaby i nieregularny sen, spożywanie śmieciowego jedzenia czy stres.

Do opóźniania procesów starzenia musimy podchodzić kompleksowo – to nie tylko zmarszczki na twarzy, z którymi możemy rozprawić się za pomocą botoksu czy innych zabiegów anti-aging. Starzenie dotyczy całego naszego organizmu i wymaga uwagi, dlatego idealnie przyda się tu wiedza z zakresu zdrowego starzenia.

Zatrzymanie starzenia aktualnie nie jest możliwe. Nawet jeśli widzicie tego typu obiecujące hasła w reklamach klinik, to pamiętajcie, że wszystkie zabiegi, które są oferowane, opóźniają lub ukrywają efekty starzenia. To, że odmłodziłyśmy sobie twarz, nie oznacza, że zatrzymałyśmy proces starzenia się organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas