Projekt Aging » Odkrywamy » Nadmiar białka w diecie to potencjalne zagrożenia dla tętnic!

Nadmiar białka w diecie to potencjalne zagrożenia dla tętnic!

nadmiar białka w diecie
Białko często jest uznawane za klucz do siły, energii i długowieczności. Jednak nowe badania opublikowane w Nature Metabolism rzucają światło na potencjalne zagrożenie, jakie niesie za sobą spożywanie białka w nadmiarze. Czy nasza pogoń za białkiem może mieć nieoczekiwane konsekwencje dla naszych tętnic?

Białko, a ryzyko miażdżycy

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine odkryli, że kluczem do zrozumienia związku między wysokim spożyciem białka, a miażdżycą jest aminokwas leucyna. Zbyt duża ilość leucyny może aktywować komórki odpornościowe w sposób, który sprzyja tworzeniu blaszki miażdżycowej, prowadząc do zwiększenia ryzyka chorób serca. Jak podkreśla Babak Razani, doktor medycyny, profesor kardiologii w University of Pittsburgh School of Medicine

Nasze badanie pokazuje, że zwiększenie spożycia białka w celu poprawy zdrowia metabolicznego nie jest panaceum. Możesz naprawdę wyrządzić szkody swoim tętnicom (…) Mamy nadzieję, że te badania zapoczątkują dyskusję na temat sposobów precyzyjnej modyfikacji diety, która może wpłynąć na funkcjonowanie organizmu na poziomie molekularnym i zmniejszyć ryzyko chorób.

Mechanizm molekularny

Przeprowadzone badania na ludziach, myszach oraz hodowlach komórkowych wykazały, że diety, w których ponad 22% kalorii pochodzi z białek, mogą przyczyniać się do niekorzystnych zmian w organizmie. Specyficznie, leucyna, będąca jednym z kluczowych aminokwasów, odgrywa nieproporcjonalnie dużą rolę w kierowaniu patologicznymi szlakami związanymi z miażdżycą.

Profesor Babak Razani z University of Pittsburgh podkreśla, że choć białko jest ważnym elementem zdrowej diety, jego nadmiar może wyrządzić szkodę tętnicom. Te odkrycia wywołują dyskusję na temat optymalnego spożycia białka i potrzeby precyzyjnego dostosowania diety.

Dlaczego warto uważać?

Badanie przeprowadzone na przeciętnej diecie Amerykanów pokazuje, że prawie jedna czwarta populacji spożywa ponad 22% swoich dziennych kalorii w postaci białka. Ta tendencja, choć powszechnie uznawana za zdrową, może niekorzystnie wpływać na nasze tętnice i serce w dłuższej perspektywie.

Dodatkowe badania prowadzone przez dr Bettinę Mittendorfer z University of Missouri, Columbia, pozwoliły zgłębić potencjalny mechanizm, przez który białko wpływa na organizm ludzki. Odkryto, że aminokwasy, zwłaszcza leucyna, mogą wywoływać choroby poprzez specyficzne mechanizmy sygnalizacyjne, zmieniając metabolizm komórek.

Perspektywy na przyszłość

Celem autorów badania jest ustalenie optymalnej ilości białka w diecie, która przynosi największe korzyści dla zdrowia, takie jak wzrost masy mięśniowej, nie wywołując jednocześnie negatywnych reakcji mogących prowadzić do problemów z układem krążenia.

W kontekście medycznym, gdzie dietetycy często zalecają pacjentom w ciężkim stanie diety bogate w białko dla zachowania siły mięśniowej, może istnieć ryzyko niezamierzonych skutków takiej praktyki. Jak zauważył Razani, niewłaściwe jest bezkrytyczne podnoszenie ilości spożywanego białka bez uwzględnienia całokształtu diety. Ważniejsze może okazać się skomponowanie zrównoważonych posiłków, które nie tylko wspierają zdrowie mięśni, ale też nie pogarszają stanu układu krążenia, zwłaszcza u osób predysponowanych do chorób serca.

Odkrycia te podkreślają potrzebę zbilansowanej diety, która nie opiera się wyłącznie na wysokim spożyciu białka. Ważne jest, aby spojrzeć na dietę jako całość i zaproponować zbilansowane posiłki, które wspierają zdrowie układu krążenia. Białko jest ważne, ale jak pokazują badania, kluczem jest umiar i świadome podejście do tego, co jemy.

Źródło:

  • https://www.nature.com/articles/s42255-024-00984-2
  • https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C100721%2Czbyt-duzo-bialka-w-diecie-szkodzi-tetnicom.html
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas