Projekt Aging » Odkrywamy » Optymalne nawodnienie kluczem do zdrowego starzenia!

Optymalne nawodnienie kluczem do zdrowego starzenia!

optymalne nawodnienie
W dzisiejszych czasach, gdy dbanie o zdrowie staje się priorytetem dla wielu z nas, kluczowe znaczenie ma zrozumienie roli, jaką odgrywa nawodnienie w procesie starzenia. Badania naukowe coraz częściej wskazują na bezpośredni związek między odpowiednim nawodnieniem, a wolniejszym tempem starzenia się organizmu, co podkreśla wagę utrzymania optymalnego poziomu nawodnienia dla zachowania zdrowia i witalności na dłużej.

Znaczenie nawodnienia dla zdrowego starzenia

Niedawne badanie (zgromadzone dane medyczne z okresu 30 lat dotyczyły 1 1255 dorosłych), przeprowadzone przez naukowców z Krajowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) w Stanach Zjednoczonych, dostarcza niezbitych dowodów na to, że dorośli, którzy dbają o regularne uzupełnianie płynów, są mniej narażeni na wiele przewlekłych schorzeń.

Badanie, opublikowane na łamach „eBioMedicine”, oceniające poziom sodu w surowicy krwi jako wskaźnik nawodnienia, wykazało, że u osób, które nie utrzymują odpowiedniego poziomu płynów w organizmie zaobserwowano słabszą pracę układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, jak również większą skłonność do występowania stanów zapalnych.

Co ważne, uczestnicy badania znajdujący się na “na granicy zdrowego” przedziału, miały aż o 50 procent większe ryzyko bycia biologicznie starszymi niż wskazuje na to ich wiek metrykalny, w porównaniu z osobami, mającymi niższą zawartość sodu w surowicy. Jego wysoki poziom to nie tylko wyższe ryzyko szybszego starzenia się organizmu, ale jak tłumaczy Natalia Dmitrieva, główna autorka badania:

Dorośli z wyższymi poziomami byli również bardziej narażeni na przedwczesną śmierć.

Jak utrzymać optymalne nawodnienie?

Odpowiednie nawodnienie nie musi ograniczać się wyłącznie do picia wody. Eksperci zalecają również spożywanie soków oraz owoców i warzyw bogatych w wodę. Jak jednak podkreśla Manfred Boehm, współautor badania, w niektórych przypadkach, zwłaszcza przy stosowaniu określonych leków, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia indywidualnych potrzeb nawodnieniowych:

Lekarz powinien się upewnić, że pacjent przyjmuje wystarczającą ilość płynów, jednocześnie pamiętając o innych czynnikach, na przykład lekach, które mogą prowadzić do utraty płynów.

Zalecenia dotyczące spożycia płynów

Zgodnie z rekomendacjami amerykańskiej Krajowej Akademii Medycznej, kobiety powinny spożywać około 1,5-2,2 litra płynów dziennie, a mężczyźni 2-3 litry. Ważne jest, aby pamiętać, że te wartości mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb, aktywności fizycznej oraz warunków klimatycznych (sprawdź: Jak wyrobić nawyk picia wody).

Optymalne nawodnienie jest nie tylko kluczem do utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia w codziennym życiu, ale jak pokazują badania, może również mieć znaczący wpływ na spowolnienie procesów starzenia się i poprawę jakości życia w późniejszych latach. Dbając o regularne uzupełnianie płynów, możemy wesprzeć nasz organizm w utrzymaniu optymalnego zdrowia i witalności.

Źródła:

  • https://www.nih.gov/about-nih/what-we-do/nih-almanac/national-heart-lung-blood-institute-nhlbi
  • https://tvn24.pl/tvnmeteo/ciekawostki/picie-wody-moze-zmniejszyc-podatnosc-na-wiele-chorob-na-starosc-st6583977
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas