Z tego artykułu dowiesz się:
ToggleOdkrycie związku między krwią, a długowiecznością
W świetle rosnącej liczby stulatków na świecie, naukowcy coraz intensywniej poszukują odpowiedzi na pytanie, co decyduje o długowieczności. Jednym z najnowszych i najbardziej obszernych badań w tej dziedzinie jest analiza przeprowadzona przez zespół z Uniwersytetu w Uppsali, opublikowana we wrześniu 2023 roku w czasopiśmie „GeroScience”. Badanie to rzuca nowe światło na związek między biomarkerami krwi, a długowiecznością, dostarczając cennych wskazówek, które mogą przyczynić się do zrozumienia sekretów długiego życia.
Omówienie badania
Badanie objęło 44 tysiące Szwedów w wieku od 64 do 99 lat, monitorując ich stan zdrowia przez 35 lat. W grupie tej, 2,7% osób, czyli 1 224, dożyło stu lat, z czego aż 85% stanowiły kobiety. To badanie pozwoliło na dogłębną analizę różnic w biomarkerach krwi między osobami, które dożyły setki, a tymi, które żyły krócej.
Kluczowe wyniki
W badaniu tym naukowcy skupili się na dwunastu biomarkerach krwi, które są związane ze stanem zapalnym, metabolizmem, funkcjonowaniem wątroby i nerek, potencjalnym niedożywieniem oraz anemią. Te czynniki były wcześniej kojarzone głównie ze starzeniem się lub śmiertelnością. Wśród nich znalazły się między innymi:
- Kwas moczowy – biomarker związany ze stanem zapalnym, powstający w wyniku trawienia niektórych pokarmów.
- Cholesterol całkowity i glukoza, które są wskaźnikami funkcji metabolicznych organizmu, które mogą mieć wpływ na ryzyko rozwoju chorób serca i cukrzycy.
- Aminotransferaza alaninowa i asparaginianowa, albumina, transferaza gamma-glutamynowa – markery wątroby wskazujące na jej funkcjonowanie.
- Fosfataza alkaliczna i dehydrogenaza mleczanowa – enzymy, które mogą świadczyć o różnych stanach zdrowia organizmu.
Kreatynina, żelazo, albumina – wskaźniki mogące sygnalizować problemy z nerkami, niedożywienie lub anemię.
Stulatkowie mają niższe biomarkery – klucz do długowieczności?
U osób, które dożyły wieku setnego, po przekroczeniu progu 60 lat zaobserwowano niższy poziom:
- Glukozy, utrzymanie, której w odpowiednich granicach jest kluczowe dla uniknięcia cukrzycy typu 2 i innych problemów metabolicznych, które mogą wpływać na długowieczność.
- Kreatyniny, której niski poziom wskazuje na zdrowe nerki, które są niezbędne dla oczyszczania organizmu z toksyn.
- Kwasu moczowego, którego niski poziom może przyczyniać się do długowieczności poprzez zmniejszenie ryzyka stanów zapalnych i chorób sercowo-naczyniowych.
To zaskakujące wyniki sugerują, że utrzymanie tych biomarkerów na optymalnym poziomie może być jednym z kluczy do długiego i zdrowego życia.
Znaczenie biomarkerów w długowieczności
Chociaż mediany wartości dla większości biomarkerów nie różniły się znacząco między stulatkami, a osobami, które nie dożyły setki, to jednak u osób długowiecznych poziom poszczególnych parametrów nigdy nie osiągał skrajnych wartości. To obserwacja sugeruje, że nie tyle niskie lub wysokie wartości samych biomarkerów, co ich zrównoważony poziom może mieć związek z długowiecznością.
Wpływ stylu życia i diety
Choć genetyka odgrywa niezaprzeczalną rolę, badanie podkreśla znaczenie stylu życia i diety w utrzymaniu optymalnego poziomu kluczowych biomarkerów. Zdrowe nawyki żywieniowe, umiarkowane spożywanie alkoholu oraz regularne badania krwi mogą przyczynić się do poprawy parametrów zdrowotnych, które sprzyjają długowieczności.
Do zmian które możemy wprowadzić należą:
- Regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia mogą poprawić metabolizm oraz zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych (w końcu ruch to zdrowie).
- Dieta bogata w składniki odżywcze. Zwiększenie spożycia owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów może mieć pozytywny wpływ na nasze biomarkery.
- Monitorowanie zdrowia. Czyli badania profilaktyczne, takie jak m.in. regularne badania krwi pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości i zapobieganie potencjalnym problemom zdrowotnym.
Odkrycia dotyczące niższych biomarkerów u stulatków otwierają nowe perspektywy dla badań nad długowiecznością i zdrowym starzeniem. Choć wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, jedno jest pewne – zdrowy styl życia, zrównoważona dieta i leczenie farmakologiczne mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i mogą przyczyniać się do dłuższego życia. W świetle tych wyników, warto zastanowić się nad własnymi nawykami i potencjalnie dostosować je w kierunku lepszego zdrowia i długowieczności.
Źródła:
- https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,zbadali-krew-wyjatkowo-dlugowiecznych-osob–sa-kluczowe-roznice,artykul,00829864.html
- https://oen.pl/zbadali-krew-wyjatkowo-dlugowiecznych-osob-sa-kluczowe-roznice