Search
Close this search box.
Projekt Aging » Odkrywamy » Zaskakujące dane! Polki wyprzedzają Dunki i Holenderki w długości zdrowego życia

Zaskakujące dane! Polki wyprzedzają Dunki i Holenderki w długości zdrowego życia

Polki żyją dłużej od Holenderek i Dunek
Chociaż poziom opieki zdrowotnej w krajach takich jak Dania i Holandia jest oceniany bardzo wysoko, najnowsze dane Eurostatu pokazują, że Dunki i Holenderki cieszą się krótszym okresem życia w dobrym zdrowiu w porównaniu do kobiet z wielu innych krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski. Wyniki te zaskakują, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozwiniętą służbę zdrowia w tych krajach. Co jest przyczyną tego zjawiska i dlaczego Polki wypadają lepiej pod tym względem?

Krótsze życie w zdrowiu Dunek i Holenderek

Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że przeciętnie Europejki żyją w zdrowiu przez 62,8 roku, a mężczyźni – 62,4 roku. Choć kobiety żyją średnio o 5,5 roku dłużej niż mężczyźni, to właśnie mężczyźni cieszą się dłuższym okresem życia bez poważnych ograniczeń zdrowotnych. Szczególnie niepokojące są wyniki dotyczące Dunek i Holenderek, które żyją w zdrowiu krócej niż wiele innych kobiet w Europie.

Dunki mają najniższą średnią długość życia w zdrowiu w Unii Europejskiej – wynosi ona jedynie 54,6 roku. Holenderki, z wynikiem 56,3 lat, również plasują się poniżej średniej europejskiej. Zdaniem ekspertów, głównym powodem tak niskich wyników są niezdrowe nawyki, zwłaszcza związane z paleniem papierosów.

Rola nawyków zdrowotnych

Jak zauważa prof. Martin McKee z Europejskiego Obserwatorium Polityki i Systemów Opieki Zdrowotnej przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wyniki te nie są zaskakujące. Zwraca on uwagę, że w krajach takich jak Dania i Holandia istnieje długotrwały problem związany z wysokim spożyciem papierosów i alkoholu wśród kobiet. Jak podkreśla prof. McKee:

Dania od lat zmaga się z niskimi wynikami zdrowotnymi wśród kobiet, głównie z powodu nałogu nikotynowego. Papierosy są największym winowajcą.

W obu tych krajach przez lata panowało liberalne podejście do polityki zdrowotnej, a silne powiązania polityków z przemysłem tytoniowym uniemożliwiały wprowadzenie skutecznych zmian. Prof. McKee dodaje, że brak efektywnych działań przeciwdziałających paleniu ma ogromny wpływ na zdrowie kobiet, zwłaszcza w krajach, gdzie inne aspekty zdrowotne są na wysokim poziomie.

Lepsze wyniki Polek

W porównaniu do Dunek i Holenderek, Polki wypadają znacznie lepiej pod względem długości życia w zdrowiu. Średnia dla Polek wynosi 64,1 roku, co plasuje nas na 18. miejscu w Unii Europejskiej. Polki żyją w zdrowiu również dłużej niż Niemki, Belgijki czy Czeszki.

Choć Polska ma nadal wiele do zrobienia w kwestii poprawy jakości życia i opieki zdrowotnej, wyniki te wskazują na pozytywne zmiany, jakie zaszły w kraju po 1989 roku. Prof. McKee tłumaczy, że jedną z przyczyn lepszych wyników zdrowotnych Polek jest zmiana nawyków żywieniowych, która nastąpiła po transformacji ustrojowej. Jak zauważa profesor:

Dieta Polaków stała się bardziej zróżnicowana i lepsza jakościowo, co ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Zdrowsze narody południowe

Jak wynika z danych Eurostatu, to kraje południowe, takie jak Malta czy Włochy, odnotowują najlepsze wyniki pod względem długości życia w zdrowiu. Na przykład na Malcie kobiety żyją w zdrowiu średnio przez 70,3 roku, co jest najwyższym wynikiem w całej Unii Europejskiej. Mężczyźni na Malcie mają tylko nieco gorsze wyniki, żyjąc w zdrowiu średnio 70,1 roku. Włosi, zwłaszcza mężczyźni, również osiągają wysokie wyniki, co przypisuje się korzystnej diecie śródziemnomorskiej, bogatej w warzywa, owoce, oliwę z oliwek i ryby.

Wyzwania dla Europy

Spadająca długość życia w zdrowiu w niektórych krajach Unii Europejskiej ma poważne konsekwencje. Prof. McKee zwraca uwagę, że zmniejszająca się liczba lat życia w dobrym zdrowiu wpływa negatywnie na produktywność, zwłaszcza w starzejących się społeczeństwach. Jeśli ludzie w wieku 50-60 lat nie mogą pracować z powodu problemów zdrowotnych, to społeczeństwa tracą na produktywności, co w dłuższej perspektywie może negatywnie odbić się na gospodarce.

McKee wskazuje, że Unia Europejska powinna bardziej intensywnie promować zdrowy styl życia i podejmować działania mające na celu zwalczanie szkodliwych nawyków, takich jak palenie papierosów. Jak zauważa profesor:

Jeśli UE chce być konkurencyjna, musi poprawić stan zdrowia swoich obywateli. Zdrowie populacji to klucz do długoterminowego wzrostu gospodarczego.

W obliczu starzejących się społeczeństw, poprawa zdrowia obywateli powinna stać się priorytetem Unii Europejskiej, by zapewnić długoterminowy rozwój gospodarczy i lepszą jakość życia.

Źródła

  • https://ec.europa.eu/eurostat
  • https://politykazdrowotna.com/artykul/dunki-i-holenderki-zyja-n1294848
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne rankingi
Dołącz do nas