Z tego artykułu dowiesz się:
ToggleCo to jest migotanie przedsionków?
Migotanie przedsionków to zaburzenie rytmu serca charakteryzujące się nieregularnym i często przyspieszonym biciem serca. Może to prowadzić do szeregu poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak udar mózgu czy niewydolność serca. Chociaż istnieją skuteczne metody leczenia, takie jak ablacja cewnikowa, która w sposób kontrolowany niszczy obszary serca zakłócające jego obwody elektryczne, istotne jest również zapobieganie nawrotom.
- Zobacz również: Braki w uzębieniu a kurczenie się mózgu. Nowe odkrycia
Związek między chorobami dziąseł a migotaniem przedsionków
Badanie przeprowadzone przez zespół Shunsuke Miyauchi z Uniwersytetu w Hiroszimie ujawnia, że stan zapalny dziąseł może przyczyniać się do rozwoju i nawrotów migotania przedsionków. Jak informuje Journal of the American Heart Association:
Warto dbać o dziąsła, ponieważ ich stan zapalny ułatwia bakteriom przedostanie się z jamy ustnej do krwiobiegu, co może sprzyjać migotaniu przedsionków – najczęściej występującemu zaburzeniu rytmu serca.
W badaniu wzięło udział 288 osób z chorobami dziąseł, które przeszły zabieg ablacji. Ci, którzy poddali się leczeniu dziąseł po ablacji, wykazali o 61% mniejsze ryzyko ponownego wystąpienia migotania przedsionków w porównaniu z tymi, którzy nie otrzymali takiego leczenia.
Wyniki badania i ich implikacje
Badanie to dostarczyło ważnych dowodów na to, że interwencje dentystyczne mogą obniżać ryzyko komplikacji sercowych u osób z migotaniem przedsionków. Naukowcy stwierdzili również, że cięższa postać choroby dziąseł wiązała się z wyższym ryzykiem nawrotu migotania, co podkreśla znaczenie wczesnej diagnostyki i leczenia problemów z dziąsłami.
Jak zapobiegać chorobom dziąseł?
Jak więc można zauważyć, prewencja chorób dziąseł jest kluczowa nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale i całego organizmu. Regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej oraz wizyty u dentysty (przynajmniej raz do roku), mogą znacząco zmniejszyć ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Eksperci zalecają szczotkowanie zębów pastą zawierającą fluor co najmniej dwa razy dziennie oraz codzienne używanie nici dentystycznych lub patyczków międzyzębowych.
- Zobacz również: Zepsute zęby zwiększają ryzyko demencji
Choć badanie było stosunkowo małe, jego wyniki są obiecujące i stanowią podstawę do dalszych, bardziej szczegółowych działań. Jedno jest jednak pewne, dbanie o zdrowie dziąseł może być prostszą i bardziej dostępną metodą zapobiegania poważnym problemom zdrowotnym, w tym nieregularnymu biciu serca.
Źródła:
- https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/JAHA.123.033740
- https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C101566%2Cleczenie-chorob-dziasel-moze-zapobiec-nieregularnemu-biciu-serca.html