Projekt Aging » Odkrywamy » Nowe badania: witamina K chroni przed chorobami serca!

Nowe badania: witamina K chroni przed chorobami serca!

witamina K chroni przed chorobami serca
W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się roli, jaką odgrywają witaminy w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Jednym z najnowszych odkryć w tej dziedzinie jest rola witaminy K, która, jak wykazały badania, może znacząco zmniejszać ryzyko wystąpienia tych chorób. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Edith Cowan w Australii wynika, że osoby stosujące dietę bogatą w witaminę K mają aż o 34% mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca.

Kluczowe odkrycia w badaniu nad witaminą K

Badanie opublikowane w Journal of the American Heart Association objęło ponad 55 tysięcy zdrowych osób w wieku 50-65 lat, które wypełniły kwestionariusz częstotliwości spożycia żywności. Analiza danych wykazała, że uczestnicy z najwyższym poziomem witaminy K1 w diecie byli o 21% mniej narażeni na zachorowanie na miażdżycę, podczas gdy osoby z wysokim spożyciem witaminy K2 mieli o 14% mniejsze ryzyko hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Należy tu bowiem zaznaczyć, że witamina K występuje w dwóch formach:

  • K1, która jest obecna głównie w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, sałata, jarmuż czy kapusta, jak również w brokułach i kalafiorze;
  • K2, która znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak żółtka jaj, sery, czy gęsia wątróbka.

Inne źródła witaminy K to również: fermentowane produkty sojowe (takie jak Natto, który jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy K2) i zielona herbata (zawiera mniejsze ilości witaminy K, ale jej regularne spożywanie może przyczynić się do zwiększenia jej poziomu w organizmie).

Badanie miało na celu zbadanie, czy spożywanie żywności bogatej w te witaminy wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, potwierdziło tezę o ich pozytywnym wpływie na zdrowie serca.

Ważna rola witaminy K w zapobieganiu chorobom serca

Według dr Jamie Bellinge, współautora projektu, oraz dr Nicolę Bondonno, autorki pracy, witamina K może chronić główne tętnice organizmu przed gromadzeniem się wapnia i zwapnieniem naczyń. Odkrycia te wskazują na to, że witamina K odgrywa ważną rolę w zapobieganiu odkładaniu się lipidów i złogów wapnia w ścianach naczyń krwionośnych, co jest kluczowe w zapobieganiu chorobom serca.

Dalsze kierunki badań nad witaminą K

Mimo obiecujących wyników, autorzy badania podkreślają potrzebę dalszych badań, aby w pełni zrozumieć proces, za pomocą którego witamina K wpływa na układ krążenia. Następna faza analizy będzie polegać na opracowaniu i ulepszeniu baz danych dotyczących zawartości witaminy K2 w żywności, co jest priorytetem dla naukowców. Zdaniem dr Bondonno, istnieje więcej informacji dotyczących zawartości witaminy K1 niż K2, co wskazuje na potrzebę głębszego badania różnych rodzajów witaminy K i ich źródeł w diecie.

Nowe badania wskazują na to, że witamina K może mieć znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Te odkrycia rzucają nowe światło na znaczenie zdrowej diety w zapobieganiu chorobom serca i wzmacniają argumenty za włączeniem do diety produktów bogatych w witaminę K. Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć działanie witaminy K na układ krążenia, obecne wyniki są obiecujące i otwierają nowe możliwości dla profilaktyki zdrowotnej.

Źródła:

  • https://www.ahajournals.org/
  • https://nauka.tvp.pl/56233722/witamina-k-chroni-przed-chorobami-serca
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas