Z tego artykułu dowiesz się:
ToggleJakie są rodzaje starzenia się skóry?
Choćbyśmy stawały na głowie to i tak nie jesteśmy w stanie ani cofnąć ani zatrzymać starzenia się skóry. Jedyne co, to możemy opóźnić te nieuniknione procesy. Jednak by robić to skutecznie, warto wiedzieć, z jakimi rodzajami starzenia się skóry mamy do czynienia.
Większość z nas stawia znak równości między starzeniem się skóry a coraz wyższym wiekiem, ale medycyna wyróżnia aż trzy jego rodzaje:
- starzenie wewnątrzpochodne,
- starzenie zewnątrzpochodne,
- starzenie mimiczne.
Poniżej postaram się Wam wyjaśnić, czym charakteryzują się poszczególne typy.
Starzenie wewnątrzpochodne, czyli wpływ czasu daje o sobie znać
Starzenie wewnątrzpochodne (endogenne, starzenie właściwe) jest procesem naturalnym i związane jest z upływającym czasem. Dzieli się je na:
- Starzenie chronologiczne – zaczyna się ono po 25. roku życia i początkowo może być niewidoczne. Jego tempo ma charakter indywidualny i zależy od genów (jest kilka teorii o roli genów w procesie starzenia). Niestety tutaj nie ma sprawiedliwości (w sumie jak to w życiu) i niektóre osoby, nawet bardzo dbające o siebie i skórę, mogą starzeć się szybciej niż te, które nie przykładają do tego aż takiej wagi.
- Starzenie hormonalne (menopauzalne) – istotną rolę w naszym życiu odgrywają hormony, każde ich zaburzenie może przyspieszyć m.in. proces starzenia. Z wiekiem zarówno u kobiet (estrogeny), jak i u mężczyzn (testosteron) spada ilość hormonów płciowych, a coraz mniejsze ich stężenie odbija się na naszej skórze. W procesie starzenia u kobiet ważnym etapem jest menopauza – to właśnie w tym czasie dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej i przez pierwsze 5 lat jej trwania możemy stracić do 30% kolagenu! Efekt? Skóra jest cieńsza, słabiej nawilżona, a tym samym jest podatniejsza na występowanie zmarszczek.
Starzenie zewnątrzpochodne, czyli wpływ czynników zewnętrznych
Starzenie zewnątrzpochodne (egozgenne, starzenie cywilizacyjne) obejmuje czynniki zewnętrzne. Co muszę tutaj podkreślić – na sporą część mamy wpływ. Wśród najważniejszych generatorów starzenia wymienia się:
- Promieniowanie UV – fotostarzenie to jeden z głównych czynników starzenia się odsłoniętych części ciała (np. twarzy, szyi). O ile każda z nas wie, że latem trzeba zabezpieczyć się przed promieniowaniem UVB (to te odpowiedzialne za opaleniznę), o tyle o UVA nie słyszało już zbyt wiele osób, a to ono o wiele gorzej wpływa na naszą skórę i jest dla nas niebezpieczne przez cały rok. Promieniowanie słoneczne sprzyja wytwarzaniu wolnych rodników, które prowadzą do zaburzeń lipidów, DNA komórek oraz białek.
- Zanieczyszczenie środowiska – to kolejny ważny czynnik, który ma duży wpływ na starzenie się naszej skóry. Szkodliwe pyły i substancje nie tylko osadzają się na skórze, ale również wnikają w organizm. Zanieczyszczenia degradują elastynę, kolagen czy kwas hialuronowy, co w rezultacie prowadzi do m.in. utraty jędrności i ogranicza samoregenerację skóry.
- Stres – wymieniany jest on w pierwszym szeregu jako czynnik mający duży wpływ na starzenie się skóry. Nadprodukcja kortyzolu (hormon stresu) prowadzi do niszczenia kolagenu i elastyny oraz osłabia warstwę hydrolipidową. Nasza skóra nie tylko traci na jędrności i elastyczności, ale również staje się wiotka, cienka i przesuszona.
- Palenie papierosów – jest ono niebezpieczne również dla naszej skóry. Dym tytoniowy zaburza syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, obniża on również stężenie witamin antyutleniających (A, C i E). Wszystko to powoduje, że nasza skóra wygląda niezdrowo i szaro, szybciej traci jędrność i wiotczeje.
- Niewłaściwa dieta – jeśli jest ona bogata w cukry, wysokoprzetworzone, tłuste i smażone jedzenie to wzmaga to glikację białek (to proces, w którym cukry główne niszczą białka podporowe – elastynę i kolagen). Co oznacza to dla skóry? Oczywiście przyspiesza to jej odwadnianie, wiotczenie i utratę jędrności.
- Nieodpowiednia pielęgnacja – ważną rolę odgrywa domowe dbanie o skórę. Brak prawidłowego oczyszczania, nawilżania i odżywiania powoduje, że będzie ona szybciej się starzeć.
- Niedobór i brak snu – w procesie starzenia niedocenianą rolę ma sen. Jego brak i niedobór uniemożliwiają wytwarzanie włókien kolagenowych i melatoniny, zaburzona zostaje również równowaga między antyoksydantami a wolnymi rodnikami, co prowadzi do stresu oksydacyjnego. Nasza skóra traci sprężystość, jędrność i nawilżenie. Więcej przeczytacie w artykule: Niedobór snu przyspiesza starzenie skóry i mózgu!
- Brak aktywności fizycznej – ruch to zdrowie, ale to też przyjaciel naszej skóry. Bez niego skracają się telomery (są to fragmenty chromosomów, dzięki którym DNA jest zabezpieczone przed uszkodzeniem w czasie podziału komórkowego), co negatywnie wpływa na gładkość i jędrność skóry.
- Grawitacja – niekorzystnie na procesy starzenia wpływa również siła grawitacji. Zmiany w strukturze skóry – mniejsza ilość kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, powodują, że jest ona podatniejsza na przyciąganie ziemskie. Oznaki tego typu starzenia to opadający owal twarzy czy zwiotczały podbródek.
Starzenie mimiczne, czyli odbicie naszej ekspresji
Ostatnim rodzajem starzenia się skóry jest starzenie mimiczne (miostarzenie), pewnie już się tutaj domyślacie, że chodzi o zmarszczki związane z ruchami mimiki. Nazywane są one również zmarszczkami ekspresji lub dynamicznymi. Pierwsze oznaki mogą pojawić się około 20-25. roku życia i najczęściej widoczne są na czole, wokół oczu i ust oraz między brwiami.
Tego rodzaju starzenie jest niezależne od tego wewnątrzpochodnego oraz zewnątrzpochodnego i jest efektem naszych emocji. Jednak fachowo i w skrócie rzecz ujmując, polega ono na powtarzającym się skurczu mięśni mimicznych w jednym miejscu. W efekcie prowadzi to do powstawania zmarszczek, które ulegają stopniowemu pogłębianiu.
Rodzaje starzenia się skóry to jak widzicie, nie jest prosty temat 🙂. Starzejemy się nie tylko z powodu wieku. Jest wiele czynników, o których trzeba mieć świadomość – na część mamy wpływ, a na inne nie. Na szczęście jest nasz blog, dzięki któremu w przystępny sposób możecie zdobyć wiedzę o starzeniu i… poczuć się z nim dobrze 🙂
Źródła:
- https://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2006-04-4.pdf
- https://basiclab.shop/starzenie-wewnatrz-i-zewnatrzpochodne
- https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3880/Zewnetrzne-i-wewnetrzne-czynniki-starzenia-sie-skory.html
- https://swederm.com/blog/starzenie-sie-skory—jak-opoznic-nieodwracalny-proces
- https://www.superpharm.pl/blog/miostarzenie-czyli-o-zmarszczkach-mimicznych