Projekt Aging » O tym mówimy » Wyglądasz dobrze jak na swój wiek – komplement, czy wręcz przeciwnie?

Wyglądasz dobrze jak na swój wiek – komplement, czy wręcz przeciwnie?

Wyglądasz dobrze jak na swój wiek
Powiedzenie komuś, że wygląda dobrze „jak na swój wiek”, może być postrzegane zarówno jako komplement, jak i niezamierzona obraza. Kluczowe jest zrozumienie kontekstu i intencji osoby wypowiadającej się, a także indywidualna percepcja osoby odbierającej ten komentarz. Jednak co właściwie znaczy “wyglądać na swój wiek”? Czy są jakieś standardy w tym obszarze? A jeśli tak, to od czego zależą?

Komplement czy nie – kwestia interpretacji?

Z pewnością niejednokrotnie spotkałyście się ze stwierdzeniem, że ktoś wygląda lub (częściej) nie wygląda na swój wiek. Niektórzy raczą też innych komplementami opierającymi się o to właśnie stwierdzenie. I wówczas powstaje pytanie, co tak naprawdę chcieli przekazać? Oczywiście możemy się nad tym w ogóle nie zastanawiać i przyjąć, że komplement, to komplement bez ukrytych znaczeń. Czy jednak w kontekście pozytywnego podejścia do procesu starzenia, nie warto byłoby rozważyć, jaki rzeczywiście wydźwięk mogą mieć tego typu uwagi? Przyjmijmy dwa scenariusze.

Interpretacja pozytywna komplementu

Zarówno komplementujący, jak i osoba przyjmująca komplement odczytują jego znaczenie pozytywnie. Komentujący wystosowując swoje słowa może chcieć wyrazić:

  • Uznanie doświadczenia życiowego – w niektórych kulturach, wyróżnianie osoby ze względu na wygląd związany z dojrzałością i doświadczeniem życiowym jest postrzegane jako pochwała.
  • Podkreślenie dobrego samopoczucia – może to być próba powiedzenia, że osoba wygląda na zdrową i pełną energii, co jest często łączone z młodością.
  • Podziw dla braku widocznych oznak starzenia – w kulturze dążenia do zatrzymania młodego wyglądu za wszelką cenę uznanie, że ktoś opiera się starzeniu i prezentuje się pod tym względem zdecydowanie lepiej niż jego rówieśnicy, może być zarówno w oczach jednej, jak i drugiej strony postrzegane jako szczery komplement.

Interpretacja negatywna “komplementu”

Może się także zdarzyć, że osoba komplementująca wcale nie ma intencji sprawienia drugiej stronie przyjemności swoimi słowami i ukrywa pod “komplementem” złośliwy przytyk o charakterze:

  • Niechcianego przypominania rozmówcy o jego wieku – dla niektórych, komentarz może zabrzmieć jak niechciane i niepotrzebne przypomnienie o ich wieku i upływającym czasie.
  • Ukrytego ageizmu – może to być interpretowane jako podkreślenie stereotypów związanych z wiekiem, sugerując, że osoby starsze zwykle nie wyglądają dobrze.

Tu dochodzimy do sedna tych rozważań: czy właściwie powinnyśmy je prowadzić? Interpretacji może być mnóstwo. Osoba komplementująca mogła mieć dobre zamiary, ale osoba komplementowana na skutek życiowych doświadczeń, czy zakorzenionych niepewności w odniesieniu do własnego wieku, może odebrać komplement jako nieszczery. Jak uniknąć ewentualnych nieporozumień, czy urażonych uczuć? Poprzestać na komplemencie “wyglądasz dobrze”. Po prostu. Oczywiście jeżeli szczerze tak uważamy 😉

Co znaczy „wyglądać na swój wiek”?

Przy okazji omawianego komplementu rodzi się jednak inna dyskusja, której warto się przyjrzeć. Koncepcja „wyglądania na swój wiek” jest silnie zakorzeniona w społecznych i kulturowych standardach, które często są arbitralne i zmienne. Obejmuje ona zarówno aspekty fizyczne, jak i styl ubioru, zachowanie czy nawet postawę życiową.

To, co w kulturze europejskiej może być interpretowane różnie, w kulturze azjatyckiej na przykład, w której umiłowanie dla świetnego wyglądu i kondycji w średnim, czy dojrzałym wieku jest ogromne, będzie najwyższym komplementem. Oczywiście nie jest to jednak standardem. Dochodzą tu również kwestie tego, kto komu takie komplementy może prawić i czy jest to społecznie akceptowalne.

W kontekście zagadnienia konotacji pomiędzy wiekiem i wyglądem zawsze należy pamiętać, że wszelkie nasze spostrzeżenia w tym obszarze mogą być indukowane dwoma aspektami wynikającymi z różnorodności wiekowej:

  • Indywidualnymi różnicami – ludzie starzeją się w różnym tempie, a czynniki genetyczne, styl życia i zdrowie mają duży wpływ na wygląd zewnętrzny.
  • Kulturowymi różnicami – w różnych kulturach istnieją różne oczekiwania co do tego, jak „powinno” się wyglądać w danym wieku.

Czy istnieje standard “wyglądu wiekowego”?

Nie ma jednolitego standardu, który określałby, jak każdy powinien wyglądać w określonym wieku. Społeczne normy są płynne i zmieniają się wraz z czasem i ewolucją społeczną. Pozytywne podejście do procesu starzenia się również należy do swego rodzaju rewolucji i odrzuca negatywne nacechowanie tego zjawiska i interpretowanie wieku jako brzemienia.

Powiedzieć komuś, że wygląda dobrze jak na swój wiek, może zabrzmieć analogicznie do komplementu “świetnie poradziłeś sobie z tym zadaniem, jak na twoje możliwości”. Dostrzegacie problem? Chcesz docenić jednocześnie deprecjonując i piętnując wiek jako wadę człowieka. Warto pamiętać, że obecne postrzeganie wieku i starzenia się ulega przemianom i uczy, aby nie traktować tych zjawisk w negatywnym kontekście, ale cieszyć się tym procesem i zgodnie z prawdą uznawać go za całkowicie naturalny. Dążymy zatem do:

  • Odrzucenia stereotypów – coraz więcej ludzi odrzuca tradycyjne stereotypy dotyczące wieku, promując indywidualność i akceptację różnorodności.
  • Zmiany percepcji wiekowej – społeczna percepcja wieku zmienia się, a coraz więcej osób uznaje wartość wewnętrznej młodości i energii życiowej, niezależnie od metrykalnego wieku.

Wyglądać dobrze “jak na swój wiek” w dyskursie medialnym

Wątpliwa wartość komplementu o wyglądaniu dobrze “jak na swój wiek” nie umknęła oczywiście popkulturze, celebrytom, czy koncernom zarabiającym na produktach ingerujących w wygląd człowieka. Jedną z głośniejszych wypowiedzi w tym kontekście były słowa aktorki Jennifer Aniston, która w rozmowie z brytyjskim Vogue powiedziała:

Doprowadza mnie to do szału. Nie mogę tego znieść. To przyzwyczajenie społeczeństwa, że ​​​​mamy takie wyznaczniki: „Cóż, jesteś na tym etapie, więc w twoim wieku…”. Nawet nie rozumiem, co to znaczy. […] Jestem w lepszej formie niż wtedy, gdy miałam dwadzieścia kilka lat. Czuję się lepiej na umyśle, ciele i duchu. To wszystko jest o 100 proc. lepsze.

Wypowiedź tę (jak i zapewne wiele jej podobnych) podchwyciła marka L’Oreal, która zdecydowała się na otwarcie debaty przy okazji kampanii promującej jej nową linię kosmetyków Age Perfect. W imprezach związanych z tym wydarzeniem wzięło udział wielu celebrytów oraz osób związanych z działaniami na rzecz pozytywnego podejścia do agingu. Jedną z nich była wspomniana już w moim artykule o stylu ageless Claire Hall, która prowadzi na Instagramie konto @clubforty.claire. Poniżej widać, jak pozuje na tle hasła “Wyglądasz świetnie jak na swój wiek. Komplement, czy zastrzeżenie?”. Słowa “jak na swój wiek” są przekreślone.

Wyglądasz dobrze jak na swój wiek - kampania L'Oreal
Fot. @clubforty.claire

Pojawiają się oczywiście głosy, które mają zapewne wiele wspólnego z prawdą, że marki takie jak L’Oreal, które przez lata usilnie promowały kosmetyki o właściwościach odmładzających, nagle zmieniają kierunek komunikacji dla pieniędzy. Dostrzegły bowiem, że ich klientki się starzeją i to one mają fundusze na to, by kupować ich produkty. Kampanie powinny mieć zatem pozytywny wydźwięk w kontekście celebrowania wieku i procesu starzenia się.

Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno L’Oreal jak i takie gwiazdy, jak Jennifer Aniston są podmiotami w niektórych oczach opiniotwórczymi. Oznacza to, że podnoszenie przez nie kwestii komplementu “wyglądasz dobrze jak na swój wiek” jako delikatnie mówiąc nietrafionego i piętnującego coś, czego nie powinien, jest ważne dla ogólnego dyskursu. Są to głosy ważne w zmianie podejścia i promowaniu koncepcji smart aging, która wiek człowieka w wielu aspektach traktuje jako jego zaletę i przewagę.

“Wyglądasz dobrze” w zupełności wystarczy

Współczesne społeczeństwo coraz bardziej odchodzi od sztywnych standardów dotyczących wieku, koncentrując się na indywidualnym zdrowiu, samopoczuciu i akceptacji. Chociaż komplement „wyglądasz dobrze jak na swój wiek” może być dobrze intencjonowany, ważne jest, aby być świadomym jego potencjalnych konotacji i indywidualnych reakcji odbiorców. Kluczem jest promowanie pozytywnego podejścia do starzenia się, które akcentuje osobistą wartość i unikalność każdej jednostki. I pamiętajcie – jeżeli chcecie powiedzieć komuś, że wygląda dobrze, zróbcie to! Bez zbędnych dodatków 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze posty
Dołącz do nas